Mátyás király válik

Full text search

Mátyás király válik
Piusz, e néven a hatodik ama Piuszok között, akik Péter kulcsait őrizték, a sárga teremben fogadta Mihály püspököt, aki a jeles és törekvő magyarok közül, Pécs városából jött. A pécsi püspök persona grata volt a pápai udvarnál, köztudomású dolog volt, hogy a legelső bíbornoki kalap, amely alól a mennyekbe távozik tulajdonosa, a magyar püspök fejére száll.
Mihály most sem jött üres kézzel messzi hazájából. A teherhordó öszvérek, amelyek útjában megelőzték, a pécsi hegyek nektárjával megtöltött hordócskákat rendeltetési helyükre szállították. Mihály már meg is győződött arról a pápai udvar bíbornokainál, hogy a nektár ízlett az uraságoknak. Csak egy nyolcvanéves agg mondta, hamisan hunyorítva szürke szemeivel a püspök felé:
– Mihály, te nagy huncut vagy. Plébános korodban tüzesebb volt a pécsi bor. Ám igazad van. Hosszabb az út a lila színű talárig, mint az aranymakkos kalapig. Emezt beéred szamárháton is, de amahhoz ugyancsak tüzes paripákat kell hogy fogj szekered elé.
Mihály felsóhajtott: – Öregszem, kegyelmes uram, és a hegyek nem győznek velem együtt vénülni. Egy időben feltüzesítette véremet a csiger is, ma a püspökség legvénebb aszúja sem tud felderíteni.
– Jól feleltél, Mihály – monda a bíboros úr –, most nagyon vén vagyok, akkor fiatal voltam. A forró téglák, amiket éjjelente lábaimra rakok, nem melegítenek fel, hogy melegíthetne már a bor?
A kincstartó bíbornok is meggyőződött arról, hogy abban a gazdag Magyarországban még mindig egyforma bőséggel ontják a hegyek az aranyat, és egyforma kedvvel verik Körmöcön a tallérokat.
A főszakács se vette rossz néven, mikor hírül hozták neki, hogy a Tiberis túlsó felén fekvő pápai majorsági udvarba egy csorda szarvasmarhát hajtottak be magyarországi csordások. Az öreg énekmester nagy zavarban volt mélyen járó alt hangokért, a nagy kórus hiányos volt emiatt.243 A Mihály püspök hozta magyar fiúk, akik a római szent kollégiumnak lesznek ezentúl az írnokai, egytől egyig gyönyörű alt hangot hoztak testükben hazájukból. Elismerőleg veregette meg a püspök vállát a vén kántor:
– Ha a szentatya a húsvéti mise után megelégedését fejezi ki a kórusért, nem fogok megfeledkezni arról, hogy téged megemlítselek neki.
Piusz tehát a sárga teremben várta a messze földről érkezett püspököt.
A kamarás csengetett, mire a földszinti teremben dárdájával háromszor az ajtóra ütött a svájci óriás. A püspök felemelkedett ültéből, az ajtón belépett a svájci gárda kapitánya.
A püspök és a kapitány régi ismerősök voltak.
– A kalapot sürgeted, szent atyám? – szólt mosolyogva a torzonborz kapitány. – Meglesz. Milánóból minden órában várjuk a futárt, amely az elárvult kalapot neked elhozza.
– Valóban igazak volnának a hírek Piero bíboros betegségéről? – kérdé megütközve a püspök.
A kapitány teli torokból kacagott.
– Hogy egy skorpió megcsípte a tengerparton? Igen, megcsípte, de a skorpió asszonyruhában volt. A protestáns hesszeni hercegné miatt hagyja oda magas rangját szegény Piero. A nagyhercegi ház udvari papja az ő szertartásai szerint összeesketi nemsokára az özvegyasszonyt és a római klérus egy kitűnő és tudós bíbornokát. A kalap tehát megüresedik.
A püspök csodálkozott:
– Furcsa világ jár erre. És őszentsége?
– Őszentsége vár a sárga teremben. Bemehetsz hozzá. Piusz tud a tulkokról, az aranyakról és alt hangú ifjakról.
Sőt a gárda kapitánya azt sem felejtette el megemlíteni, hogy a jövő telet magyarországi farkasok bundájában töltik a legények, viszont a kapitány elzálogosított antik szablyáját kiváltotta a zsidótól. Mindezek a dolgok megnyerték Piusz tetszését. Rajta tehát. Kérhetsz, amit akarsz.
A kapitány előreengedte a püspököt a csigalépcsőn. Nagy, sarkantyús csizmáiban nyomában kocogott. Mielőtt azonban beléphetett volna a püspök a függönyökkel eltakart előcsarnokba, a kapitány fülébe dörmögte:
– De arra figyelmeztetlek, hogy az asszonyokról szó se legyen. Piero esete óta haragban vagyunk az asszonyi nemmel. Harmadéve engedte meg Piusz a házasságot az algíri prépostnak. A prépost most válik, és ez felforgatja az egész házassági rendet. Sok bajunk van az asszonyokkal.244
Mihály bólintott a fejével, félretolta a függönyt, és belépett az oszlopos előcsarnokba. Itt egy fiatal jezsuita fogadta, aki a fülébe súgta:
– Ne sokáig időzz. Piusznak reumája van. Ha fájni kezd a lába, semmit sem kapsz. Sietve kérj tehát. Köszönöm az olvasót. Ötvösöd nem csalt. Valóban minden szeme aranyból van.
A jezsuita elsuhant a függönyök mögé, és Mihály most már beléphetett a szentatya színe elé. A pápa sápadt arcú, merev tekintetű öregember volt. Köszvényes ujjaival görcsösen kapaszkodott a karosszék karjába, és halkan köhécselt. Fekete szőrcsuha volt rajta, éppen olyan, mint amilyent jezsuita páter korában viselt. A fején kis, fehér sapka volt, a bal kezén pedig onixköves gyűrű ragyogott: ezek voltak pápaságának jelvényei.
A püspök kezet csókolt Piusznak, és megállott előtte.
– Ülj le, Mihály – mondta halkan a pápa. – Ülj le ide, erre a kis zsámolyra, és a fülembe beszélj, mert hallásom gyengült.
A püspök leguggolt a zsámolyra, magában pedig azt gondolta, hogy nem a pápa hallása gyengült, hanem a sárga márványfalakon vannak virágfaragványok, amelyek igen jól hallanak.
– Hallottam, sok mindent hoztál – szólt Piusz. – Jól tetted. Bíbornokaim pazarlók, és soha sincs elég pénzük. Képesek egy selyemtunikáért, amelyben a farsangi bálon táncol valamely asszony, kiüríteni a kincstáramat. Nincs a Tiberis partján spelunka, hol svájci testőreim nem tartoznának. Krétára isznak, mert pénzük nincs. A császárok rossz fizetők. Nagylelkű Fülöp ötvenezer aranyamat, amit kölcsönbe kapott, semmi sürgetésemre se küldi el. Ha kiátkoznám, protestáns lenne, és még az aranyak reménysége is elveszne. A jezsuiták szereznek elég pénzt, de maguknak szerzik. Tavaly azt találtuk ki a kincstárossal, hogy egyesítjük a navarrai kincstárt a jezsuiták kincstárával. Ezek a fekete legények erre csaknem lázadást szítottak ellenem az Angyalvárban. Látod, sok baj van. Hát az milyen ország, ahonnan te jössz?
– Boldogtalan ország. Pénze, kedve, bora és gabonája van, de királya nincs. Egy hetéra uralkodik a király helyett, a hetéra a király szeretője – felelt szomorúan a püspök.
Piusz felemelte bütykös mutatóujját:
– Mondd meg a királynak, vigyázzon, mert levelet kap Rómából. Akkor elbujdoshatik.
Mihály aggodalmasan csóválta a fejét.
– A király nem fél. Mielőtt útra keltem, nála lakomáztam. Szívére beszéltem és megindítottam. De mikor befejeztem a beszédemet, a király a245 falhoz csapta a boroskupát, és azt kiáltotta, hogy annyit sem ád a lelki üdvösségére. A király harmincnyolc éves, a bort szereti, a kockát szereti, és az asszonyt szereti.
A pápa összeráncolta a szemöldökét:
– Nem vigyáztok rá! És a királyné mit csinál?
A püspök nagyot sóhajtott:
– A királyné a legáldottabb teremtés az országban. Jó, szép, szelíd, mint egy galamb, és vallásos, mint egy apáca. Csak fekete ruhában jár – abban is koronázták –, mert megveti a földi élveket. Szegény, nagyon boldogtalan csapodár férje mellett. És válni szeretne…
Piusz fürkészve nézett Mihály püspökre:
– És te azért jöttél most Rómába, hogy ezt kieszközöld tőlem? – kérdé a pápa.
A pécsi püspök lesütötte a szemét:
– Szentatyám, bűnös vagyok, de nem állhattam ellent könyörgéseinek. A király is válni akar, a királyné is. Egyik héten a királyné futárja jár nálam, másik héten, csaknem az előbbi lábára taposva, rohan a király követe, hogy jönnék lóhalálban Budára, és tüstént válasszam el őket egymástól, mert a királyné frájja megverte ama bizonyos hetéra szobalányát. A király kihajt a püspökségemből, a királyné pedig fejemre imádkozza az ég haragját.
– És a többi főpásztorok? Nyugodtan nézik ezt a borzalmat? – kérdé a pápa szigorúan.
Mihály nem késett a felelettel:
– A nagyváradi Jakab elment az erdélyi hegyek közé bölényvadászatra, a győri beteg testét ápolja nyáron is befűtött palotájában, az egrit tizenkét lóval se lehetne Budára vinni. Így tehát nekem kell elvállalni a súlyos kötelességet.
Piusz elgondolkozva függesztette tekintetét a püspökre.
– A király ügyvédje vagy-e? Avagy a királyné ügyvédje vagy-e, Mihály? – kérdezte hosszas hallgatás után a pápa.
A pécsi püspök zavartan fordította el az arcát a pápa merev tekintete elől.
– Egyiké sem – mormogta halkan.
– Tehát ama hetéráé vagy!
A püspök bólintott:
– De az országé is. Heves vérem az okozója, hogy hetérának neveztem azt az asszonyt. Olyan ő is, mint a többi asszony. Ha a férfi akarja, imádkozik246 vagy sír, angyal vagy ördög. Se nem erényesebb, se nem okosabb, mint a többi asszony. De érdekesebb, mert a királyé, és a király az övé. Ha béke lenne a trón körül, az az asszony tudna angyal lenni, és férfi lenne oldalán a király. A királyból ő tudna bölcs férfit, jó uralkodót csinálni. Most azt akarja, hogy korhely, kockázó, verekedő céda legyen. És a király bizony ilyen.
– És ki ama személy? – kérdé a pápa komoran.
– A temesi bán leánya. Nem királyi vérség, ám hazánkban az uralkodók úgyis mindig szerelemből házasodtak.
– De gazdag is az a leány! Ajándékai legalább arra vallanak – mormogta Piusz. – Talán Rómában van ő is, hogy hamarább megtudhassa az eredményt? – kérdé hirtelen a pápa, és gyorsan Mihályra nézett.
– A Vatikánban van – rebegte megszégyenülve a püspök.
A pápa kezének egy mozdulatára szétnyílt a függöny, és a svájci gárda kapitánya megjelent.
– Hívasd ide amaz asszonyt, Mihály – szólt a pápa. – Hadd lássam, valóban olyan-e, mint te mondod.
A kapitány elment az asszonyért. Egy-két perc múlva szoknyasuhogás hallatszott, és a sárga terembe belépett a temesi bán leánya. Piusz hetvennyolc éves volt, ám nem tagadott meg egy elismerő főbólintást a királynői megjelenésű leánytól. Tündöklő, fekete szeme volt, és olyan fehér arca, mint abban az időben a velencei asszonyoké. Letérdepelt a pápa elé, és megragadta a kezét. Klasszikus latinsággal mondta:
– Szentatyám, a király arra kér, hogy a felesége legyek. Engedd meg, hogy a király parancsát teljesítsem.
Piusz bólingatott a fejével Mihály püspök felé, aki a függöny előtt állott:
– Tehát latinul is megtanítottad, hogy tudjon velem beszélni. Jó ügyvéd vagy. Ez a leány királynénak való.
A leány erre megcsókolta a pápa kezét.
Mihály püspök gyorsan megszólalt:
– A királynéért sem kell aggódnunk. Egy velencei herceg gitározik éjente az ablaka alatt. Szép pár lesz, boldogok lesznek amazok is, emezek is.
A pápa nem felelt mindjárt, csak bólogatott a fejével.
– Farkasbőr bundát hoztál, aranyat hoztál, Mihály – mondta végre halkan. – A szentatya kamarája üres, gondoltad, ha kamaráját megtöltöd, szívét is megtöltöd irántad való jóindulattal. Jól gondoltad.247
Piusz ebben a percben görcsösen összerázkódott. A függönyök között jéghideg levegő áramlott be, egyenesen a pápára. Valami hallgatózó nyitva hagyta a függöny mögött a folyosóra szolgáló ajtót. Azon át jött be a téli hideg.
A pápa két kezével a fejéhez kapott, és tenyerét arcára tapasztotta.
Mihály püspök rosszat sejtve közeledett. Piusz sziszegve emelkedett fel a karosszékből, és tipegő, gyors léptekkel az ajtó felé haladt.
– Mondjátok meg otthon, hogy a királyt a királynétól csak a halál válassza el, a pápa nem – mormogta kifele menet. – A királyok legyenek hűségesek, hogy alattvalóik is hűségesek legyenek.
A pápa elhagyta a szobát, Mihály püspök pedig nagy szomorúan fogta meg a leány kezét:
– Gyerünk haza, szívem, én szeretni foglak, ha nem is leszel királyné.
De a leánynak omlottak a könnyei. A gárdistakapitány ama kijelentése sem tudta megvigasztalni, hogy Piusz úgyis nemsokára elmegy az Angyalvár pincéjébe, fehér sapkás őseihez – az új pápával talán lehet beszélni.
A teherhordó öszvérek megkönnyebbülten kocogtak hazafelé. Mihály püspök egy éjjel, utaztában, azt gondolta:
„Ha én király lennék, azt szeretném, akit akarok, azt csinálnám, amit akarok. De mivel csak püspök vagyok, nem lehetek király.”
Ezt gondolván, elaludt, s fejét útitársnője vállaira hajtotta a hintóban. Abban az időben ilyeneket gondoltak a püspökök.
(1913)248

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me