266. Debrecen, 1849 február 17. Szemere Bertalan lelkesítő röplapja a huszárságról Kossuth kísérő soraival.

Full text search

266.
Debrecen, 1849 február 17.
Szemere Bertalan lelkesítő röplapja a huszárságról Kossuth kísérő soraival.
A huszár.
Hacsak hallom e nevet, lelkem emelkedik édes érzéssel.
A huszár nevezet nemcsak hazánkban, de egész Európában, sőt egész világon egyértelmű a vitéz, a hős nevezettel. A huszárnak híre tovább elrepült mint országunknak s nemzetünknek híre; Napoleon csodálta, a törökök és arabsok meghajolnak hallattára keresztbe vetett kezekkel.
A huszár örököse apáink lovaglásbeli ügyességének. Ha a huszár repül, a szél nem bír futni utána, sír és süvölt szégyenében.
A huszár örököse apáink vitéz bátorságának. Egy huszár tíz ellenséget még kevesel, húsznak ellene vág, a félelmet nem ismeri, borral és dicsőséggel él, a halált párnának tekinti, mellyen aludni fog, míg a feltámadási trombita ismét felkölti.
A huszár, ha béke van, bajuszát, lovát és kedvesét simogatja, de a békében maga is, lova is megőszül. Mint az oroszlán a rengetegben s pusztákon, a huszár csak a harczban él, csak ott él ő, nótája az álgyu dörgése, öröme a kardnak pengése, s minthogy számolni írásból nem tanult, bab helyett levágott fejekkel számolgatja ki a mit tudni akar.
A huszár egy gyönyörű virágszál, melly az elhúnyt magyar hősök sírjából kelt ki. Ha akarjuk ismerni, milyen volt a szittya faj, a deli huszárokon legeltessük szemeinket. Ha csúnya is, szép a huszár, mint a rózsa. Ha kicsiny is, erős mint a tölgy dereka. Jókedvű s pajzán, ha játszik is, ha harczol is, ha káromkodik is, – illyen a huszár.
A korcsmáros is örömestebb ád bort a huszárnak, miért ? mert huszár. A leány is szivesebben ád csókot a huszárnak, miért? mert huszár. Még a boltos is hosszabbra méri neki a pántlikát, miért? mert huszár.
S miért olly kevély a huszár? mert vitéz. S ha vitéz, jól teszi, hogy kevély, ritka ember vitéz most Magyarországban.
Oh huszár, huszár! te vagy a magyar szemefénye.
Az Isten téged innepnap teremtett. Az angyalok énekeltek születésedkor. Már bölcsőd felett babérkoszorú lebegett, – bár nem látta anyád, ott lebegett az.
Magyarország szabadsága s a magyar nemzet elveszhet, de míg egy huszár él, addig bízom. Ha meghalt az utolsó is, akkor végünk van.
A hol tehát huszárt látok, szívesen fogok kezet vele, övé utolsó ingem, utolsó pohár borom, az utolsó áldás is, melly a lélekkel belőlem kiszakad.
Nem adom azt se gyermekemnek, se anyámnak, se testvéremnek, – egy huszárnak adom.
A régi magyar vitézség a huszárban született újra.
A hazát a huszár karja és példája menti meg.
Ha tehetném, minden huszárnak egy kastélyt s lovának egy palotát vennék, a harcz után ott élnének ketten bőségben, fényben, békében.
A huszárélet a híres és vitéz élet.
Azt mondta egy tudós ember, hogy halál után az égen mindenik egy csillaggá változik.
Be szép a huszár élete, be szép a huszár halála!
Szemere B.
A honvédelmi bizottmány teljes lélekből osztozik azon érzelmekben, miket Szemere kormánybiztos, s bizottmányi tag a fentebbi sorokban, kifejezett.
Az ország kormánya a vitéz huszárt nemzetünk dicsőségének, hazánk oszlopának vallja.
Ezen érzelmét kívánta a kormány nyilvánítani, midőn a fentebbi sorokat kinyomatni s a vitéz huszárok közt szétosztani rendelé.
Az ország kormánya Isten és világ előtt kijelenti, miként, ha a magyar nemzet bajnok hadseregeinek hazafiúi hűsége s rettenthetlen vitézsége által meg lesz mentve az enyészettől és szolgaságtól szegény szenvedő hazánk: a nemzet nem ismerhetend szentebb kötelességet, mint tettel leróni a háladatosság adóját, mellyel hű és vitéz védelmezőinek tartozik.
És a magyar huszár neve világszerte egyenlő leszen a becsület és dicsőség nevével.
Az első szó, mellyre a magyar anya gyermekét tanítandja, az leszen, hogy tanulja áldani a huszár nevét.
És a huszár név áldott leszen, míg egy magyar él.
És ha eléljük a szabadságharcz nehéz napjait, – a becsületes béke, és jólét ölében azon magasztos érzettel fog megpihenni a vitéz huszár, hogy ő dísze volt azon hadseregnek, melly édes hazánkat szabaddá, s szabadság által boldoggá tette.
Magyarok Istene! áld meg a hű, a vitéz huszárt!
Kelt Debreczenben, febr. 17-kén, 1849.
A honvédelmi bizottmány nevében
Kossuth Lajos elnök
Egykorú nyomtatvány. O. Lt. 1848/49-i nyomtatványok.
A Közlöny február 18-i számában Szemere fenti sorai Kossuth kísérősorainak elhagyásával, az OHB következő nyilatkozata kiséretében jelentek meg:
A honvédelmi bizottmány teljesen egyetértvén Szemere Bertalan országos főbiztos úrnak ezen iratában kifejezett nézeteivel, az iratot több ezer példányban a huszárok közt kiosztani, és nyilvánosan felolvastatni rendeli, azon hozzáadással, hogy ha a haza szabadságát és békéjét sikerülend kivívnunk, a nemzet minden bizonnyal hálás leend vitéz harczosai iránt.
Debreczen, febr. 16. 1849.
A honvédelmi bizottmány.
Közlöny, február 18.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me