ÖTÖDIK FEJEZET • Keserű emberek, keserű világ

Full text search

ÖTÖDIK FEJEZET • Keserű emberek, keserű világ
Egész nap futott a kurta bricska a homokon. Mihály mereven nézte a vasdereseket. A téns úr a szemére húzta a kalapját, a ravasz Móric pedig sóhajtozott, és kotyogtatta a kulacsot. Nem beszéltek annyit, mint egyébkor.
Szép október végi nap volt. A kukorica már száradt, és lándzsás, kemény levelek között beszélgetve bujdosott a homoki szél. Sárga, csendes volt körül a táj. A homok sem szállt oly aranyosan nyomukban, mint máskor, júniusban. Az út szikkadt volt, és az útmenti jegenyéken fekete varjúk himbálództak. A távolban alacsony bokrok emelkedtek, messze egy lankás, kopasz dombon unatkozva ásított egy töredezett viskó errefelé. Elhagyott, szomorkás őszi táj, amin kiáltva repült keresztül a madár.
Falvakon hajtottak keresztül, ahol a kutyák rettenetesen ugattak, és a zsidó kocsmáros a lépcsőn állt, hátrafont kézzel. Mogorva parasztok ballagtak a házak mellett, és a düledező kerítések mögül elkényszeredett76 arcú asszonyok nézegettek ki. Öreges, piszkos gyerekek szaladtak a szekér után, és a kémények alig füstölögtek itt-ott. Pedig délfelé járt az idő. A ravasz Móric azt parancsolta Mihálynak, hogy csendesebben hajtson a falvakon keresztül. Nézegette a házakat, és rákiáltott az emberekre:
– János bácsi, adjon isten!
A parasztok visszaköszöntek. De nemigen törődtek egyébként a nemzetes úrral.
De egy faluban, egy igen-igen rongyos, szomorú faluban, nem messze Tardtól, úgy délután felé, mikor a rövid bricska beért a falu végére, mindjárt jött egy sárga kis paraszt, aki odafurakodott a szekér mellé, és erősen köszöngetett. Mihály megállította a lovakat. A ravasz Móric parolázott a paraszttal:
– Hogy vagyunk, koma? – kérdezte Móric, és kiemelte a kulacsot a kocsiderékból.
A sárga kis paraszt kelletlenül vette a kulacsot, és Istent említve a szájához emelte. Aztán megtörülte a száját az ingujjába.
– Nem rossz bor – mondta, hogy csak éppen szóljon valamit.
– Persze, persze – felelt Móric bácsi. – Nem rossz, de ti mégis pálinkát isztok.
A kis paraszt rámeresztette a szemét Móricra.
– Pálinkát? Pálinkát? – ismételgette, mintha nem hallotta volna elég jól.
Aztán kifakadva tette hozzá: – Uram, azt is csak vasárnapon.
– Hát szegények vagytok? – kérdezte Móric bácsi.
– A nemzetes úr kérdi? – mormogta a paraszt. – Hisz csak tudja.
A ravasz Móric pislogott vizes, apró szemével, és titkolódzva mondta:
– No, nem baj az, Ferenc gazdám, nem sokáig tart már.
A paraszt legyintett a kezével, és nagyot fohászkodott:
– Mindig így lesz már. Nagy a porció. Negyven pengőt fizetek, kérem alásan, és otthon nincs meleg étel. Az asszony azt beszéli, hogy szolgálni megy az urasághoz. Az ördög vigye el azt az asszonyt.
A ravasz Móric pislogott:
– Ferenc gazda! Hány lánc földje volt az apádnak, amikor meghalt?
– Húsz, kérem, húsz.
A ravasz Móric a könyökével oldalba lökdöste a téns urat, hogy figyeljen. A téns úr azonban csak a kalapja karimája alól nézegetett ki.
– Hát neked mennyi van most?77
– Egy se, nemzetes uram, egy se! – kiabált a kis paraszt elkeseredve. – Verje meg az isten azt a Rochlitz Wolfot. Az ül most a szegénységembe.
A ravasz Móric parolázott a kis paraszttal.
– Majd minden jobban lesz – szólt titkolódzva, és a fülébe súgott az embernek. Az biccentett a fejével.
Megindultak.
Hogy beljebb értek a faluba, az mindig szomorúbb és piszkosabb lőn. Itt-ott egy-két üres, vadfüves telken gyerekek játszottak. Kopaszodó akácfák nyújtogatták sovány karjukat az ég felé. Az úton nagy csilingeléssel jött velük szembe egy négylovas hintó. Kenderhám volt ugyan a parasztlovacskákon, de a vén kocsis zsinóros dolmányt viselt. A nagy, kasornya hintó bőrfüggönye alól egy kis száraz, ferde vállú zsidó nézegetett ki. A parasztok lekapdosták a kalapjukat, és a szemüket a földre szegezték.
– Ez az uraság – mondta a ravasz Móric –, a Rochlitz Wolf.
Az öreges, száraz kis ember bőrzekét viselt és térdig érő, sárga kamáslit a lábán. A kezében pedig agarászostort tartott. A fején fekete szőrsipka volt, és éles, szúrós szemével az alól nézegetett ki. Kellemetlen, rikácsoló hangon kiáltott rá Móric úrra:
– Hová megy, barátom?
A ravasz Móric valami gorombaságot nyelt el, de aztán felelt:
– A fiunkat viszem haza a gimnáziumból.
– Na, jól van – mondta Rochlitz Wolf, és a tenyerével integetett Móricnak. A ravasz Móric úr káromkodott magában. Fújt, és többé rá sem nézett a rongyos falu parasztjaira, akik erősen kiabálták felé az adj’istent a házak mellől.
Az „Itató”-ig nem is szólt egy szót se Móric. Mihály hátrafordult, mikor a kanyargó út mentén feltűnt a csárda sárga fala. A ravasz Móric be sem várva Mihály kérdését, szólt:
– Meg, meg. Persze hogy meg. Az ember megpukkad, amilyen szemtelen ez a zsidó.
Tüzelt Móric úr, és néhányszor dühösen kérdezte a téns úrtól:
– Láttad? Láttad?
A téns úr bicegtetett a fejével.
A csárda leveles hajlékában miután néhány pohár bort felhörpintett a ravasz Móric, megindult belőle a szó.
– Az a Rochlitz Wolf tíz év előtt még a lóbőrt húzta. Aztán azt csinálta,78 hogy kibérelte a Szentitczey birtokot. Learatta, behordatta a termést a magtárakba, aztán felgyújtotta az egész tanyát. Az ásszekuránc-vigécek mind a zsebében voltak, a pesti intézet úgy fizetett neki, mint a köles.
Azóta gazdag ember, és kölcsönad parasztnak, úrnak egyformán. Ezek a faluk itt körül mind – a ravasz Móric úr ujjain számolt – Papócz, Szereda, Pereg, Süd, Kürth és Kosztolány, az ő zsebében vannak. A földesurak – te, kölyök – a dzsentrik örülnek, ha Rochlitz Wolffal kezet szoríthatnak. Disznóság. Disznóság – kiabált kivörösödve a ravasz Móric. – Hanem nem sokáig lesz az így…
Hirtelen elhallgatott és körülnézett. A zsidó kocsmáros álmosan üldögélt a söntésben. A vasderesek az udvaron jóízűen ropogtatták a zabot. A ravasz Móric felemelte mutatóujját, és mint az orákulum, szólt halkan:
– Mert a vármegyét megette a dzsentri, a dzsentrit megette a zsidó, most már a parasztot is megenné. De nem sokkal igazságosabb-e, hogy a paraszt egye meg őket?
Alkonyodott, és a jegenyék rézsútos, hosszú hidakat vetettek az útra. Mihály minden hívás nélkül előállott a bricskával. A ravasz Móric bácsi döngette az asztalt, és kiabált:
– Hé, zsidóóóó!
A kocsmáros megmozdult a söntésben, és kedvetlenül jött ki.
– Czálen – mondta Móric úr, és horgolt erszényét előkereste a mellényéből.
Felültek a bricskára, de alighogy megindultak, a ravasz Móric elkezdett kiabálni:
– Hej, te kötni való gazember, hát leittad magad? Hát erre megyünk Tardra?
A hallgatag Mihály vállat vont, és megfordította a rudat. Alig mentek azonban egy kis darabon, a ravasz Móric bácsi lelógatta a fejét, és horkolni kezdett a kocsiülésen. Mihály erre ismét visszafordította a lovakat, és kocogva mentek a régi nyomon Tard felé.
Lassan leszállt az este. Tüzek tünedeztek fel a messzeségben, a rónán, a varjak károgva szálltak a mezőkről. A szürkülő levegőben remegtek a fák levelei. A homályban kis fehér zsúpos házak tünedeztek fel. Majd egy kis nyurga torony, ami feketéllett a varjak sokaságától. Tehenek bőgése, kutyák ugatása hallatszott. A göröngyös úton nagyokat zökkent a bricska. A horkoló Móric úr olyan veszedelmesen ingadozott az ülésben, hogy csuda, hogy le nem esett. Nyilván megszokta már ezt a dolgot.79
Az első házakhoz értek. Egy ember jött szembe – peckes kis magyar ruhás alak, aki görbe botjával piszkálta a rögöket. És beszélgetett magában. Nyilván a rögökhöz. A lovak majd elgázolták. Mihály rákiáltott:
– Rektrm!
Az ember felemelte ősz fejét, és krákogott. A szeges, görbe botot a lovak elé tartotta:
– Hohó, megállj. A téns urat hozod? – kiáltott recsegő hangon.
Mihály nem felelt. A kocsi megállt, hát a ravasz Móric felébredt:
– No, mi az?! – kiabált.
– Én vagyok, Muzsonyai – szólalt meg ismét a recsegő hang. – Maguk elé jöttem.
– Üljön fel, rektor – szólt a ravasz Móric.
A rektor úr a sárhányóra kapaszkodott. A téns urat nézte, de a téns úr mogorván gunnyasztott.
– Hát? – mondta a rektor.
A ravasz Móric dühösen kiabált:
– Mit hát? Üljön fel, a rézangyalát!
A rektor tempósan helyezkedett el Mihály mellett. Csak magában dörmögte:
– Talán nem is tudják, hogy a téns úr tiszteletére az öreg nemzetes úr Kacskónéval olyan vacsorát főzetett, hogy – na.
A kutyák ugattak a kapuk alatt. Az emberek pipázva álldogáltak a házak mellett. Néhol nagy tűz égett a konyhán, és a nyitott ajtón át fényes kévék vetődtek a homályos udvarra. Egy boltajtó csilingelt. Muzsonyai dirigálta Mihályt:
– Sebesebben, jóember, sebesebben. Elég a malac, ha késünk.
Nyirkos, fekete estéből egy lapos tetejű, zsindelyes ház bontakozott ki a falu közepén. Kőoszlopok tartották a kaput, és apró, zsalugáteres ablakok aludtak a ház elején. A bricska befordult a kapun, és megállt az udvaron. A rektor fürgén leugrott, és előrement. A téns úr és a ravasz Móric nyomon követték. A gerendás, homályos szobában az öreg Birta ült nagy, bőrös székben. Odajárult hozzá a téns úr, és a vénember hatalmas barackot nyomott a fejére csontos öklével:
– Kicsaptak, he? – kérdezte a vénember, aki hosszú, szürke hajában fésűt viselt, és varkocsba fonta kétoldalt a fürtöket, mint a tatárok.
– Ki – felelt a téns úr.
– Nem baj – szólt a nemzetes, és hosszú szakállát simogatta széjjel. Az ajtón belesett egy piros fejkendős menyecske.80
– Kacskónéval főzettem ma – szólt az öreg, és a hosszú, terített asztalra mutatott.
A ravasz Móric csettingetett a nyelvével.
A rektor a zöld boroskancsót kezelte. Töltött a poharakba, és az egyiket magasra emelve, dikciózni kezdett:
– Valamint Árpád apánk…
A vén Birta neheztelőleg vágott közbe:
– Mondtam már sokszor, hogy nekünk Béla király adta az armálisunkat. Maradjon a dikció későbbre, rektor uram. Küldjön a tiszteletesért meg a vendégekért, lehet már jönni.
Muzsonyai kihörpintette a poharat:
– Igaz biz az, nemzetes uram.
(1900)81

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me