A HANVAI TÜCSÖK

Full text search

A HANVAI TÜCSÖK
Tompa Mihály a nemzetnek bájos élménye.
A szerelmi korból való, amikor a tavasz drágalátos és az ősz emlékezetes volt magyar földön, a szabadságharc, mint egy fájdalmas álom, át- meg átremeg még a nemzet gondolatában, a Szeptember végén című vers gyászfátyola leng a hősök és a foglyok elfelejtett arcképein, a csendes házban, hol még az imént elvitt halott viaszgyertyáit lehet érezni, a hanvai kálvinista pap a Virágregék-et írogatja, éjjeliőrnek és sebzett szívű országnak magyarázza a csillagos éjszakát, Göncöl regéit és a honfoglaló pásztorok álmát a tejúton, valamint dalolni tanítja a búsongó pórleányt és az özvegy szívű kisasszonyokat. Tompa tavaszunk és őszünk volt egyszerre, amilyen bájjal teli szokott lenni e két évszak Tündérhonban, magyar földön.
A nemzet emlékei között ugyanolyan kivételes helye van Tompa Mihálynak, mint a rossz esztendőkre következő boldogabb esztendőknek. E nemzet mindig könnyen felejtett, és szívesen megbocsátott, mint egy fiatalasszony. A gyermekek még az aradi bitófák árnyékait látják a látóhatár felhőképeiben, kufsteini egérszelídítők szótlan, összeszorított ököllel várják a holnapot, gyászt jelentő fekete szegélyes papiroson leveleznek azok is, akik hiánytalanul megmenekültek a nemzeti107 fölindulásból, és a lelkek megnémultak, mint a mohácsi vész után madarak és lantosok: csupán Tompa Mihály, a verekedő Petőfi szelíd, nőies testvére pengeti hangszerét a felvidéken, versei kéziratban keringnek Rimaszombat környékén, még börtönszaga van papi talárjának, kedve mélabús, mint az őszi dal, és hangja oly elringató, mint a tücsök zenélése a régi házban, ahová hosszú viszontagságok után érkezik az emigráns. A tető leégett a nemzet házáról, a gólya hontalan lett az üszkös kéményen, de benn, a szilárdan megépített falakban a tücsök nyugodalmasan fújja esti dalát, mintha tudná, hogy egyszer vége lesz a kínnak, a szörnyű setétnek, a lehorgasztott fejű kétségbeesésnek.
Tompa Mihály, akinek emlékezete e századik szeptemberi napon úgy úszik felénk, mint a virág kelyhe a rozsdás mezőkön, oly enyheség volt a nemzet életében, mint a perzselő, lángos, tűzvészes nyár után következő langyos, piruló ecetfás, mélán félrehajtott fejű ősz, amikor a megszedett szőlőhegyeknek már visszhangjuk van, és az ember megbékül az élettel. A hanyatló egészségű református lelkész vigasztalója volt nemzetének, mint az árva gyermekek mellett az atya jó barátja; elkomolyodva, de megnyugtatólag intett hallgatást a még hörgő szenvedésnek, furulyájával megvigasztalódni tanította meg a fél lábát veszített pásztorok és hősök népét; halkan, elmélyedt költészettel, szellő módjára simogató virágregével, elhagyott kút mellett énekelgető pórleány zümmögő dalával gyógyítgatta a fogcsikorgató keservbe, tompult lemondásba merült országot.
Méla volt, mint az őszök Magyarországon. A nemzet költői között alig hervadó tölgyfalevél illeti meg búsongó homlokát. A hegedősök kései unokája volt, aki szívrepesztő küzdelmek után, újra szeretni tanította a magyarokat.
(1917)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me