HUSZADIK FEJEZET • Gavallér feltámasztja a holt embert

Full text search

HUSZADIK FEJEZET • Gavallér feltámasztja a holt embert
A Bujdosnak abban a részében, ahol a párviadalra készülődtek, a földre hullott falevelek már olyan pirosak voltak, mint a vércseppek. A fű már nem mutatta nyomát azoknak az emberi körvonalaknak, amelyek nyaranta beleheverednek. Nem látszott már sem a csavargó Hosszú Mari, sem a Herma drágalátos lábnyoma. Dércsípett nap emelkedett a sárga tökből vájt cinkefogók felé, amikor Gavallér a város legkövérebb orvosával megérkezett. (Csak a kövér doktorokhoz volt bizalma.)
– Vajon ebben a nyaralóban is csak öt személyre terítik ma a villásreggelit? – kérdezte a fújtató doktor, amikor a Szexty-féle nyaralón felnyílott egy zsalugáterszárny, és azon egy ismerős, piros babos kendős fő látszott egy pillanatra. Mintha Flóra kisasszony lett volna. Gavallér sietve tartott a doktorral a liget széle felé, ahol a találkozó volt.
Két talyiga már ott állott szemben egymással. Egyiken Muskétás bóbiskolt az éjszakai mulatozás után, a másikon Pattyantyús dörzsölgette a gyomra tájékát a „Három Zsidólány” borától. Csak a két talyigás nézett egymással farkasszemet. Ők már megkéselték egymást a „Sas” kocsmában.
Most kurjantás hallatszott az árok felől. Stoff főhadnagy nem bírta egyedül átvezetni Gyógyszerészt az árkon, mert a bőrzsákban kardokat is cipelnie kellett, amely kardokat éjszaka többfelé megmutatott a kasszírnőknek és konyhaleányoknak. Azonkívül dróttal bevont vívósisak, amelyet már éjfél után a fejére helyezett a „Betyár”244 kávéházban, hogy a tűzilegénynek kellett előjönni segítségére, amikor inni akart, a lószőrrel vastagon kitömött vért, amelyet a „Három Zsidólány”-nál a pincérnő közreműködésével szíjazott fel: – szintén akadályozták Stoff nyugalmazott főhadnagyot abban, hogy szokása szerint „teljes erejével és önzetlenségével” barátja segítségére legyen: ezért kiáltott segélyért.
Vajon mért nem tudott Gyógyszerész egyedül átjönni az árkon? Reggeli hat óra volt. Nem szokott rendes ember ilyen időben árkot ugrálni. De szerencsére jött Kohut úr a Szexty nyaraló felől, miután egy színházi látcsövet ott benyújtott valakinek az ablakon át. A másik doktor, az öreg Szikszay bácsi, a párbajhoz régi ezredorvosi rongyos egyenruháját öltötte magára, és harsányan vezényelt kiviaszkolt, ősz bajsza alól a Gyógyszerésszel bajlódókra:
– Csak a lábát fogjátok, azt nem bírja!
Végre, mikor nagy erőfeszítéssel felhúzták Gyógyszerészt az árokból – hová többször visszazuhant –, a sima, egyenes talajon érte a baj, eldőlt, mint akár Chotvács tanár úr, aki kétszer volt csak részeg életében, és mind a kétszer eltörte a lábát.
Gavallér engedékeny volt az emberi gyöngeségekkel szemben. Szolgálatkészen sietett Gyógyszerész feltámasztására, és hitelt adóan bólongatott, mikor az meggyőzően kijelentette:
– Ilyen sem történt még velem, mióta kétágú vagyok. Retek-, sör- és pacsuliszagot terjesztett maga körül: mindazt, amit a „Három Zsidólány”-nál fel lehet szedni.
Szerencsére Szikszay doktor orvosi táskájában csak a műszerek voltak rozsdásak, de a tokaji konyakosüveg érintetlen volt.
– Hány csillagos? – kérdezte Stoff főhadnagy, a vívósisakot feltolva.
– Neked, amice, mindegy az, hogy hány csillagos. A vitriolt is megiszod – felelt az öreg ezredorvos.
A konyakosüveg körbejárt – ittak belőle az ellenfelek is, anélkül, hogy egymásra pillantottak volna –, mire az üveg másodszor Gyógyszerészhez ért, a jó úr annyira rendbejött, hogy meg lehetett kezdeni a párbaj előkészületeit.245
Stoff főhadnagy, mint a szertartások őre, egy négykrajcárost a levegőbe perdített:
– Sas vagy írás? – kérdezte.
Muskétás búskomolyan mondta:
– Sas.
Megnézték a susztertallért. Sasos oldalára esett.
– Tehát akkor Muskétás fog vetkezni az erdőben, míg Pattyantyús a szilvafák alatt – jelentette ki a főhadnagy.
– Vetkezni? – kérdezte valami gyámoltalan hang egyik talyigáról.
– Hát persze. Csak nem akartok télikabátban verekedni?
Valóban, Muskétás még a nagymama tarka kockás téli kendőjét is felkötötte a kabátja alá.
– A párbajtól nem félek, hanem a náthától nagyon – vacogta Muskétás, amint a mogyoróbokrok között lassan lehúzogatta magáról a ruhadarabokat. Külön búcsúzott a kabáttól, a mellénytől, legnehezebben húzta le a jó gyapjas téli mellényt, amely olyan meleg, hogy Szibériába is el lehet benne utazni.
– Az inget is – kegyetlenkedett Stoff főhadnagy.
– Azt már nem, édes, egyetlen jó barátom – könyörgött Muskétás. – Megfogadtam az öreganyámnak, hogy szabadban sohasem vetem le az ingem.
Stoff ekkor suttogóra vette hangját:
– Te bolond, hát akkor hogyan rakjam fel a bandázsokat?
Egy batyuból pólyás kisgyerekhez való vánkosokat szedett elő.
– Ne félj, amíg engem látsz. Úgy bepólyázlak, hogy csak az orrod hegye marad ki.
– Csak az orromat ne bántsátok!…
– Nem kár azért a piszéért! – felelt Stoff főhadnagy, mert szigorúságában most már nem ismert kíméletet. Olyan kegyetlen szorosan kötözte fel a vánkosokat Muskétás derekára, hogy az csaknem megfulladt. Akkor aztán a nyakára csavargatott valami hosszú lepedőt, amelynek segítségével tán egy vártoronyból szökött meg az utolsó rab. Muskétás már lila színű volt, mint az akasztott ember.246
Most még a jobb kar ereinek az elkötése következett, amely művelet befejezése után Muskétás úgy érezte, hogy jobb karjára tökéletesen megbénult.
– Meddig vagytok? – kiáltott ki Stoff főhadnagy a piros bokrok közül.
A szilvafák alatt nyakig fehér lepedőkbe kötözve állott Pattyantyús, miután Gyógyszerész szakember létére alaposan értett a kötözéshez. Pattyantyús féloldalra hajtotta a fejét, mintha búcsúüzenetet küldene a városba a kis kék mellényes cinkével, amely feje felett ugrált a szilvafán.
Ezután gyorsan helyükre vezették az ellenfeleket. Egy-egy földbe szúrt sétapálca mutatta a helyet, kinek hová kell állnia. Stoff hadarni kezdett:
– Figyelmeztetem az urakat a fennálló törvények szigorára… Figyelmeztetem, hogy lovagias érzületüknek már avval is eleget tettek, hogy itt megjelentek… Figyelmeztetem, hogy még mindig megvan a békés elintézésnek lehetősége…
A két ellenfél egy lépést tett egymás felé. De Stoff gyorsan közbevágott:
– Tehát az urak nem akarnak kibékülni egymással? Nincs tehát más mód az elintézésre, mint a törvények által oly jogosan tiltott párviadal. Most még arra figyelmeztetem az urakat, hogy így fogok vezényelni: Kész. Rajta. Állj. A Kész-re felemelik az urak a kardokat, a Rajtá-ra támadásba mennek, és Állj-ra haladéktalanul abbahagyják a viadalt.
Kész! – ordította vezénylő hangon Stoff főhadnagy, de izgatottságában elfelejtette a hóna alatt tartott kardokat átnyújtani.
Ezen gyorsan segített, és visszaugrott helyére.
Rajta! – üvöltötte, mintha csatába vezényelne egy hadsereget.
Gavallér agyán ekkor egy furcsa gondolat cikázott át:
– Bezzeg, ha itt volna Kengyelfi úr, a szabadságos úriember, majd másképpen menne ez a párbaj!247

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me