a) 1833 május 31, június 1, 3 Kerületi ülések. Tárgy: Az Urbariale folytatása. A jobbágyok ügyvédeinek kérdése. A botbüntetés.

Full text search

a)
1833 május 31, június 1, 3
Kerületi ülések.
Tárgy: Az Urbariale folytatása. A jobbágyok ügyvédeinek kérdése. A botbüntetés.
A 31-ik majusi kerületi ülésben olvastatván az Urbarialis 7-ik t.czikely 6-ik §-ussa, melly arrol szóll, hogy urbarialis perekben csak oly ügyész dolgozhasson, ki az ehez megkivántatott ész, és characterbeli tulajdonságokkal bir,* – igen eleven vitatás következett. – BEZERÉDYnek azon inditványára, hogy a Curiánál rendeltessenek elegendő számú jól fizetett procátorok, kik a jobbágynak ingyen szolgáljanak, NAGY ugy kivánná modositatni a szerkeztetést: quorum opera si voluerint uti possint. – PALÓCZY a viszketeg eszü prócátorokrol szóll, kik valódi erszény metszők, – NAGY az angularis procatorokrol,* kik azonban addig nyughatlankodtak, mig a jobbágyok csak ugyan kifürkézték, hogy őket mi illesse. Sokan az ily különböztetéseket ellenzették, s azokat MADOCSÁNYI második Advocatialis censurának, SOMSICH az ész monopoliumának nevezé. SZABÓ attol tart, hogy a redactio könnyen oda czélozhat, mit a kormány a német zendülések után akart be hozni, t. i. hogy csak az lehesen ügyvéd, kit a kormány erre érdemesnek tart. Ez ellen majd minden törvényhatóság, sőt a Curia is repraesentált.* Ez most még kiterjesztetnék, mivel a kormány székek által határoztatnék, még pedig olyanoknál, kik már censurálva vannak. BÖTHY azokat kik a Bezerédy inditványával ellenkeznek, emlékezteti, hogy vannak oly szegény jobbágyok, kik magok is alig élhetnek, nem hogy ügyvédet fizethetnének, ki pártolja ezeket? Az Istenhez felhatnak a fohászkodások, de az ő sugallása nem hat a törvényszékekig. Hát ha még a Curiára jön perök, ki viszi oda, a szegény földhöz ragadt nem mehet, s ha mehetne, bár köztünk is kevés tekintete van, hát még a fényes palotákban. Legyen tehát ki ingyen folytassa pörét, ha a jobbágy akarja. – Végre voxok töbségével a redactio meghagyatott.* – SOMSICH a 2-ik §-ussal ellenkezést,* és igy inconsequentiát lát. Ezen SZÉLL megütközik, de BORSICZKY kötelességének tartja a RRket azon dupla inconsequentiára figyelmeztetni, 1, hogy ott, hol a per kezdődik, s minden inditó okok előhozatnak, szabad a jobbágynak ügyvédet választani, a superrevisionál pedig nem. 2. Hogy a vármegyékben a publicum által választatnak az adózó nép védelmére rendelt fiscalisok, s igy köz bizodalommal birnak, itt ellenben a kormányszékek által. – Az ülés nem kis zavar közt oszlott el.
A Modificationes 6. (Proiectum 5.) §-a szerint úrbéri perekben nem szabad akárkinek az ügyeket vinni, hanem a szükséghez képest rendelni kell minden kormányszékhez, bírósághoz, vagy törvényhatósághoz oly ágenseket és ügyvédeket, akiknek megvan a szükséges tudásuk és érett ítélőképességük, jellemük pedig kifogástalan. Mindenki más bujtogató s így is kell vele bánni. Tilos a jobbágyoknak az úrbéri perek vitelére egymás közt pénzt gyüjteni, nem szabad összejöveteleket tartaniok, sem deputatiókat küldeniök. (Proiectum, 35. l.)
Zúgügyvédekről.
A kormány az egész XVIII. századon keresztül igyekezett a magyar igazságszolgáltatást reformálni s törekvései keretében az ügyvédség színvonalát emelni. A cél érdekében a németországi – bajor örökösödési és hétéves – háborúk után az 1769. febr. 10-i királyi rendelet kötelezővé tette az ügyvédi vizsgát. Ez ellen több törvényhatóság tiltakozott, a kúria előtt működő ügyvédek pedig panaszt emeltek miatta.
A Proiectum szövegének utolsó két mondata azonban elmaradt, hasonlóképen a „dicasterii” szó is.
V. ö. 46. szám, 18. jegyzet.
Az 1-ő Juniusi ker. ülésben, mellynek végzéseit már meg irtuk* Gr. LA MOTTE a bot mellet töb izben szóllot, azt népünk értelmiségi helyzete, a pénzbeli szükölködésünk miatt, mint czélirányos büntető eszközt pártolván. A paraszt mint sem duplumot fizessen, inkább szenved testi büntetést, sőt több nemes ember is 24 ft dij fizetés helyet, önként ajánlkozik 12 pálcza elszenvedésére. Ha kárt tesz a paraszt, fizessen bőrével, ez által el nem szegényedik. SOMSICH a nemesekről felhozott példát igen sajnosan hallotta, s nem tudja hogy egyeztesse meg az aristocratiai szellemmel, reménli azonban a szelidebb kor ebben is változást okozand. Gr. ANDRÁSSY leginkább az erdőkre figyelvén, hol 4 ökörnek egy napi legelése gyakran több száz forintnyi kárt tehet, fél hogy a duplum büntetése gyakran koldussá tehetné a jobbágyot. De SZABÓ s mások különböztetést tesznek, hogy itt nem az erdő, vagy mezőbeli politicus vétségekről, hanem csak a jobbágyi tartozások elmullasztása, vagy roszúl teljesitése miatt eredett kártételről van szó. – BUSÁN fel kiált: quanta arrogantia erit colonus, ha a testi büntetés megszüntetik. A Szávántuli részeken a francziák s németek is el törölték a testi büntetést,* de csak hamar visza kerültek a botra. BALOGH az egészben anomaliát lát, s a jobbágynak sorsát nagyobb önkénynek látja kitétetve, mint még az uri szék állott. Hasztalan figyelmeztetnek némelly követek a végzések inconsequentiájára – voxolásra kerülvén a dolog, s ezen számos követek jelen nem lévén, az úri hatalom csak ugyan határozásba ment.*
V. ö. 432. l.
Horvátországnak Száván túli része a magyar tengerparttal, Fiuméval, Trieszttel, Isztriával, Görz-cel, Krainával, a villachi kerülettel és Dalmáciával együtt az 1809-i schönbrunni békétől Napóleon bukásáig volt francia uralom alatt Illyria néven.
V. ö. Kölcsey, VII. k. 253. l.
Ennek Junius 3-ik napján (2-án ülés nem vala) Farkas, és Sárossy előlülésök alatt egy szerfelett zavaros nap leve következése, a mi természetesen folyt a tegnap előtti végzésből, ez viszont abbol hogy s 3-ik §-usban meg hagyatott az uri hatalom,* ámbár az 1-ő s 2-ik §-usban minden jobbágyi viszonyokra biroskodása el törültetett. Sokan azon végzésben hogy a földes úr egyedül az előljárók jelenléttében maga hatalmával a duplum büntetést megitélheti, s nyomban meg is vétetheti, nem csak öszeütközést láttak azon már előbb felállitott principiummal, hogy az úr tennen maga birája nem lehet, de még nagyobb önkényt találtak mint a milyet úri széken gyakorolhatott a földes úr. – Azomban a végzés szentsége görditetvén ellenök, ezen észrevételek előadhatása országos ülésre utasitatott a Borsiczkynek, és Nagy Pálnak az öszeütközések egyenlitése végett tett redactionalis javallataik is elmellőztettek s miután egész nap a 7-ik (most ki lévén a 4-ik* hagyva, már 6-ik) §-us szerkesztésének, tiszta resultatumot mind a mellet sem nyert vitatásával eltölt, ki menvén a teremböl teljes alappal el lehetett mondani: Amici diem perdidi.
V. ö. 421. l., 20. jegyzet.
Helyesen: a 3. §. V. ö. 421. l., 19. jegyzet.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me