Isten csodái a föld alatti világokban

Full text search

Isten csodái a föld alatti világokban
Nem veszett oda ebben az istenkísértéssel terhes munkában.
És jó volt, hogy sietett vele. Mert a rá következő időkben jött az a rettenetes földrengés, amihez hasonlót a krónikák nem jegyeztek fel; mert az egyszerre három világrészt rázott meg. A föld úgy hullámzott, mint ahogy a repülő madár lebegteti a szárnyát, a tenger kidobálta a gályákat a szárazföldre, s a cápákat és hidrákat, s a mélységek emberevő szörnyeit odahányta a piacok közepére, a paloták romjai közé; s míg a Vörös-tenger feneke egyszerre ezer lábbal felemelkedett, másfelől Hollandiában mind lesüllyedtek a hatalmas vízgátak, egész városok tűntek el a tenger alá, s százezernyi nép lakta tartományból lett egy nagy tó.
Ez a földrengés azokat az üregeket is betemette, amikben nemrég Mária járt a csodatevő szereket keresni. A kénbarlang is összeomlott felében, a Gyilkos barlang egészen.
Hanem egy jó következése volt az istenkéz e rettenetes fenyítésének. A közös rémület hatása alatt keresztyének és szaracénok elfeledték a háborúskodást. A haragvó földisten egyformán sujtolá mind a két félt. Ledőltek a büszke, kerített városok víhatlan falai; minden bástya, torony ott feküdt a földön. Romba dűlt Baálbek, Hamah, Barin. Damaszkuszban egész paloták süllyedtek alá a földbe, s a Thábor hegyen nem kellett már ostromolni Illés próféta várát, leszórta a hegy magáról! De a keresztyének városai is rommá lettek, Tyrusban nem maradt egy ép ház, Ptolomais, Tripolis ismerhetetlen kőhalmazzá vált, s a vitatott szent városból, Jeruzsálemből, keresztyének és Mohamed-hívők összekeveredve futottak ki a Libanon hegyére, ki az egyedül biztos menedék: a földbe gyökerezett élőfák alá, s ott borultak arccal a földre, imádva azt az ismeretlen lényt, aki fölötte áll valamennyi isteneknek, a névvel megnevezett, oltárokkal megtisztelt, népekben válogató isteneknek: aki az isteneknek az ura!
Úgy jött ez a világfélemlítő csoda, mint egy intés a népek kibékülésére, s az is volt annak a legelső hatása.
A szultánok és a keresztyén fejedelmek kölcsönösen megegyeztek, hogy egymást ez ínség közepette fegyverrel ne háborgassák.
Török szultán, keresztyén császár, egymásnak ajándékokat küldözött: saját lándzsáját, fegyverzetét az egyik, szép énekes, táncos bajadéreket, felcifrázott elefántokat a másik, s ahelyett, hogy a csatatéren vívták volna vitézi tornáikat, azzal mérkőztek össze, hogy egyik a másiknak geometriai problémákat adott fel a megoldásra; annyira ment a kibékülésük, hogy a török szultán önként odaengedte ajándékba a keresztyén császárnak a szent Jeruzsálemet, csak azt kérve, hogy a mohamedánok is hadd imádják ott a maguk prófétáját.
Máriára nézve az a kedvező helyzet támadt ebből, hogy az útja kezdeténél nem kellett egymással irtó háborút viselő népek között bolyongnia. A népek szívéből a félelem kitörülte a haragot.
Bátran nekiindulhatott a Havasalföldnek, egyedül az öreg Bálint kíséretében, aki nemrég tette meg ezt az utat, és így legjobb kalauz lehetett.
Amint a Dunán átkeltek Thráciába, ott azt mondák nekik, hogy várják be azt a karavánt, mely hajókon jön alá Belgrádból. Ennek a zarándokseregnek a neve volt „a mezítlábos szentek”.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me