449. Temesvár, 1849 július 19. Kossuth látogatása a temesvári táborban.

Full text search

449.
Temesvár, 1849 július 19.
Kossuth látogatása a temesvári táborban.
A kormányzó minden egyes tábort megvizsgált, a zászlóaljakat kiállitották tiszteletére, a zászlók földig meghajoltak előtte, s »éljen« rivalgással fogadtatott.
A mehálai táborban, hol jelen voltam, végig tekinte a sorokon, következő beszédet intézett a csaptokhoz: »Miként személyesen meggyőződtem, lelkesitő szónoklatom felesleges volna itt, ahol ily rend s hadi fegyelem uralkodik, s ahol minden egyes vitéznek arczáról a megelégedést s szemeiből lelkesedést olvasok le. – Legyenek Önök türelemmel és kitartással, szenvedésök mindössze egy pár hétig fog tartani, s azután hosszas békének s nyugalomnak nézünk elébe«…
Ezután a kiállitott zászlóaljból több altiszt s közhonvédet megszólitott, születésök helyét, valamint szolgálatuk idejét kérdezé, s a tábornok és zászlóalj-parancsnok által megdicsért hősöket harmadrendü édemjellel sajátkezüleg földiszité, a többek között egy román származásu közhonvédet is, ki örömében magán kivült volt, s e magas kitüntetését elragadtatva beszélé mindenkinek.
S tény, hogy e percztől foga a honvédek közé besorozott román származásuak közül egy sem szökött el, miként ez eddig napirenden volt, sőt a legközelebbi éjjel történt csata alkalmával, ugyanazon század, melyben az emlitettt harmadrendű érdemjellel földiszitett románajku honvéd is szolgált, a várőrség által megtámadtatván, mely század csaknem egészen románokból állott, hősi rohammal verte vissza a megtámadást.
Ki volt boldogabb és büszkébb mint azon honvéd, akivel Kossuth beszélt?
A többiekkel való beszélgetés után az egész csapathoz fordult s kérdé: »Kikapják e rendesen fizetésöket s mindennapi élelmöket?« vajjon nem vesz-e észre elégületlenséget valamely arczon, s néhány percznyi szünet után ujra szólott: »Ha van Önök közt valaki, kinek nehézsége volna, szóljon nyiltan és bátran, mitől se féljen, és mint Magyarország kormányzója, mindenki panaszát hallani ohajtom.«
Beszédjét néma csend követte. – Ezek után a csapat háta mögé kerülve, a közhonvédek tölténytáskáiba nyult, azokból a töltéseket ki-kiszedegette, s azokban a lőport vizsgálta, és ezen mütétet több honvédnél és sokáig folytatta. Továbbá kérdi, mily távolságra hullanak ide az ellen golyói, s midőn mondtuk, hogy igen gyakran a táborban is elpattannak az ellen gránátjai, a felett csudákozását fejezte ki.
Ekként járt össze valamennyi pontot a Temesvár alatti táborban, s végre a várat körülövedző futóárok mélyében gr. Vécsey táborok, s több törzstiszt kiséretében körülkocsikázta az erődvényt. Hogy mily harczedzett és bátor a temesvári hadtest, arról igen könnyen meggyőződhetett a kormányzó, midőn látta, hogy az őt környező tisztek e körutat valódi kéjsétának tekintik, mi őt, ugy látszott, szinte meglepte és Vécseytől, valamint az azt környező dandárparancsnoktól s főtisztektől kérdé: »Hány lépésre van a tranché a vártól?« »Öt-hatszáz lépésre« válaszolt a tábornok. »Hiszen akkor a lővonalba esünk,« jegyzé meg a kormányzó. »Mit sem tesz« mondá a tábornok »az árok oly mély, hogy abból a legmagasabb huszár forgója sem látszik ki.« E felelet után megnyugodott Kossuth s beleereszkedett a tranché-ba. Mi felett ki, kik bár az ágyudörgést naponta zeneként, s a 18–24 fontos golyókat dongó legyekként meg-megszoktuk, épen nem csudálkoztunk, s fel tudtuk fogni, hogy Kossuth élete, kivált e válságos időben sokkal drágább volt, mint a miénk, következéskép, azt kimélnie kellett.
Ezekután Kossuth rögtön visszatért Aradra, ahová már akkor az összes országgyűlési képviselők s a kormány Szegedről lassanként szivárgott.*
Kossuth temesvári látogatásával kapcsolatban Szilágyi S.: A magyar forradalom története 1848 és 49-ben c. munkájában (403. l.) tévesen azt állítja, hogy Kossuth Bemmel találkozott Temesvárnál.
Részletek Potemkin Ö.: Az 1848/49. évi magyar hadsereg feloszlásának okai c. művéből. 80. s köv. l.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me