94. Pozsony, 1847 december 17. Kossuth utolsó felszólalása a válaszfelirat letétele körüli vitában.

Full text search

94.
Pozsony, 1847 december 17.
Kossuth utolsó felszólalása a válaszfelirat letétele körüli vitában.
Három napon át tartó heves vitatás után a kérdés végre odáig jutott, hogy szavazást lehetett elrendelni; ekkor ismét kiújult a vita akörül, hogyan tétessék fel a kérdés, amire szavazni kell? Kossuth is hozzászólt a kérdéshez:
Bár sok mondanivalója volna, időkímélésből elhallgatja, s csak a kérdéshez szól. Nyugodjék meg az ellenpárt abban, hogy a többség magát erőszakolni nem hagyja. Ő p. o., mint Pest követe, ha az a kérdés tüzetik ki: „maradjon-e a válaszfelirat vagy ne?” arra nem fog igennel szavazni, mert igy maga döntené meg öninditványát; ennyi belátást tegyen fel rólunk a másik fél. De a dolog természete s logicája is azt hozza magával, hogy ha van valaki, a ki azt mondja: „ez a dolog ne legyen”; ha a többség elfogadja azt, hogy ne legyen, akkor mindennek vége, s további szavazás nem szükséges. – Itt többé capacitációnak helye nincs, ha napokig beszélünk is; szavazzunk, ne menjünk addig széjjel. E huzás-halasztás manoeuvre-re mutat.
Pesti Hírlap, január 13.
Végre a konzervatív párt halogató taktikája ellenére is sikerült szavazásra kitűzni azt a kérdést, hogy Kossuth indítványa fölött szavazzanak-e először? Ez igennel dőlt el, utána végre sor kerülhetett a letétel kérdése fölötti szavazásra. A tábla 25 szavazattal 21 ellenében elfogadta Kossuth indítványát. Kossuth és Szentkirályi még aznap megfogalmazták a letételről szóló alábbi határozatot, amelyet a 18-i kerületi, majd a 20-i országos ülés elfogadott.
Határozata a KK és RRnek.
A Méltóságos Fő-Rendek Izenetére a k[egyelmes] [királyi] Előadások eránti válaszfelirat javaslata tárgyában
A KK és a RRek felhivatva a kegyelmes kir. Előadásokban is a lépcsőnkénti, de gyökeres átalakulás munkájára:
Mivel a törvényhozás történetei nyomán aként győződtek meg, hogy a kor szükségeiből felmerült kérdéseknek kitüzése, bár a fejedelem akarata és a nemzet ohajtása azokban egyaránt találkozik, még a feladat megoldásának biztosítékát magával nem hordozza:
Kötelességüknek ismerték a K[egyelmes] kir. Előadásokra felterjesztendő válasz feliratban azon akadályokat teljes nyiltsággal előterjeszteni, mellyek miatt a nehéz, de mellőzhetlen munka sikeréhez, rendszeres, és kiszámított előlépések által közeliteni nem reménylhetnek: nevezetesen
Kijelelni azon irányt, melyet az átalakulás ösvényén követni egyedül szándékoznak, és melly egyéb, mint alkotmányos nem lehet.
Továbbá elősorolni azon tényeket: melyek felvilágositásul leginkább szolgálnak, hogy a kormányzási rendszerben ezen alkotmányos irány fel nem található.
Ohajtották a KK és RR egyszersmind ez által: egy részről azon keserű vitáknak mellőzését, melyek az eddig gyakorlott kiindulást megtartva, azonnal az országgyűlés első kezdetében, az 1790: 13. tör. alapján,* támadni szoktak: másrészről – hogy módot és alkalmat nyervén megnyugtatást szerezni a határtalan hódolattal tisztelt fejedelem biztató szavában, a multak sebeinek felszaggatására, ha lehet, ne kényszerüljenek.
A tc. az országgyűlés háromévenkénti tartásáról szól és kötelességévé teszi az uralkodónak, hogy az ország sérelmeit minden országgyűlésen valósággal és múlhatatlanul (effective et inomisse) orvosolja.
És e czélból a felírási javaslatban általánosan emlitett tények részletes tárgyalását, fentartva elhalasztották.
Azon reményben, hogy a méltóságos főrendek előtt a közdolgok sikeres előmozdítására irányzott ezen őszinte törekvésük méltánylást nyerend; nem is késtek a KK és RR tanácskozásaikat oly tárgyakra forditani, melyek valamint egy részről a haza közérdekével legszorosabb összefüggésben állanak – másrészről kétségtelenül bizonyitják, miként gondoskodásuk czéljai leginkább a kor szükségei által igényelt kérdések megoldása felé vannak irányozva.
Eképpen lőn megajánlva általuk a törvényhatósági háziadónak közös viselése* – inditványozva országos választmány a katonai élelmezéssel és szállásolással összekötött terheknek megszüntetése* és a jobbágyoknak örökös megváltása:* – kiküldve kerületi választmányok az ősiségi viszonyok megoldása:* – a szabad kir. városok belszerkezete, és országgyűlési szavazat joga:* – végre a horvát bonyodalmak gyökeres kiegyenlitése* – kérdéseiben javaslatokat készitendők.
A nov. 30.-i kerületi ülésben.
Az izenetet és feliratjavaslatot, amelyben ezt javasolják a rendek, l. Iratok, 42. s köv. l.
A dec. 3.-i kerületi ülésben Lónyay Gábor zempléni követ tette az indítványt. A választmányt a dec. 6.-i ülés határozta el.
Somssich Pál baranyai követ indítványára a dec. 9.-i kerületi ülés határozta el a választmány kiküldését.
A nov. 17.-i kerületi ülésben.
A nov. 18.-i kerületi ülésben.
A KK és RR azonban a méltóságos Főrendek izenetéből sajnosan tapasztalják: hogy épen azon térre utaltatnak, melyet, mint a jelen országgyűlésének megkezdésére legkevésbé alkalmast, kerülni ohajtottak. Mert:
A méltóságos Főrendek ott, hol a KK és RR tényeket sorolnak elő, a helyett, hogy e tények taglalásába bocsátkoznának, sérelmeket keresnek: – ott hol a KK és RR véleményt mondanak ki: a helyett, hogy ezen véleményre vonatkozó nézeteiket közölni sziveskednének: jónak látták a kimondott véleményt egyszerüen elmellőzni – és általában – a közlött felírási javaslatra a junctim eszméjét reá erőltetve, attól mint egy és elválaszthatlan egészről, egyezésüket azért tagadni meg, mert az általános vonatkozás mellett megemlitett tények, minden oldalról részletesen és sérelem alakban tárgyalva nincsenek.
A KK és RR tehát a velök közlött izenetből meggyőződvén, hogy a méltóságos Főrendek tőlök a válaszfeliratra nézve ugy térben, mint irányban egészen különböznek: miután az törvényalkotás anyagát magában nem foglalja,* – egyébiránt pedig azon nézeteik, melyek abban az ország alkotmányszerü kifejlődésének akadályai felől kifejezve vannak, az által, hogy a méltóságos Főrendeknél viszhangra nem találtak, nem változhatnak: – a két tábla közötti alkudozásnak sem czélját, sem tárgyát fenforogni nem látják, sem a létező különbözések összegyeztetésére nézve reményt nem táplálhatnak.
A válaszfelirat szövege nem szolgál alapul az országgyűlés végén az elfogadott törvények végleges szövegének megállapításához.
Ezeknél fogva, és mivel ismételt sikertelen izenetváltások által sem a keserüség érzelmeit felizgatni, sem pedig figyelmezve a megoldást igénylő kérdések sokaságára és sokféleségére, – az e kérdés feletti meddő értekezések fonalát hoszabra nyujtani czélszerűnek nem vélik – a KK és RR a válaszfeliratnak felterjesztését sürgetni nem kivánják.
Midőn mindazonáltal ezt elhatároznák, nem mellőzhetik ez alkalommal sem ujólag kifejezni azon magasztos érzelmeket, melyek a nemzet minden hü fiának kebelében, koronás fejedelme eránt élni soha meg nem szünnek: – kifejezi ünnepélyesen a nemzetek buzgó háláját az iránt, hogy a magyar nyelvnek a trónhoz lett felemelése által a nemzetiség ügyének rendithetlen oszlopát örök időkre látják felállítva, – kifejezni hálás köszönetét az iránt, hogy István főherczegnek nádorrá lett megerősítése által egy boldogabb jövendő reményei öregbittettek.
Végre: miután a méltóságos Főrendek részéről felhivatnak, hogy mindazon egyes tényeket, melyek a válaszfelírási javaslatban általánosan emlitve vannak, részletesen tárgyalják: ezen felhivást törvényhozói kötelességökhöz képest egész kiterjedésében elfogadván, azon kerületi választmánynak, melly a Horvátországi kérdésben kiküldve van, különösen is meghagyják, hogy eljárását hovahamarébb fejezze be; egyszersmind pedig, hogy az administratori rendszert érdeklő egyes adatokat szinte összeszedvén, ezen kérdésnek álladéka iránt is tegyen körülményes tudósitást.
A KK és RR hálás érzelmeiket koronás királyuk iránt, mellyeket letenni e sorokban sem mulasztottak el, felterjesztendő felírásaikban ajánlkozó minden alkalommal különösen is kifejezni örvendetetes hazafiui kötelességüknek tartandják.
A KK és RR azon térről, melyen a fejedelem szavától megnyugvást reméltek, lelépni, és a válaszfelírásban általánosan megemlitetni kívánt tényekre nézve a részletes tárgyalást felfogni idő előtt kényszerülvén: szent kötelességüknek nyilvánitják igyekezni mégis minden tehetséggel, miszerént tanácskozásaik aként irányoztassanak, hogy mind a haza, mind a fejedelem által egyiránt ohajtott siker, ezen nem várt akadály miatt részükről késleltetést ne szenvedjen; és ezért, valamint már eddig is a kegyelmes kir. Előadásoknak, és egyéb fontos tárgyaknak tanácskozás alá vételével nem késtek, ugy tanácskozásaikat siettetni is aként fogják, hogy a fejedelem és nemzet várakozásának e tanácskozások eredményét is hovahamarébb bemutatniok lehessen.
Fogalmazványa O. L. Arch. Regni, Lad. XX. 21. fasc. B. 57. sz. – Kiadva Iratok, 48. s köv. l.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me