SAUL KIRÁLLYÁ LESZ

Full text search

SAUL KIRÁLLYÁ LESZ
A Kr. e. XI. században Izrael-szerte élénk vita tárgya lehetett: legyen-e a zsidóknak királya vagy ne legyen?
Voltaképp már korábban felvetődött a dilemma. Gedeont is szívesen látták volna egyesek királyként, hadvezéri sikerei nyomán, de ő maga utasította el a méltóságot, mondván: az Úr a király Izrael felett. A királyellenes irányzatot képviseli Szikem zsarnokának, Ábimeleknek a története, azon belül is Jótám példázata arról, hogy csak a leghitványabb növény, a tüskebokor vállalkozik a fák közt a királyságra. A Gibea elleni hadjáratról és Benjámin csaknem teljes kiirtásáról szóló történet viszont mintha egyenest az anarchia elleni vádirat lenne, és ezzel a sokat mondó megállapítással zárul: „akkoriban még nem volt Izraelben király, és mindenki azt tette, ami neki tetszett”.
Sámuel korában minden józan megfontolás a monarchia bevezetését sürgette. Régóta nyilvánvaló volt, hogy a törzsi széttagoltságban élő, belviszályoktól tizedelt zsidóságnak puszta léte is veszélyben forog a környező népekkel, különösen a technikai és gazdasági téren jóval fejlettebb filiszteusokkal vívott örökös harcokban. Mégis erős volt az ellenállás a királyság eszméjével szemben, és két forrásból is táplálkozott. Az egyik forrás a törzsi keretek hagyományos elkülönítő ereje és a nemzetségek önállóságigénye volt, bár ezekben az időkben ez az erő valószínűleg meggyengült már, a letelepült életmód, a föld birtoklása mindenképp ez irányban hatott. A szembenállás másik kútfeje a papság lehetett, amely joggal tartott attól, hogy az egységes világi hatalom majd a vallásos kultuszt is központosítani fogja, és megszünteti a helyi szentélyeket, az ő megélhetésük forrását. A legfőbb ellenző azonban Sámuel volt, a bíró és próféta, aki Isten bizalmasa, akaratának tolmácsolója, egyszersmind a letéteményese a „karizmatikus” vezér hagyományának, amely a bírák korában oly elevenen élt. Az „Isten-király”, a királyként uralkodó Jahve eszméje tehát lényegében az ő vitathatatlan uralmát jelentette, egy király mellett viszont óhatatlanul a hatalom második lépcsőjére szorul vissza. Jól érezhető is a neheztelése, amikor a nép vénei királyért fordulnak hozzá; az Úrnak kell vigasztalnia őt: „Nem téged vetettek el, hanem engem…”
Sámuel meg is tesz mindent, hogy hatalmából a legkevesebbet kelljen feladnia, és minél nagyobb befolyást őrizzen meg a felkent király felett: ő választja ki – persze az Úr sugallatára –, ő végzi a sorsolást, amely Sault jelöli a tisztségre, ő szabja ki a népnek a király törvényét, s végül, bár bírói tisztét letette, fenntartja eszmei irányító szerepét, a jogot, hogy Jahve szavát ő tolmácsolja az uralkodónak.
 
Fogas kérdés, hogy miért épp a legkisebb lélekszámú és mind ez ideig meglehetősen jelentéktelen Benjámin-törzsből emelkedett ki a törzsszövetség első uralkodója – persze csak akkor kérdés, ha nem elégszünk meg az isteni kiválasztás magyarázatával. Ha történelmileg is helytálló választ keresünk, akkor arra kell gondolnunk, hogy a választást nem holmi sorsvetés döntötte el, hanem Saul a maga hadvezéri sikereivel vívta ki népszerűségét, s a királlyá választás nem törzsének, hanem személyének szólt. Ezt a vélekedést lényegében a Biblia is megerősíti. Szerepel ugyanis benne a sorsvetés epizódja, de meglehetősen szervetlenül illeszkedik a történetbe; elvégre különös, hogy miután királlyá választották, Saul visszavonul falujába, és mintha mi sem történt volna, tovább szántogat ökreivel családi birtokán. Sokkal hihetőbb, hogy a sikeres jábesi csata után, az ammoniták feletti nagy győzelmen föllelkesedve választották csak Sault királynak. Még valószínűbb, hogy nem egy, hanem több győztes ütközet után, tekintélyes hadsereg élén volt csak képes a vezér néhány fontosabb törzzsel elismertetni hatalmát. Igen kétséges ugyanis, hogy Saul valaha is az egész zsidóság királyának mondhatta-e magát – ez még utódának, a nála rátermettebb Dávidnak is csak évtizedes harcok után sikerülhetett.
A királyság intézményét maga a bibliai szöveg sem ítéli meg egységes módon, ami annak a jele, hogy a szerkesztők két ellentétes szellemű hagyományt próbáltak összebékíteni benne. Az egyik hagyomány Istennek tetsző fejleményként értékeli a királyság bevezetését, illetve egyenest az isteni akarat megvalósulását látja benne: Saul a szamarai keresése során bukkan a prófétára, aki Jahve sugallatára felkeni – később a sorshúzás alkalmával is az Úr jelöli ki a király személyét. Az elítélő álláspont, amely az elbeszélés más mozzanataiban nyilvánul meg, a konzervatív szemléletet tükrözi, de lehet, hogy éppenséggel jóval későbbi eszmékből is táplálkozik, s a már megvalósult, sőt a hanyatlóban lévő királyság korának keserves tapasztalatai alapján ítél. Minden bizonnyal ilyen eredetű az intő beszéd, amelyben Sámuel elsorolja, hányféle módon fogja a király sanyargatni népét.
 
A Jordánon túli Jábest a jelek szerint erős kapcsolatok fűzték Benjámin törzséhez. A Gibea elleni háború idején nem csatlakoztak a büntető hadjáratra gyűlt sereghez, ezért azok fel is dúlták a várost, és ki is irtották lakóit (ha igaz). Az ammonitáktól szorongatva rögtön Gibeába, Saulhoz küldenek segítségért, amikor pedig utóbb a király és fiai elesnek a csatában, visszaszerzik holttestüket Bét-Seánból, és tisztességgel eltemetik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me