Ami szíven talál, pedig nem golyó

Full text search

Ami szíven talál, pedig nem golyó
A cár rendkívüli szemlét tartott a Mars-mezőn.
A rendes szemlék május 21-én, a védszent Miklós napján, s szeptember 20-án szoktak megtartatni. Ez rendkívüli volt: csupán a testőrezredek fölött.
Ezek nem olyanok, mint a többi hadsereg. Minden ezrednek külön egyenruhája van: a nemes testőrlovagok ruhája fehér, aranyos, fényes mellvérttel; a testőr vérteseké világoskék, fehér, ezüstözött páncéllal. A jeruzsálemi ezred öltönye karmazsinpiros, aranyozott vérttel, s ennek minden tisztje a Szent János-rend lovagja egész a káplárokig le: a közkatonák mind nemes emberek.
S minden ezrednek múltja, története van, amit fennen emleget, s az mint a hagyomány megy át az utódokra, s a nevét elveszni nem engedi.
A jeruzsálemi Szent János-ezredet kétszer aprították úgy össze a csatában, hogy nem maradt egy századból több tizennyolc embernél.
A Preobrazsenszki-ezred sokat tart arra a hírére, hogy Iván cárt ő tette le a trónról, s Erzsébetet ő emelte helyébe. Aki ebbe az ezredbe jutott, mind nemeslevelet kapott.
Az Izmajloffszki-ezred hét csatatér döntő diadalait hordja zászlóján, Borodinónál fele ott maradt halottan, s egy sem jött haza seb nélkül.
Ezek az arisztokráciái a testőrhadseregnek.
A többi testőrsereget is jellemzi a tarka változatosság. Huszárok, mindenféle színű egyenruhákban, vértesek, lovas gránátosok, hidászok, kozákok s aztán az ázsiai csapatoknak fantasztikus fegyverzetű csoportjai: a kirgizek, kalmukok, karcsú dárdáikkal, nyílterhes puzdrával a hátukon; cserkeszek, pikkely páncélaikban, hegyes sisakjaikkal – és aztán az ágyúk hosszú sora, a hadi társzekerek, mind világoszöldre festve, a hidász vonatok, a kerekekre tett hajóhad, mindez egy roppant térre felállítva, négyszögökben, mértani vonalakban: amik egy jelszóra megmozdulnak, előrerohannak, falként megállnak mint egy felhúzott gép.
Nem méltán képzelheti-e magát egy Istennek, akinek egy intésére mindez áll és mozdul?
S csak egy másik intés kell, és előre fog rohanni, s végigfesti vérével a mezőt.
Mikor a testőrsereg kimozdul Szentpétervárról, az azt jelenti, hogy a hadjárat megindult! Szedje össze minden erejét az, aki ellen felkelt!
A Mars tér közepén vannak felütve a pompás sátorok a cár, a külföldi követek, a kormánytagok számára; de ő maga paripáján lovagol, kísérete élén, s végigmustrálja a felállított hadcsapatokat – amint ellovagol az egyes ezredek előtt, azok egész köszöntő verseket kiáltanak eléje, ütenyre mint egy óriási színpadi kar, s mereven tartva aközben a puskát, kardot, dzsidát kezeikben.
A cár arca oly ragyogó, mint maga az a verőfényes nap. Mindenki a lipcsei hőst látja még egyszer benne. A hadsereg lelkesedése őrá is elragadt.
S e sorban álló, vezérszóra üdvözlő ezredek között ott vannak azok mind, akik ellene összeesküdtek. A tisztek tarsolyában meg lehetne találni a „szabad ember katekizmusát”. De ez egyetlen szóval: „előre!” meg lehet fordítani valamennyit. Az összeesküvő ezredek az ellenségre fognak rohanni, s azt mondják, hogy „éljen a cár”. Mikor az megmutatja nekik a csatamezőt, elfelejtik minden panaszukat; elfelejtik, hogy meg akarták őt ölni, s rohannak érte meghalni.
Ilyen az orosz nép. A szabadságvágy elnémul a harc alatt.
S aztán azt hiszi az a szegény katona, hogy ha ő a vérét ontotta idegen földön, attól az ő hazájában lesz zöldebb a fű! A pópái azt verték a fejébe, hogy aki idegen országban elesik ellenség fegyverétől, az otthon támad fel újra, s mindjárt megtalálja szülői házát, feleségét, gyermekeit, s ha rabjobbágy volt, felszabadul.
A hadvizsgálás után maga a cár veszi át a vezényletet. Fényes hadmívelet indul meg: egészen az ő terve szerint. Az akkori korszak hadtudománya, a rohamrendszer egyik remeke készült az lenni: kiszámított támadás hadi oszlopokkal, lovastömegekkel és ágyútelepekkel. A nyargoncok széthordták a rendeleteket, s vágtatva jöttek és mentek keresztül-kasul a nagy Mars-mezőn. A cár maga osztotta parancsait, s távcsővel nézte azoknak végrehajtását.
Egyszer egy segédtiszt vágtat oda hozzá, s megáll előtte.
– Sire!
– Mit hoztál? Röviden mondd!
Az ellenség ágyúi megdördültek a támadó hadoszlop ellen.
– Sire! – mondá a tiszt – Nariskin Zsófia hercegnő ez órában adta át nemes lelkét az örökkévalóságnak.
A cár szívéhez kapott. Oda volt találva. Pedig nem is volt az ágyúkban golyó!
Jobbjában aláhanyatlott a kard, baljával eltakarta arcát.
Tévedéseimnek büntetése ez! – rebegé csüggeteg hangon.
S a fényes ember nem volt már sehol. A félisten nem volt sehol. Egy összeroskadt alak ült már a helyén: egy ember, akit a sors végső csapása a földig alázott.
Ordíthatjátok már a „hurrát”! Rengethetitek már a földet rohanó dobogástokkal! Ki van véve a vezérből a lélek ezzel a szóval: „meghalt Zsófia!”
A táborkar főnöke, Miloradovics utasításokat kér a fejedelmi vezértől a harcjáték további működése iránt.
– Hívjátok őket vissza – mondá a cár. – Küldjétek a csapatokat kaszárnyáikba vissza. – Be van végezve minden.
Azzal megfordítá a lovát, s indult a sátora felé vissza, mélyen aláhajtott fővel; akik visszatérni látták, alig ismertek rá elsápadt arcára.
A hadtestparancsnokok aztán alig bírták a hadcsapatokat kibonyolítani, és helyeikre visszavezetni. Olyan zúgolódás támadt, mintha egy vesztett ütközet lett volna az.
A cár azt sem várta meg, hogy végigvonuljanak előtte a hadcsapatok, ahogy szokták, tábori sípjaikkal, kardalaikkal, dobjaikkal. Otthagyta az egész tábort a nagyhercegekre, s maga a trojkájába vetve magát, hazahajtatott a téli palotájába.
Felsietett dolgozótermébe. Ott voltak az asztalán kiterítve nagy, nevezetes iratok; világrendítő, korszakmegfordító, népátalakító, nagy elhatározások. Csak az aláírásra vártak még.
A cár szomorúan végignézett rajtuk. Olvasott belőlük; de nem azt, ami a betűkbe volt írva, hanem azt a palimpsestet, amit a fátum ír keresztül az emberek szépen kidolgozott tervein.
Aztán nyalábra fogta mind az egész irathalmazt: sok éjszaka fáradságos művét, s beleveté a kandallóba, tüzet gyújtott alá. Nariskin Zsófiának a menyasszonyi hozománya volt az mind! Hamu lett belőle.
Azután leült az asztalhoz, s levelet írt. Csak e két szó volt benne:
– Jöjj vissza.
A levél borítékjára ez a cím jött: – Arakcsejeffnek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me