Alapszabályok.

Full text search

Alapszabályok.
Az »Italia militare« közli a magyar segélysereg új szervezését illető következő kormány-rendeletet:
Eugenio di Savoia altábornagya ő Felsége II. Victor Emmanuelnek.
Látva a királyi rendeletet 1862. november 9-ikéről a magyar seregre vonatkozólag,
A hadügyér álladalmi titkár fölterjesztésére rendeltük és rendeljük.
* * *
1-ső czikk. A magyar segélysereg a következő alapokon lesz szervezve:
Álland egy törzskarból,
két zászlóaljból négy századdal, melyek szám szerint fognak neveztetni.
Egy szerb-horvát századból,
két lovas századból.
A hadügyér különös intézkedésével egy hegyi ágyúüteg a lehetőség szerint szerveztethetik.
2-ik czikk. Egy század legkisebb létszáma 60 emberre határoztatik, és az, midőn a kitűzött létszám teljes, megalakittatik.
3-ik czikk. A magyar segélysereget képező századok teljes száma, a »Gazetta militare« A) alatti pontjában meghatároztatott.
4-ik czikk. Midőn a nevezett zászlóaljak, századok és lovas századok teljes létszámban vannak, újabb zászlóaljak és századok alakíttathatnak, azon mérvben, a mint azt a kormány szükségesnek találandja.
5-ik czikk. A magyar segélysereget a kormány fogja öltöztetni, fölszerelni és fölfegyverezni, járandósága és fizetése szinte a kormány által tétetik, úgy mint a rendes olasz seregben és a mint a »Gazetta militare.« B) és C) pontjai alatt kijelölve van.
6-ik czikk. A különböző fegyvernemek egyenruhája ugyanaz leend mint az jelenben van.
7-ik czikk. A belépő közharczosok és altisztek beléptöknél megfelelő hadfogadási pénzt kapnak. Ezen hadfogadási pénz a belépésnél egyszer s mindenkorra szól, és egyenlő leend 3 havi zsoldhoz.
8-ik czikk. A belépő emberek lekötelezési ideje csak a háború tartamára terjed.
9-ik czikk. A magyar segélysereg, míg Olaszországban leend, közvetlen a hadügy rendelkezése alatt álland, mint minden más hadtest. – A kormány alkalmazhatja azt mindazon szolgálatokra, melyek előfordulnak, és az köteles, teljes és feltétlen engedelmességgel viseltetni a kormány és a hatóságok rendeleteinek.
10-ik czikk. A fentemlített kötelezettségek megszünendnek a legióra nézve azon perczben, midőn az Magyarországba lépend, valamint meg is szünend az olasz kormány zsoldjában lenni.
11-ik czikk. A magyar segélysereg fölosztható mindenkor, midőn azt a kormány kellőnek találja. Ily esetben az azt képező tagok elbocsáttatnak 6 havi vagy egy évi fizetéssel a tett szolgálatok szerint. A tett kitünő szolgálatok különösen megjutalmaztatnak.
12-ik czikk. Megengedtetik a magyar tiszteknek, kik a rendes seregben szolgálnak, ideiglenesen átlépni a magyar seregbe, és jogosan visszatérhetnek elhagyott hadtestükbe, elfoglalva rang és rangidősbségüket, éppen úgy, mintha meg nem szüntek volna annak tagjai lenni.
13-ik czikk. A tisztikar teljes számmal kiegészíthető még akkor is, ha a legénység kivánt teljes létszáma hiányoznék. 14-ik czikk. A tisztek egy miniszteriális bizottmány által neveztetnek ki.
Pályázhatnak a tiszti fölvételre azon magyarok:
a) Kik 1848–49-ben honvédtisztek voltak.
b) Kik az olasz déli hadseregben tisztek voltak.
c) Kik az osztrák seregben tisztek voltak.
Hogy kineveztethessenek a fölterjesztett egyének, kötelesek magukat ellátni alkalmas bizonyítványokkal egy utólagosan alakítandó bizottmánytól.
Ezen szabályokon kivül a kormány föntart magának jogot, szükség esetében néhány tisztet kinevezhetni, könnyebbítendő a rendes seregbeni szabályzatoknak végrehajtását.
15-ik czikk. Azon aspettativában lévő tisztek, kik rendkivüli küldetésben lennének, visszatérésük után elébbi állásaikba helyeztetnek.
16-ik czikk. A magyar segélysereg hűséget esküszik a királynak és az ország törvényeinek mindaddig, mig az Olaszországban leend és jelenlegi zászlóját használandja.
17-ik czikk. Míg a magyar segélysereg Olaszországban létezik, annak tagjai rangkülönbség nélkül a katonai fegyelem s mindazon törvényeknek, melyek a fegyelemre vonatkoznak, alá vannak rendelve.
18-ik czikk. A segélysereg egyénei, hogy ha háborúban megsebesülnek és ez által szolgálatképtelenné válnának, a nyugdij igényeire jogosítva vannak.
19-ik czikk. Egy administrativ bizottmány a magyar segélysereg székhelyén felügyel az egész seregnek administratiójára a már megállapitott szabályok szerint. Azon esetben, ha az 1-ső czikk alatt említett magyar seregnek egyik alkotó része a sereg székhelyétől elválasztatnék, az erre vonatkozó létező törvények szerint administráltatik.
20-ik czikk. Egy tiszt a hadélelmezési testületből vagy egy más e czélra a hadügyértől kinevezett tiszt ellenőrzendi a magyar sereg administratióját a fennálló rendes sereg szabályai szerint.
A fentebbi hadügyér e jelen rendelet végrehajtásával megbizatik, mi a számviteli udvari hivatalba be lesz iktatva.
Kelt Flórenczben, 1866. julius 2-án.
Eugenio di Savoia.*
Di Pittinengo.*
* Királyi herczeg, a táborban lévő király teljhatalmú helytartója.
* Hadügyminiszter. K. F.
(Olaszból.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me