JEFTE ÁLDOZATA

Full text search

JEFTE ÁLDOZATA
Az ugyancsak ágyasviszonyból származó Jefte a Jordánon túli Gileádban működik, amely Rúben és Gád törzsi területén fekszik. Az Írás szépítő fogalmazása sem rejtheti, hogy pályáját rablóvezérként kezdte; nem is az Úr angyala szólította fel a magasztos akcióra, mint Gedeont, hanem népének vénei fordultak hozzá szorultságukban. Elvégre a rabló kardja is megteszi jobb híján, ha gazdája derekasan forgatja.
Jefte fogadalma elárulja, hogy az emberáldozat ez idő tájt még elfogadott dolognak számít Izraelben. Nem kell csodálkoznunk rajta, a görög mondákban két történet is kínálkozik párhuzamnak, nagyjából ugyanabból a korból. A Trója ellen készülő akháj hadak vezére, Agamemnón király Auliszban áldozatul ígéri leányát, Iphigeneiát Artemisz istennőnek, ha szelet küld a kikötőben veszteglő hajóhad számára, s mivel a szelet megkapja, be is mutatja az áldozatot. Idomeneusz krétai király viszont Trójából visszatérőben tesz olyan fogadalmat, hogy ha Poszeidón tengeristen hazasegíti, feláldozza neki az első embert, akivel a partra lépve találkozik – s ez a valaki történetesen a saját fia lesz.
Jefte leánya két hónap türelmi időt kér, hogy leányságát elsirassa; a zsidó nőnek szégyen volt szűzen és gyermektelenül meghalni, ezért járt ki a gyász szegény leánynak.
 
Efraim ismét zokon veszi, hogy kimaradt egy fontos hadjáratból – és így a hadjárat során szerzett zsákmányban való osztozásból –, s ezúttal fegyveresen akar elégtételt venni. Hanem rajtaveszt, és megvert seregének maradványai is elvéreznek a Jordán gázlóinál a ravaszul feltett, tájszólásukat firtató kérdésen: hogy mondják ki a sibbolet szót. A negyvenkétezer halottat természetesen igen alapos túlzásnak tekinthetjük, amiként a többi hadjárat és várdúlás számadatait is, de annyi valószínű, hogy a legnagyobb lélekszámú és legtekintélyesebb zsidó törzset komoly vérveszteség érte ebben a testvérharcban.
A zsidó törzsek egymás közötti torzsalkodását, amely néha még ennél is véresebb eseményekhez vezetett, ugyancsak hiba volna a korból és a történelmi helyzetből kiszakítva megítélni. Gondoljunk csak a görögségre, amelyet ma könnyedén tekintünk valamiféle egységes alakulatnak, pedig a különféle városállamok szüntelen háborúskodásban álltak egymással, még sokkal civilizáltabb századaikban is, és csak az olümpiai játékok napjai teremtettek átmeneti, törékeny békét a hadakozók között.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me