II. „A dadai hulla Solymosi Eszter vala!”

Full text search

II. „A dadai hulla Solymosi Eszter vala!”
A Nyírben mindig hajlamosak voltak az emberek a mesemondásokra. Úgy van ez a táj a teremtőtől megalkotva, hogy az élet meséi érdekesebbek a hallgatóknak az élet valóságainál.
Lám, most is, az eszlári pör idején, a gyógyszerész-hozta hír a tehéntaposásról (amelynek nyomát Eszter holttestén, lábán látta) egyszerre úgy felkavarta a közvéleményt, mintha a 531tárgyalás tizenhetedik napján jöttek volna rá az egész titok megfejtésére.
„Tehát egy tehén mentené meg az izraelitákat?” – kérdezgették a nyíregyházi társaságokban félig tréfásan, félig komolyan.
„Hát jól imádkoztak volna a Mózes-hitűek, hogy Olajos Bálintné tehene a kellő helyen megtapossa Eszter lábát, hogy ezzel megmentse az ötezer esztendős fajt a végpusztulástól?” – hallatszottak hangok itt is, ott is, amikor Zurányi vallomását mérlegelték, és darabidőre a vérvád leghangosabb szószólójának is torkán akadt a hang.
„A fene ette volna meg ezt a patikust, hogy Borossebesről idekerült a maga mondanivalójával, megakasztja az egész tárgyalást!” – vélekedtek még a legjózanabbak is, akik már alig várták, hogy befejeződjön ez a pör, mindenki menjen a dolgára. Börtönbe a zsidók, ha megérdemelték, pokolba a tutajosok, csak csend legyen végre valahára az országban!
Egy tehén miatt állnak meg a dolgok egyszerre, amikor mindenki elmondta volna már a magáét!
Meg kell adni, hogy Eötvös Károly – vagy tán a zsidók végzete – mesterien rendezte a sánta gyógyszerész megjelenését az utolsó felvonásban! Ezt hívták a régi tragédiákban „deus ex machinának”, amikor a felettünk levő végzet avatkozik a dolgainkba.
Ezen a napon, de még utána sok napon Olajos Bálintné tehenéről beszélt mindenki Magyarországon, tán másfelé is. Egy tehénről, amely egy patanyomásával örökre megjelölte egy titokká, örök rejtéllyé válott leánynak a lábát.
Látni kellett mindenkinek, hogyan úszik elő a 532legnagyobb folyamból, az ismeretlenségből, mind közelebb az emberek megértéséhez az örökre elveszettnek hitt Solymosi Eszter.
Egy tehén vezette rá az embereket az igazságra.
Ott volt-e Solymosi Eszter lábán a tehéntaposás nyoma?
Ott volt.
Most már azok is látták, akik idáig a világért sem akarták észrevenni.
Scheuthauer tanár úr, aki, bár nehézkesen beszélt magyarul, mert nemcsak a házassága, de a tanulmányai révén is a bécsi császári egyetemhez állott közelebb, bevezetésképpen közölte a bírósággal, hogy hétezer hullát boncolt életében, tehát némi gyakorlata van már ezen a téren.
S ugyanakkor került a tanár úr kihallgatása alá az a bizonyos Horváth nevű orvosnövendék, aki a dadai hullánál segédkezett.
A galambősz professzor és egy húsz és egynéhány esztendős orvosnövendék mérkőzése talán sehol a világon nem történhetett volna meg, csak éppen ebben a rendkívüli perben a nyíregyházi bíróság előtt.
– Mondja meg, barátom, hányadik törvényszéki boncolás az, amelyet maga a saját kezével megejtett? – kezdte a professzor.
– Nekem az első volt életemben – felelt az ifjú.
„Vajmi sajnos volt – írta Tóth Béla nyíregyházi levelében –, hogy a másodrendű tanút, akinek laikus volta nyilvánvaló, Scheuthauer tanár oly nagy tudományos apparátussal, még nagyobb türelmetlenséggel ostromolta meg.”
Mikor az elnök megadta a szót az öregúrnak, ez felugrott székéről, és töredező magyarsággal, harsonahangon 533kezdett kérdéseket, szövevényes értekezéseket dobálni az áldozat fejéhez.
Az őszfejű tudós beszédének árját lehetetlen volt feltartani: dörgött úgy, mint talán soha rigorózumon. Gúny, keserűség, gyilkoló bonhómia volt minden szavában.
Egyéves harag tört ki belőle.
A törvényszék és közönség elképedt a jeleneten, mely hasonló lehetett a középkori vallási vitákhoz, mikor a tudósok végül a fóliánsokat kezdték egymáshoz hajigálni.
Tudományos meggyőződés, felháborodás szólt az öregúr hangjából, de végre az elnök megsokallta a dolgot, amikor Scheuthauer „barátomnak” kezdte címezni az egyenlőtlen ellenfelet.
Akadémiai gorombaságok között szorította sarokba, hogy hová lettek ama bizonyos körmök, végül zord nyájassággal mondta, hogy mindezt a „vádlott úr” érdekében kérdezi.
– Kérem, én nem vagyok vádlott – merte kockáztatni a törvényszéki rigorozáns.
– De még lehet! – kezdte Scheuthauer az orvosnövendéket utánozhatatlan hanglejtéssel és mosollyal biztatni.
Falrendítő riadalom támadt erre a teremben, alig maradt valaki ülve.
Általános volt az indignáció, mert ilyen hangot a törvényszék előtt alig pendített meg valaki Magyarországon.
Az őszhaj és a tudományos buzgóság iránt való tisztelet se tarthatta vissza a legmélyebb rosszallást, amelyben nemcsak az antiszemiták vettek részt.
Az elnök elsápadva utasította vissza az öregurat.
Ez azonban nem hozta ki sodrából a tudóst.
Hatalmas basszushangján tovább dörögtette 534tudományos argumentumait a hullaboncolás hibáiról. Mégpedig olyan nyelven, amely kétségbeejtette a gyorsírókat.
Trajtler doktor, a boncolási jegyzőkönyvet írt orvos, közbekiáltott:
– Tagadom!
– Esküszöm! – harsogott vissza Scheuthauer tanár úr.
De hát ez csak eleje volt a tudósok összecsapásának, amikor a boncolás egyes hibáiról volt szó.
Csak a tiszadadai hulla tyúkszemeiről volt még tárgyalás.
– A nyakán volt metszés? – kérdezte az elnök Horváthtól.
– Nem volt! – felel a tanú. – Miután a hullát felemelték az asztalra: egészen földes volt. Ott a talaj csupa iszap, az egészen rá volt ragadva, tehát arcáról először az iszapot eltávolítottuk. Orrából, amely szintén tele volt iszappal: egy szeggel kivettem az iszapot, szeméből is, ajkát pedig, amely egészen le volt esve, feltámasztottam, a többi részét pedig megtöröltük, megmostuk, kupából öntöztük rá a vizet… És a lábfején bizonyos halovány folt volt látható. Amint ezt a halovány foltot észrevettem, odahívtam édesapámat (a tanú édesapja Horváth László járási orvos), aki szintén jelen volt mint szakértő, és azt mondtam: tessék ezt megnézni. És Kiss Jenő orvos urat ugyancsak figyelmeztettem rá. Midőn megnézték, azt mondták: mosd meg jobban. Felemeltem a kupát, leöntöttem, és egy ruhával megdörzsöltem. Akkor a folt tökéletesen lement, úgyhogy semmit sem lehetett látni. Másnap, Eszláron, a hivatalos boncolásnál Trajtler Soma doktor nagyítóüveggel is megnézte, de abszolúte semmit se látott – mondta Horváth Géza orvosnövendék.
Az elnök:
– A kezeknek és a lábaknak alakja durva munkával 535foglalkozó egyénre mutatott, és olyanra, aki mezítláb szokott járni?
A tanú:
– A láb rövid, széles, olyan hátas, úgynevezett nyerges láb volt. Kicsi, igen-igen kicsi, majdnem szubtilis kis láb volt.
Az elnök:
– A körmökre nézve azt mondta, hogy fogdosták őket. Kik fogdosták és tapogatták?
A tanú:
– Elsősorban, aki mindnyájunk figyelmét felhívta a körmökre, Liptay Jenő úr, Pongrátz gróf tisztje volt.
Az elnök:
– Tapintotta ön a körmöket?
– Igen, fogtam, mindnyájan fogtuk, mások is.
– És azok valóságos felsőkörmöknek és nem körömágyaknak mutatkoztak?
– Magát a körmöt megfogtuk. Még mondták, hogy bámulatos, egészen szép, csaknem rózsaszínű.
(Ennek a kérdésnek taglalása azért volt fontos, mert ezeket a körmöket később nem találták meg. „A körmöket a sírból ellopták!” – mondta nagy riadalom között Trajtler Soma doktor, hogy a hallgatóknak a hideg borsódzott végig a hátukon. Vajon kinek volt szüksége egy halott leány körmeire?)
Most megint Scheuthauer ment a tanúra:
– Tetszik tudni, hogy a körömágynak mellső széle éles, és éppen ezen élessége és domborúsága miatt megtörténhetnék, hogy azt valaki egy szépen vágott körömmel felcseréli? Van-e egyáltalán tudomása arról, hogy a körömágyak már számos orvost megcsaltak?
– Valóságos köröm volt – ismételte az 536orvosnövendék.
*
No most még egyszer a tehéntaposás nyoma kerül tárgyalás alá, mert Zurányinak vissza kell utazni új lakóhelyére, Borossebesre.
Az elnök:
– Zurányi Kálmán és K. Horváth Géza urak mint tanúk egy pontra nézve különböző vallomást tettek. Zurányi úr azt állította tegnap, hogy a hulla egyik lábfején, nevezetesen a nagyujj felett patkóalakú folt volt, amelynek formáját és színét le is írta. K. Horváth Géza pedig azt állítja, hogy ha mutatkozott is ilyen jegy, miután a hulla megmosatott, ruhával megdörzsöltetett, tökéletesen eltűnt a jegy.
Zurányi:
– A szín megmaradt, mint mondtam, a mosás után is.
Az elnök:
– Tessék ezt megmondani K. Horváth Géza úrnak.
Zurányi emlékezteti barátját a foltra.
De Horváth Géza nem emlékszik.
– Én pedig hivatkozom Kiss Jenő járásorvos úrra – mondja Zurányi –, aki nekem többször említette azt a jegyet, és azt mondta, hogy az csak apró sebforradás volt, azért mint lényegtelent a jegyzőkönyvbe be sem vette.
Az elnök:
– Meg kell hallgatni Kiss Jenő járásorvos urat.
Ekkor a kipödörtbajszú, kedélyes megjelenésű, életvidámságot sugárzó Kiss Jenő doktor urat szólítják elő. S így felel:
– Nagyságos elnök úr. Tekintetes királyi törvényszék!
– Bátorkodom e tekintetben előadni, hogy a hulla lábán, mielőtt azt lemostuk volna, egy oly kiterjedésű szennyfolt volt látható, mint Zurányi úr mondja, s miután figyelmeztetve lettünk, hogy az elveszett leány lábán egy tehéntiprás 537nyomának kell lenni, óvatosan megmosattuk a lábát, hogy megtalálhassuk a folt helyét.
– Mi mindazt elkövettük, a legjobban megtisztítottuk lábait, s a folt, amelyet kezdetben láttunk, olyannyira eltűnt, hogy midőn közszemlére volt kitéve a hulla Eszláron, és boncolás alá vétetett, a foltnak nyoma se volt látható.
Zurányi felkiált:
– Hát nem emlékszik, doktor úr, mikor nekem erről a foltról beszélt, s azt mondta, hogy itt sebforradás látható?
Kiss Jenő legyint:
– Az nagyon lényegtelen folt volt, az nem volt tallérnagyságú, mert az egyszerűen piszok volt, amely lemosódott.
Fehér Barna pótbíró:
– Tehát csak szennyfolt volt? De azt megengedi, hogy egy vonal megmaradt.
A lábujjtól a negyedikig találtunk egy-két vonalat – mondta Kiss Jenő. – De nem találtuk azt érdemesnek jegyzőkönyvbe venni, mert a feljelentés szerint azon forradásnak a lábujj bütykén kellett volna lenni. Úgy volt jelezve, hogy a nagylábujjtól a harmadik ujjig terjed.
– Lement ám a piszok, de nem a folt! – kiáltja Zurányi.
Kiss Jenő féloldalról néz a gyógyszerészre:
– Miért nem vette észre más, mint ön, ha folt volt rajta?
– Észrevette azt más is, de úgy látszik, elfeledte – felelte elkeseredve a gyógyszerész.
*
A „félhivatalos” Bud. Corr. – mint akkoriban azt a kőnyomatos papirost nevezték, amely felelősség mellett tudósította a lapszerkesztőségeket a nevezetesebb eseményekről – 538Futtaki Gyula, a kőnyomatos helyszínén lévő szerkesztője sürgönyét közli Nyíregyházáról, amely sürgöny a következőket is tartalmazta:
„Scheuthauer dörgő hangon kiáltotta:
– Engem nem fognak megzavarni! Én világosságot akarok hozni a dologba.
A közönség tombol:
– Meg van vesztegetve! Gyalázat!
– Ha ez így megy tovább, még tettlegességekre kerülhet a sor.”
*
Másnap, mint rendszerint vihar után, csendben folytatta a törvényszék tárgyalását, amely nyugalomhoz hozzájárult Belky János kolozsvári orvostanár úr előkelő magatartása is, akit ugyancsak szakértőként hallgattak ki.
„Eddig szokatlan csendben leste mindenki a tanár szavait – írja Tóth Béla nyíregyházi levelében. – Belkynek rendkívüli rokonszenves, a tudomány meggyőződésével, imponáló hangon előadott, a laikusok által is érthető felvilágosításai nagy hatást tettek.
Kiemelkedett Seyffert főügyész-helyettes emelt hangon tett kérdése, hogy ha a Móric által leírt helyzetben valakinek a nyakát megvágják, lehetséges-e, hogy a vér ne szökelljen, mind egy helyre folyjon?
Belky tanár úr síri csend közepette felelte, hogy ez nem lehetséges.
Eötvös a törvényszéki orvostanban való rendkívüli járatosságára valló kérdéseket intézett Belkyhez, amelyekre a tanár nagy precízióval válaszolt. És az eszlári hullaagnoszkáló 539tanúkat hitelt nem érdemlőknek jelentette ki. Például hozván fel önmagát, amikor orvos létére föl nem ismerte egy három nap előtt elhunyt barátját.”
*
„Solymosi Eszter volt-e a dadai hulla, s ekkor rombadőlne a rituális bűn vádja, vagy nem, s akkor a gyilkosság a hullacsempészés borzasztó üzelmével párosul” – írja újabb levelében a mindent látó Tóth Béla.
„A teremben halotti csend volt, csak a vádlottak padján értettek keveset a fejükért folyó játékból azok a rongyos, szegény zsidók. Egykedvűen legyezték verejtékes ábrázatukat, ásítoztak a rekkenő melegben. Az egész népszerűségre szert tett Buxbaum tubákolt vagy aludt.
Mihálkovics Géza bonctanár kihallgatásával kezdődött az ülés.
Korniss elnök nagy forensis medicinai tudással adta fel kérdéseit.
Az első a Scharf Móric állítására vonatkozik, amely szerint a vér lassan lefelé csörgött Eszter nyakából.
Mihálkovics tanár, éppen úgy, mint később Scheuthauer, meghazudtolták a fiú e vallomását.
Ha Eszter rögtön meghalt, akkor a metszésnek olyan mélynek kellett lenni, hogy a vérsugár felszökellt volna. Móric vallomásából tehát vagy az nem áll, hogy Eszter rögtön meghalt volna, vagy pedig az nem, hogy a vér lassan folyt.”
Mihálkovics tanár úr ünnepélyes, tudományos csendességgel és meggyőződéssel lefolyt tanúskodása után egyszerre berobbant megint az izgalom, mikor déltájban híre futamodott, hogy a kemény Trajtler Soma doktor kihallgatása 540következik, akit a közvélemény mind ez ideig az antiszemiták vezérkarához számított.
A rendkívül tehetséges, csinosarcú, virágoskabátú, gavalléros modorú orvos közszeretetben álló tagja volt a nyíregyházi és szabolcsi úri társadalomnak. Minden mozdulatán meglátszott, hogy vérbeli katonaorvos volt civilpályája előtt a huszárságnál. Orvosi sikereiről pedig már odáig sokat beszéltek a Nyírben.
Tóth Béla írja:
„Viharos jeleneteket várt a közönség Trajtler Soma dr., az első boncolás végzőjének kihallgatásától, a kölcsönös tapintatosság azonban még az Eötvössel való dialógusokban is elhárított minden személyeskedést.
Trajtler doktor igazat adott Scharf Móricnak, hogy a vérnek nem kellett szökkenni a rituális áldozat nyakából.
Tagadta, hogy a dadai hullán nyoma lett volna valamely tehéntaposásnak.
Állította, hogy a dadai hulla oly friss volt, mintha ágyból vették volna ki.
Körmei megvoltak, és a jelenvolt Egressy Nagy László királyi ügyész összemérte a maga körmét a hulla hegyezett körmével.
Ha most nincsenek meg a körmök, akkor azok vagy elrothadtak, vagy kilopták a sírból. Amire nagy mozgolódás támadt a teremben.
Scheuthauer folyton jegyzett Trajtler kissé izgatott hangú feleletei alatt, és kétszer bele is akart szólni a diszkusszióba, de az elnök intésére elhallgatott.
Eötvös roppant tudományos apparátussal ostromolta meg az első 541ellenesét.
Trajtler úr a mai csetepatéból nem vereséggel szabadult ki.
Nagyon éreztük ugyan, hogy mennyire igaz a felkiáltása: »Más lett volna az a jegyzőkönyv, ha ma csinálom.«
Hová lettek a körmök?
Vajon képes lesz-e Scheuthauer tanár úr holnap végképp megdönteni a dolgot? Akad-e megfejtés arra, hogy hová lettek a körmök? Mert ha sok gyöngesége is van a boncjegyzőkönyvnek, ez az egy kérdés nagy erőssége lehet a vádnak.”
*
1883. július 15-én írja Tóth Béla:
„Ma ért véget az orvosi vitatkozás.
Hogy mi az eredménye, azt a bíróság hivatása megítélni.
Trajtler és társai azt állítják, hogy a dadai hulla semmi esetre se volt Solymosi Eszter. Az egyetemi tanárok amellett küzdenek, hogy mindenesetre Solymosi Eszter volt. Az országos közegészségügyi tanács pedig mind a kettőnek ad egy kis igazat.
Kimagasló momentuma volt a mai ülésnek Scheuthauer kritikai előadása az elhangzott orvosi véleményekről.
– A dadai hulla Solymosi Eszter vala! – végezte Scheuthauer hosszas előadását.”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me