113. Pest, 1837 február 27. Kossuth levele Kölcseyhez: megküldi neki az ifjak ügyében hozott ítélet szövegét.

Full text search

113.
Pest, 1837 február 27.
Kossuth levele Kölcseyhez: megküldi neki az ifjak ügyében hozott ítélet szövegét.
Pest, február 17. (!) 1837.
Tisztelt Barátom!
Hosszú levelet, s minden közérdekű tárgyakról kimerítőt akartam írni Neked, de hónapokig betegség, s betegség közt ezer munka nem engedték, – első üres napom a tied – s az lesz a jövő vasárnap.
Most lelkemet leírhatlan indulatok szaggatják. E pillanatban veszem a királyi Táblának ítéletét a szegény ifjak dolgában,* e pillanatban indul Szathmárba az alkalom, küldom az ítéletet; de nem, nem ítélet az, titkos Vehmgerichti* erőszak. Borzadni fogsz, ha megolvasod, meghaladott az mindent, mitől, ismervén bár a Táblát, tartottam, s csak 3 volt a 20 között, aki nem így szavazott!! Földváry, Császár és Zsombory.*
Febr. 27-én hirdette ki a már öt nappal korábban meghozott ítéletet a királyi Tábla az ifjak ügyében: Lovassy Lászlót 10 évi, Tormássy Jánost másfél évi börtönre ítélte, Lovassy Ferenc büntetését a börtönben eltöltött idővel kitöltöttnek vette. Elítélték 10 évre Lapsánszky Jánost is, hogy a közvéleményt félrevezessék; kevéssel utóbb azonban kibocsátották a börtönből, s megváltoztatott néven hivatalt kapott valahol Ausztriában. (A táblai ítéletlevelet l. OL, M. Kanc. eln. 1837: 330., 342. sz. alatt. A Lapsánszky áruló voltára és későbbi sorsára vonatkozó bizonyítékok olvashatók Vörös Antal id. másolatai közt, II. köt. 144. kk., 172. kk., 216. kk.) – Kossuth levelének fenti keltezése félreérthetetlenül febr 17., ez azonban nyilván tollhiba, hiszen a Tábla ítélete febr. 27-én került nyilvánosságra.
Fehmgericht, a középkori Németországban azoknak a titkos bíróságoknak a neve, amelyek a császártól nyert felhatalmazás alapján a halálbüntetéssel járó ügyekben ítéltek. Eljárásuk a legteljesebb mértékben titkos volt.
Vö. Kossuth naplójának erre vonatkozó bejegyzéseivel, 591. o.
Majd megküldök mindent, mit az atya, a szegény szerencsétlen roncsolt szívű atya perkezdete óta e tárgyban tőn.* Ha talán gyűléskor hasznát vehetnéd. Nem fog-é dörögve felordítani az is, aki eddig hallgatott, vagy csak remegve, de remélve sóhajtott. Én írni, én gondolkozni nem tudok. Szegény, szegény haza! Mi lett a személyes bátorságból!!
Ti. Lovassy István Kossuth által készített beadványait.
De ne gondold, hogy elcsüggedtem, én bizonnyal nem; a pokol tátott szája előtt sem, sőt felzúdul erőmnek azon része is, melly tán szunnyadott, csak most e pillanatban nem vagyok ura keblemnek.
S ez a játék, mit Lapsánszkyra, a tisztán megmutatott delatorra nézve űztek a közönséggel! És – de hiszen csak olvasd s vesd egybe.
Csanádnak szép ideája az országos küldöttség.*
Miután az ország néhány megyéje – Pest, Bars, Zala – küldöttség útján vitette Bécsbe az ifjak elfogatása ellen tiltakozó feliratot, de a király nem volt hajlandó fogadni őket. Csanád megye körlevélben javasolta az ország valamennyi megyéjének, „hogy egy bizonyos meghatározott napra kiküldött követeik által Bécsben megjelenvén, a köznemzeti érdekű tárgyat országos küldöttség által pártolják.” Vö. Törvényhatósági Tudósítások 20. (márc. 26.) sz., 967. o. – Kossuth részletesen beszámolt a Bécsben járt küldöttségek jelentéseiről, s az azokkal kapcsolatos megyei vitákról is.
Mikor virrad jobb jövendő reggele hazánkra? Hiszen meg, régen megbűnhődte már e nép a múltat s jövendőt!!
Mit kell, mit fogunk tenni, még magam sem tudom, csak annyi áll tisztán előttem, hogy az erőszak ellen felkiáltanunk szükség, – felkiáltanunk, hogy felhasson az Istenség thrónjához, s a jövő diaetán tudom nem lehet józanon egy lépést sem tenni, míg a személyes bátorság ismét alapra nem állítattott. Mert mit ér olly emberek javáról gondoskodni, kiknek személyök nincs bátorságban, – e nélkül kábaság minden, maga a társaság is.
Isten óvjon meg bennünket a tébolyodástól. Isten edzze kebleinket, hogy impavidos feriant ruinae. Ölel meleg barátsággal hű barátod.
K[ossuth] Lajos
Sk. ered. Ráday Könyvtár, Szemere Tár.
Kiadva Vasárnapi Újság, 1870. 3. sz.
Kölcsey ápr. 25-i kelettel válaszolt Kossuth levelére. Megbotránkozását hangsúlyozta az ifjak ügyében hozott ítélet miatt, s további adatokat kért Kossuthtól, hogy a jún. 5-én kezdődő megyegyűlésen felkészülten folytathassák a harcot az ifjak érdekében. Beszámolt márc. 6-i közgyűlésükről s az ott hozott határozatokról, végül megjegyzéseket fűzött néhány a közvéleményt foglalkoztató politikai kérdéshez. (Kölcsey válaszlevelét l. Kölcsey Ferenc Összes Művei, Bp. 1960. III. köt. 779. kk.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me