b) A hadügyminisztériumnak, a Kossuth által jóváhagyott polgári érdemrend létesítéséről:

Full text search

b) A hadügyminisztériumnak, a Kossuth által jóváhagyott polgári érdemrend létesítéséről:
A hadügyminisztérium még márc. 23-án javaslatot tett egy polgári érdemrend létesítésére, a Bizottmány a javaslatra akkor nem adott választ.* Az átiratot Kossuth magával vitte a táborba s április 6-án a tervezetet azzal az utasítással küldte meg Mészárosnak, hogy intézkedjék életbeléptetésével kapcsolatban. Mészáros erre ápr. 7-én átküldte a tervezetet és Kossuth utasítását az OHB-nak és kérte, közölje határozatát az ügyben.* Az OHB válasza:
A hadügyminisztérium átirata 3781. sz. alatt van iktatva, de az iratok között nincs, s az iktatókönyv szerint nem történt semmi intézkedés vele kapcsolatban.
Mészáros átirata három melléklettel ment át az OHB-hoz, köztük lehetett a tervezet és Kossuth levele. A mellékleteket az OHB a fenti utasítással visszaküldte, a hadügyminisztérium iratai között azonban a fenti szám alatt nincsenek.
Hadügyminister úr – hivatkozva kormányelnök úr által, jóváhagyás reményében, a nem közvetlen fegyveres kézzel szerzett érdemek jutalmazásául egy újabb rendnek megrendelt felállítására – folyó hó 7-én E. 9016. szám alatt e tárgyban határozatot kér:
Az irományok visszacsatolása mellett elhatározta a honvédelmi bizottmány, miként kormányelnök úrnak e tárgyban tett intézkedése helyeseltetik, és megállapíttatik s további intézkedés a minister úrra bízatik.
Ered. fogalm. O. Lt. OHB 1849: 5366.
Mellette a hadügyminiszter fent ismertetett átirata az OHB-hoz.
A rendelet, amelynek alapelveit kétségtelenül Kossuth állapitotta meg, ápr. 11-én az alábbi szöveggel megjelent a Közlönyben:
Hogy azon katonai érdemek is illőkép megjutalmaztassanak, mellyel nem közvetlen fegyveres kézzel a haza ellenségei elleni harczban, hanem más hű s áldozatteljes szolgálatok, vagy ollyas hivatalos állásbani működések által szereztettek, hol fegyveres fellépés nem szükségeltetik, még egy általános érdemrend álíttatik fel.
Ez szintúgy, mint illetőleg a vitézségi érdemdíszrend, 3 rendre osztatik fel; a koszorú azonban babér helyett cserlevélből álland; a díszszalag pedig zöld leend.*
A Magyar Katonai Érdemrend létesítésére vonatkozó rendeletet l. előbb, 326. sz. alatt, 582. s köv. l.
Az első rendűek elnyerésére alkalmatosak lesznek csak azon katonai egyének, kik mint valamelly ministerosztály főnökei, hadosztályi vagy hadmegyei parancsnokok, harcz nélkül is olly kitűnő tények érdemesei, mellyek eredményre nézve egy a csatatéren kivívott győzelemhez hasonlíthatók.
A 2-ik rend azokat illetendi, kik a nemzeti hadsereg ügye körében, akár a sereg alakításában, akár felfegyverkezésében vagy oktatásában kitűnőleg működtek, s olly erélyességet tanusítottak, mellynek különbeni elmaradása mellett is hivatalos kötelességüket meg nem szegték volna.
A 3-ik rendűvel jutalmaztatik minden különös szorgalommal, kitűréssel vagy feláldozással összekötött állományi hivatalos tiszti szolgálat, nem különben számos évek át fedhetetlenül történt hivatalos kötelesség teljesítése.
Az 1-nek kiszolgáltatása úgy történik, mint az a vitézségi érdemjelekre nézve megállapíttatott. A többi két rendűek birtokába pedig juthatni, a hadügyministeriumnak vagy egyenes, vagy hiteles okiratokkal ellátott beadványok következtében történt előterjesztésére, az ország kormányától nyerendő megerősítés által.
Az érdemrendnek jogszerinti birhatására a kormány részéről kiadandó nyilt oklevél szükségeltetik.
Az első rendűnek birtokába jutása kizárja a többi alsóbb rendűek birhatását.
Ezen érdemrenddel semmi külön javadalmi járulék nincs összekötve.
Mészáros Lázár
hadügyminister
Láttam és helyeslem, a szentmártonkátai táborban.
Kossuth Lajos.
Közlöny, április 11.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me