Kossuth megbízása

Full text search

Kossuth megbízása
Kossuthéknál, pesti lakásukon éppen a szokásos csütörtök esti whisthező társaság gyűlt össze. Esterházy Mihály gróf, Nyáry Pál és mások. Kossuth kisleánya, Vilma besietett a konyhából, és az apja fülébe súgta:
– Itt van valami cifra ruhás ember, és azt mondja, hogy ő Rózsa Sándor.
Kossuthnak összeráncolódott az a gyönyörű sima homloka, amely még a legnagyobb veszedelmek idején is mindig gondtalanul ragyogott. (Kossuthot sohasem látta senki félni vagy aggódni. Azt mondják, hogy fatalista volt mint Istennek kiválasztott embere.)
Akkorára már megjöttek a déli harctérről a kurírok, és hírét hozták Vetter jelentései Rózsa Sándor rablásainak is.
– Vezesd azt az embert a dolgozószobámba – súgta a kis Vilma fülébe.
Lejátszották a kártyajátékot. Kossuth engedelmet kért vendégeitől, és a dolgozószobájába sietett.
A nagy cserépkályhában még javában lobogott a tűz, mert hisz Kossuth mindig késő éjszakáig szokott dolgozni. A kályha előtt Rózsa Sándor állott, abban a búbosbanka-tarka öltözetben, amelyben egykor Szegedről a déli hadsereghez bevonult. A falakon mindenütt, színes fejű gombostűkkel, térképek lógtak – a magyar seregek állásai. Ezek előtt a térképek előtt járt fel és alá Kossuth éjszakánkint.
Kossuth az íróasztalához lépett, anélkül hogy egyetlen pillantást vetett volna a betyárvezérre. Az íróasztalon halomban feküdtek a Magyarország sorsára vonatkozó iratok, sürgönyök, jelentések. Ezen a kis, négyszögletes területen, amelyen nemrégen még Pest város főbírái írogatták alá a legelők, kaszálók haszonbérleti szerződéseit, most egy nemzet élethalálharcának a történelmi okmányai gyűltek össze. Minden sor írás história, minden levél mennyországból vagy pokolból érkezik ide.
Kossuth felvett egyet a levelek közül.
– Önt, Rózsa, azzal vádolják, hogy Ezeres oláh községet a délvidéken110 negyven legényével megrohanta, harminc életet kioltott, a pópát misemondó ruhába öltöztette, és ló hátához kötözve, végigkergette a falun. Kirabolta a lakosságot, elűzte házaiból az embereket, rettegést keltett mindenütt.
– Jelentem alássan, azt a falut meg kellett büntetni, mert a magyar seregek után itt kémkedtek, a magyar jegyzőt megölték…
Kossuth lélekbe néző, csodálatos, kék szemeit, amelyeknek pillantását ekkor egy egész ország félve, reménykedve leste, a betyárvezérre fordította.
– Vetter és Damjanich Palánkán igen keményen összekaptak ön miatt. Damjanich védelmezte az ön cselekedetét, mire Vetter tábornok a főbelövését kívánta. A tiszti vizsgálat Damjanichnak adott igazat.
– Damjanich?– mormogta a betyárvezér. – Hiszen ellene jövök panaszommal.
– Akármilyen panasza van önnek Damjanich ellen, vegye tudomásul, hogy az ő erélyes közbelépése nélkül csapatát megtizedelték, önt pedig példásan megbüntették volna az ezeresi kirándulás miatt. Most pedig adja elő panaszát.
A haramja dacosan kiegyenesedett:
– Az őrnagy úr olyant mondott nekem, amit még senki se vágott a szemembe. Azt mondta nekem, Rózsa Sándornak, hogy kapcabetyár vagyok.
Kossuth hideg nyugalommal méregette a méltatlankodó haramját.
– Akármit mondott felháborodásában az őrnagy úr: az életét mégis neki köszönheti ön. Vissza fog menni, és jelentkezni fog nála, és megköszöni a pártfogását. Azonkívül azt látom a jelentésekből, hogy az ön legényei a karácsonyi ünnepekre hazakészülődnek. Intézkedés történt, hogy kívánságuk teljesedjen. A szabadcsapat hazamehet Szegedre.
Rózsa Sándor vérvörös arccal, halálosan megbántva felhördült:
– Ezt érdemeljük szenvedéseinkért, hogy elcsapnak, mint egy111 rossz cselédet? Hiszen lesül a bőr az arcunkról, ha obsit nélkül kell hazamennünk.
Kossuth elmosolyodott:
– Kapnak önök obsitot. – Én nem szoktam hálátlan lenni híveimhez, íme, hallgassa ön, milyen tartalmú irat fog megjelenni a Közlöny-ben. Hallgassa ön, hogy mily elégtételt kap a honvédelmi bizottmánytól:
Budapest, december hó 8 kán 1848.
Mészáros Lázár,
hadügyminiszter
HIRDETMÉNYEK
5685
Miután Rózsa Sándor az ország kormánya által számára megadott amnestia feltételeit becsülettel teljesíté, magát több veszélyes csatában éppen olly merésznek, vitéznek, mint a rábízottak teljesítésében hűnek és pontosnak tanúsítá; úgy azon vád alaptalanságát is, mintha a lagerndorfi csata alkalmával tilos kicsapongásokat követett volna el, hiteles tiszti bizonyítványokkal megczáfolá: jövendőbeni jó, erényes és tiszta életfeltétele alatt a számára már megadott köz és nyilvános bocsánat ezennel megújíttatik és megerősíttetik. Miről is az ország minden törvényes hatóságai ezennel értesíttetnek.
Budapest, decemb. 15. 1848.
A honvédelmi bizottmány.
Kossuth Lajos
elnök*
Kossuth Lajos amnesztialevele Rózsa Sándorhoz. (A hivatalos Közlöny 1848 december 16-i számából).
Az iratot összehajtogatta Kossuth Lajos, és a betyárvezér arcába nézett:
– Van még valami mondanivalója, Rózsa Sándor polgártárs?112 – Kormányzó úr! Rendelkezzen az életemmel.
– Ön visszatér a déli táborba, és igyekszik békességben, csendháborítás, rendetlenkedés nélkül visszavezetni a legényeit Szegedre. A szabadcsapat mint ilyen, megszűnik. Akinek kedve van tovább is védelmezni a hazát, jelentkezhetik az illetékes hatóságnál. Minden emberre szükségünk van.
– És én? – kérdezte Rózsa Sándor. – Közlegény legyek, miután seregvezér voltam?
– Ön Debrecenben jelentkezik nálam további szolgálata végett – felelt Kossuth.
A kihallgatásnak vége volt. Rózsa Sándor szédelgett a boldogságtól, amikor lefelé botorkált a pesti ház lépcsőin. Szinte magánkívül ért ki a havas éjszakába. Ez volt élete legnagyobb örömnapja.
Amilyen megalázottan, vérig sértve jött az imént a havas estéből, olyan dagadt kebellel, lelkesült szívvel, büszke arccal lépett ki a hóesésbe.
Három cimborája: a Veszelka fiúk és Csecse Flórián az országút alatt lesték.
Rózsa Sándor az öklével a mellére ütött:
– Írást kapok arról, hogy én vagyok a legbátrabb magyar ember. Tudtam én, hogy Kossuth különb ember, mint azok az osztrákokból lett katonatisztek ott, a táborban.
A cimborák áhítattal hallgatták csaknem éjfélig a „Fehér Kakas” nevű, városvégi kocsmában Rózsa Sándor előadását. Tízszer is megkérdezték, hogy milyen ruha volt Kossuthon, mit főztek vacsorára a konyháján, milyen volt a hangja. ..
– Mint az orgonaszó a szegedi templomban! – vélekedett Rózsa Sándor, és az elvadult haramják lehunyt szemmel gondolkoztak a csodálatos emberen.113

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me