341. Debrecen, 1849 március 8. Kossuth kiáltványa a honvédsereghez a felszabadító hadjárat kezdetekor a célkitűzésekről, a hadser…

Full text search

341.
Debrecen, 1849 március 8.
Kossuth kiáltványa a honvédsereghez a felszabadító hadjárat kezdetekor a célkitűzésekről, a hadsereg új szervezeti beosztásáról és Vetten altábornagy fővezérségéről.
A Magyar Nemzet nevében a Magyar Hadsereghez!
Magyarország vitéz hadseregeinek hősies bátorsága, fáradhatlan kitűrése és hazafiúi lelkesedése által azon pontra jutottunk, hogy édes hazánk megmentését Isten segítségével győzelem és siker fele irányozhatjuk.
E győzelemnek és sikernek két feltétele van.
Az egyik feltétel: összpontosított erő, mellyet hősies elszántság lelkesít.
A másik feltétel: egység az akaratban s rendelkezésben, s pontosság a rendelkezések végrehajtása körül.
Az első feltétel az elébb úgynevezett felsődunai hadseregnek Görgey tábornok jeles vezetése alatt, dícsőséges ütközések és dicsőséges fáradalmak után a tiszai vonallal történt egyesülése által és az alsó duna-tiszai hadseregeknek Szolnokig felvonulása, s magának Szolnoknak Damjanich tábornok vezérlése mellett március 5-én történt győzelmes bevétele által teljesedésbe ment.
És ezen erőöszpontosításnak teljesedése után a nemzet vitéz seregeinek bajnok indulása mellett, már csak arra van szükség: hogy egység és öszhangzás legyen a fővezérletben, s magasztos hazafiú késségtől lelkesített pontosság a kivitelben, miszerint az igazságos Istennek segítségével mihamarább elmondhassuk: hogy szegény nyomorgatott hazánk szent földe ki van tisztitva az ellenségtől, – a vitéz hadsereg pedig a hálás haza kebelén azon édes érzéssel pihenhessen meg borostyánain, hogy a magyar hazát ő mentette meg.
Ezen második feltétel szükségéről áthatva én, az ország kormányának elnöke a nemzet parancsából, s a nemzet akaratánál fogva reám ruházott hatósággal ezennel tudósítom Magyarország hadseregeit: hogy valameddig a Tisza vonalán jelenleg két külön pontokon, úgymint a tiszafüredi és szolnoki pontokon állomásozó hadsereg-osztályoknak egy közös működésre alkalmazása a körülmények szerint szükséges leend, ezen többrendbeli hadsereg-osztályok két nagyobb hadrészbe egyesülteknek tekintendők, mellyeknek egyike a felsőmagyarországi, másika pedig a középmagyarországi hadsereg nevét viselendik, s a felsőmagyarországi hadseregnek vezérletét Görgei tábornok, a középmagyarországinak vezérletét pedig Damjanich tábornok viendik. Az egyik és másik hadseregtestekben beolvasztott vagy változtatva beolvasztandó hadosztályoknak eddigi számai tovább is meghagyatván.*
V. ö. az 591. l. 1. jegyzetével.
Miszerint pedig úgy ezen Görgei és Damjanich tábornokok vitéz vezérlése alatti derék hadseregek, mint szintúgy a Szeged-bácsi és Maros-vonali (aradi) hadosztályok, nem különben az ország várait védelmező őrseregek, valamint egy lélektől a hazaszeretettől és a dícsőségnek közös érzetétől vannak lelkesítve, úgy egy célra, egy irányban s egymást kölcsönösen támogatva is működhessenek, – az ország kormánya, az országgyűlés hozzájárulásával szükségesnek találta: Vetter altábornagyot Magyarország minden hadseregei fővezérévé megbizni, és kinevezni. – Kinek tehát ezennel fővezérlete alól csupán az erdélyi hadseregek, miket Bem tábornok vezérel, a Debrecen és környékén alakított tartaléksereg, melly a szükségszerinti rendelkezésre fentartatik, s a magyar határszéli és erdélyi passusokat örző seregek, mint mellyeknek kiszabott külön rendeltetésük van, vétetnek ki.
Midőn én, mint a nemzet akaratából az országos ideiglenesen kormányzó honvéd bizottmány elnöke, a kormánynak ezen rendelkezését ezennel a nemzet nevében hazánk hadseregeinek tudtul adom, egyuttal szintúgy a nemzet nevében rendelem és parancsolom: hogy minden a fentebbi kivételben nem foglalt hadseregtesteknek, s bármi néven nevezett osztályoknak és csapatoknak főbb és alvezérei, parancsnokai, tisztjei s minden vitézei öszszesen, és egyenkint a nevezett fővezérnek mindaddig, míg az ország kormánya máskint nem intézkedendik, feltétlenül engedelmeskedni, s rendelkezéseit, és kiadandó parancsait azon pontossággal, s őszinte készséggel teljesíteni elengedhetlen kötelességöknek ismerjék, melly nélkül minden kiontott nemes vér gyümölcsetlenül volna kiontva, s mellyet a hadi fegyelem, a katonának vitézsége mellett ezen főbb dicsősége, olly bizonyosan. megkiván, mint aminő bizonyos az: hogy katonai fegyelem nélkül a legvitézebb hadsereg is gyönge, a haza pedig meg nem menthető.
Vitézek! A katonai pálya a dicsőségnek pályája. De legdicsőségesebb akkor, midőn, a bajnok katona, igaz és törvényes ügyben hazája megmentéséért harcol.
Minden olyan dicsőség hiú, és sem Isten előtt nem érdem, sem emberek előtt nem becses, mellynek más kútfeje van, mint a rendíthetlen hű ragaszkodás azon szent ügyhöz, mellynek a katona vitéz karjával oltalmára esküdött.
És ezen eskü szent az örökkévaló Isten előtt, szent az emberek előtt, szent a szív benső bírája, a lelkiismeret előtt.
Én tudom, hogy Magyarország hadseregeiben nincs és nem lehet ember, ki érdekében a hazának, mellyet véd, érdekében önmagának és érdekében azon katonai becsületnek, mellyel zászlója alá felesküdött, ne osztoznék velem azon érzelemben: hogy a köteles katonai engedelmesség, mellyet a nemzet által reám ruházott hatalomnál fogva fentartani tudok is, fogok is: akkor termi meg a hazára nézve legbiztosabban gyümölcseit, ha a kötelességérzet a szívnek azon belső készségével párosul, minélfogva mindenki nem csak megteszi, hanem örömest teszi meg azt, mit törvényes felsőbbsége a haza érdekében parancsol.
Ezen szives készség biztosítja a pontosságot, a pontosság pedig hadi munkálatokban nélkülözhetlen, mert különben vagy elvész a megbecsülhetlen idő, s a győzelemnek kedves alkalma, vagy hasztalanul ontatik ki a legnemesebb vér, mert hiányzik azon fontos támogatás, mellyre a siker s a bajnok katonák vérének megkimélése számítva van.
Midőn tehát engedelmességet a nemzet nevében parancsolok, ezen szives készség az, mellyre hazafiúi érzéssel felhívom, s mellyről lelkesítve óhajtom látni a hadsereget.
Vitézek! Amint szent előttem a haza, olyan szent előttem e haza védjeinek, az ország hű hadseregének irányában az érdem méltánylatának kötelessége.
Én gyakran és sokat leendek körötökben, hogy szemtanúja lehessek azon készségnek, mellyre ezennel felhívtalak, szemtanúja érdemeiteknek, s meg vagyok győződve, hogy édes magyar hazánk vitéz hadseregei nekem, a nemzet kormánya elnökének sűrűen fognak kedves alkalmat nyújtani, hogy tettleg bizonyíthassam; mikint e nemzet, melly a kötelességnek hű teljesítését kivánja, maga részéről, mint én is magam részemről, nem ismerünk kevesebb kötelességet, mint a háladatosságot az érdem iránt.
Előre tehát, amint a fővezér rendelendi, a haza megmentésének dicsőséges ösvényén!
Ezekből áll, mit a nemzet nevében rendelek és parancsolok. Senki annak ellenére a hon elleni fellázadás bűn súlyának terhe alatt máskint nem cselekedvén.
Kelt a kormány s országgyűlés ideiglenes székhelyén, Debreczenben, mártius 8-án. 1849.
a honvédelmi bizottmány elnöke
Kossuth Lajos.
Ered. tisztázat. O. Lt. OHB 1849: 3240.
Megjelent a Közlöny, március 10-i számában és külön röpiratként is. (O. Lt. 1848/49-i nyomtatványok.) Közli Pap D. i. m.
II. k. 356. s köv. l.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me