JÁNOS PATMOSZON

Full text search

JÁNOS PATMOSZON
A hagyományos felfogás szerint ugyanis János, az újszövetségi apokalipszisnek az írója azonos Jézus apostolával, Zebedeus fiával és Jakab testvérével, a negyedik evangélium és három apostoli levél szerzőjével. Eszerint Jánost, az apostoli testület egyik „oszlopát” valamely vallásüldözés folytán valamikor, talán a hatvanas években Patmosz szigetére száműzték, s itt volt része azokban a nagyszabású látomásokban, amelyeket helyben – vagy utóbb és másutt – írásba foglalt. Ez a másutt pedig alighanem Efezus volt, ahol a hosszú életű apostol utolsó évtizedeit töltötte köztiszteletnek örvendve, mint az „öreg” vagy „idősebb” (görögül preszbüterosz) János; talán itt írta meg evangéliumát, és innen ered egy hosszabb levele meg nem nevezett olvasókhoz, valamint két egészen rövid levele egy bizonyos, máshonnan nem ismert Gaiushoz.
A bibliakritika az elmúlt két évszázadban számos kérdőjelet írt ezek köré az egymást szorosan feltételező állítások köré.
Elsőként is, ahogy már az evangélistákról szólva említettem, alaposan kétségbe vonható, hogy a negyedik evangélium ma ismert szövegét mindenestül János apostol írta volna, jóllehet majdnem biztos, hogy egyes részletei tőle erednek. Elképzelhető – bár a szövegben semmi névmegjelölés nincs –, hogy 1Jn, vagy a Jánosnak tulajdonított első apostoli levél a negyedik evangélium írójától való (a szóhasználat, a stílus és jellegzetes témák rokonsága alapján), de a fentiek értelmében ezt sem tekinthetjük biztosan az apostol művének. A két rövid írás, 2Jn és 3Jn szerzője „idősebb” Jánosnak nevezi meg magát, de a hagyományon kívül semmi sem támasztja alá, hogy ez a személy János apostollal lenne azonos, elvégre a presbiter (preszbüterosz) egyházi rang is volt, az első század végén sok áldozópap ezt a megjelölést használta, a János (Johanan) név pedig éppenséggel nem volt ritka a korabeli zsidóságban.
A Jelenések könyvének első fejezetében a szerző háromszor nevezi meg magát: mint János, Jézus Krisztus szolgája (1), mint János, aki a könyvet a hét ázsiai egyháznak címezi (4), és mint János, a címzettek testvére és társa a Jézus türelmes várásában és a királyságban (vagyis a remélt Isten országában, 9). Presbiternek nem mondja magát, tehát a 2Jn és 3Jn szerzőjével nem vonható összefüggésbe. De vajon lehet-e azonos az apostollal?
Ám ha azonos, miért nem nevezi magát apostolnak?
Talán azért nem, mert János – mint evangéliuma is tanúsítja – szerénység okából szívesen vonul háttérbe?
Akkor viszont miért árulja el a nevét, holott János az evangéliumában csak mint „a tanítvány, akit Jézus szeretett” formában beszél magáról?
Erre két oka lehet.
Az egyik: mert Jánosnak hívják ugyan, de nem azonos az apostollal, s nem is kívánja, hogy vele azonosítsák.
A másik: mert nem azonos ugyan az apostollal, de nem bánja, sőt azt akarja, hogy vele azonosítsák, ugyanúgy, ahogy a Dán 7–12 szerzőjét azonosítják Dániellel vagy a Hénok apokalipszise szerzőjét Hénokkal. A János önmegnevezés tehát, még ha úgy tekintjük is, hogy az apostolra mutat (ami erősen kétséges), akkor is lehet az apokaliptikus műveknél szinte kötelező pszeudonímia eredménye, vagyis azé a törekvésé, hogy az írás hiteléért a szerzőénél tekintélyesebb név szavatoljon.
Ha ehhez számítjuk, hogy sem tartalmi, sem nyelvi, sem stiláris vonalon lényegi rokonságot nem sikerült kimutatni a Jelenések és a negyedik evangélium között, akkor bizonyossággal nem állíthatunk többet, mint hogy könyvünk szerzőjét Jánosnak hívták, és talán az első század végén, a Domitianus uralma (81–96) idején felerősödött keresztényüldözésektől sarkallva írta meg művét. Alkalmasint próféta volt, bár kétséges, hogy könyve megírásához feltétlenül szükség volt-e eredeti és egyéni látomásokra. Ahogy a fentebbi hivatkozásokból kiderült, a mű kereteihez és nagyon sok részletéhez kész mintákat találhatott (s talált is) négy ószövetségi kánoni iratban s feltehetőleg továbbiakat az ismert s az azóta elveszett apokrif apokalipszisekben; sőt hatottak rá Jézus jövendölései a végítéletről, ahogy az Máté, Márk és Lukács evangéliumaiban található („szinoptikus apokalipszis”), valamint Pál leveleinek idevágó részletei (1Kor, 2Kor). Ami ezekből hiányzott, azt nem lehetett nehéz élénk képzelőerővel kiegészíteni.
Nem következik azonban a fentiekből, hogy a Jelenések könyve másodlagos írásmű volna. Éppenséggel a műfaj legarányosabb remekét, a több évszázados hagyomány betetőzését láthatjuk benne. Az e hagyomány által kínált elemeket a szerző határozott terv szerint nagy ívű egységbe komponálta, és a Jó meg a Rossz erői közötti kozmikus harc ábrázolásában mindvégig sikerült fenntartania a drámai feszültséget. A látomások sorozata az Emberfia megjelenésével kezdődik, aki a Kezdet és a Vég, és külsejében némiképp a Dániel víziójában szereplő Ősöregre hasonlít; a fenség jegyei veszik körül, és a lába azért réz, mert örökké állni fog, nem úgy, mint a Dániel álomfejtésében szereplő, pusztulásra ítélt agyaglábú óriás. A könyvben az Emberfia külön szózatot intéz a próféta által megnevezett kis-ázsiai egyházak mindegyikéhez, kitartásukat dicséri vagy vétkeiket korholja, a köztük terjedő tévtanoktól óvja őket; ezek a többnyire általánosságokban mozgó intelmek, terjedelmi okok folytán, az én szövegemből kimaradtak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me