Mitskei és Matskási

Full text search

Mitskei és Matskási
A gyertya lángja hirtelen elaludt, és valami zizegő süvítés hangzott a levegőben, majd a vakolat porzott le a falról. Matskási fölemelte a fejét az asztalról, ahol levelet írt, és a nyitott ablakra pillantott. Kora őszi alkonyat volt, az udvarház előtti nagy térségen szinte lengett a falusi csendesség, mint egy jó asszony lehelete álmában – ötvenlépésnyire szemben egy másik udvarház állott, annak kiugró ablakában állott Mitskei, a pisztoly még kezében füstölgött, amellyel a gyertyalángot ellőtte.
Matskási letette az írótollat, a sarokból előkereste a kalapját, és a szomszédhoz ballagott.
– Mit akarsz már megint? – kérdezte egykedvűen.
– Unatkozom – felelt Mitskei. – Rettenetesen unatkozom. És te egész nap leveleket írsz.
Matskási kissé elpirult.
– A gazdasági számadások – mormogta bizonytalanul.
Mitskei a szobába hajította a pisztolyt.
– Ördögöt! Megint annak az asszonynak írogatsz, hogy sohase küldd el a levelet. Mire való ez? Egy év múlt el azóta. A regényekben sem szeretnek tovább az emberek kilenc hónapnál.
Matskási a tintás ujját nézegette:
– Miért kilenc hónap?
– Tudom is én. Az öreganyám mondogatta, hogy amelyik szerelembe kilenc hónap alatt nem hal bele az ember, akkor már elmúlott a nehezebbje.
Matskási szórakozottan bólintott, mintha nem is hallotta volna a barátja szavait.
– Jól hord a pisztolyod, Mitskei. Ha véletlenül fölemelem a fejem, homlokon találsz.
– Eh, elég volt már a levélírásból. Szakállas, bajuszos ember vagy, a276 halántékodon ezüstösödik a hajad. Nem is méltó hozzád, hogy leveleket komponálsz.
Matskási nem felelt, megszokta a barátja korholását, talán még jól is esett neki, hisz a szenvedést is megunja az ember.
– Gyerünk sétálni – mormogta enyhén, békítőleg. – Szép az este.
– Füreden szebbek voltak az esték, ugye? – felelt Mitskei, és keményet káromkodott.
Körülbelül egykorú férfiak voltak, gyermekkoruk óta egymás mellett voltak, itt, a nyírségi faluban, „Punin és Baburin”-nak nevezte őket a vörhenyes Ilonka asszony, aki a postát is bérelte, s ezen a réven irodalmi hölgy volt, a székvárosban a sörházba mindig akkor lépett be Mitskei, amikor Matskási először figyelt föl a hangászok nótázására, viszont Matskási babonás biztonsággal termett a helyszínén, midőn a „Betyár” kávéházban széket emelt Mitskei a katonatisztekre. Testvérebbek voltak a testvéreknél, egyforma véleményük volt az élet haszontalanságáról, a halál semmibevételéről és a nőkről. Ugyanazokat a könyveket olvasták téli délutánokon, és egyik nap Mitskei lőtte el a gyertya lángját a szemben levő udvarház szobájában, másnap Matskási cselekedte ugyanazt. Már az őseik kezdték a barátságot, amely egykor Magyarországon szentebb volt a szerelemnél.
És az elmúlt nyáron Füredre utazván, ugyanabba a nőbe szerettek bele, az észbontó Fruzsinkába, akiről a régi krónikák jót és rosszat vegyesen följegyeztek. Kacér volt, és ábrándos volt, mint a holdas éjjel. Bűbájos volt, mint a keleti mese, a szemében lidérclángok, és ajkán csábító mosoly, mint hajdanában a nők, akik még George Sand-t olvasták, és Lavottától dúdoltak a zongora fölött.
A barátok a folyóparton sétáltak. Szótlanul, elgondolkozva mendegéltek egymás mellett, mintha egyik sem akarná megzavarni a másik gondolatait. Harmincesztendősek voltak, és általában megvetették a nőket, csupán az egyetlen Fruzsinkát nem. Miért? Hogy történt?
Messzi külföldi városokból – egyszer Veronából, máskor Bécsből, majd meg Pestről jött olykor egy rövid üzenet, egyformán melegen intézve mind a két úrhoz – aztán nem történt semmi. És a folyó kanyarulatai, a füzesek csendje, a mezők némasága tavaly óta más lett: mintha az egész vidék megváltozott volna. Az öreg fűzfa, amely hajdanában leskelődő betyárhoz hasonlított, aki rövid karabélyt rejteget a rongyos szűre alatt, mostanság gyakran vette föl egy mélázó hölgynek az alakját, aki az esti folyópart fölött elmereng. A félig romba dőlt csárdából,277 a messziségből mindig muzsikaszót hozott az esti szellő. Mintha fehér fejű, piros nadrágos cigányok búsuló magyar nótákat muzsikálnának nagyon csendesen, egy elgondolkozó úrnőnek a tiszteletére, aki véletlenül e tájon átutazott. Mire a csárda közelébe értek, a gáton elcsendesedett, csak egy vadkacsa kotyogott a nádban, a kísérteties hangászok elrepültek a hideg kéményen át, a ködbe borult gát kanyargásaiban mintha elveszőben volna egy bőrfedeles utazóhintó képe, de lehet, hogy csak falusi szekér volt az istenadta. A fehér levelű nyírek tavaly óta ismeretlen, új nótákat fütyültek a szélben, a ritkás berekben volt egy öreg fatörzs, amelyre leülve, világosan lehetett hallani, hogy odafent a magasban, a lombkoronák fölött valaki, tán egy szellem, mint a habzúgás énekel… Mitskei és Matskási délutánonként fölváltva üldögéltek a fatörzsön.
– Hallod? – kérdezték egymástól visszafojtott hangon, és nyugodt, földszínű, kemény arcukon belülről fehérség szüremlett át, mint a hajnal teheneinek a teje a messze sötétlő dombokon.
Egy búbánatos kőszent állongott a határban, mindketten köszöngettek tavaly óta e szentnek, aki fogadta köszönésüket. Ha ő – a drága nő – egyszer erre jönne, legyen jóakarattal iránta az országút hűséges fölvigyázója.
Reggelenként a dércsípte országúton olykor friss kocsinyomokat fedeztek föl, amely az udvarházak előtt elvonult. A keréknyom fölött elgondolkozva megállottak. Hátha erre járt a drága, éjszaka, hintójával, hisz megígérte, hogy egyszer meglátogatja barátait a messzi nyírségi faluban.
Még a harangszó is másképpen hangzott a folyó másik partjáról, mint azelőtt. Fruzsinka istenfélő volt, esti harangszóra mindig keresztet vetett – régen, valaha Füreden. A két komor nyíri gavallér elrúgta csizmájával a hízelkedő agarakat, és szégyenkezés nélkül megemelte kalapját, midőn túl a Tiszán meglódult a harang.
Az alkony, az este öreg vándorként ballagott mind közelebb a gáton. A fűzfa a távolban köpenyegébe burkolózott, és fátylat eresztett kalapkájára.
– Ha eljönne… – mondta Mitskei.
– Nem jön az el soha – felelt titkos reménykedéssel Matskási. – Hisz annyit utazik mindenfelé.
– Holnap mégis elküldöm a levelet! – szólott a búcsúzásnál. Mitskei megcsóválta a fejét.278
– Habár kinevet a postásné.
Aztán este lett. Ki-ki lefeküdt a maga házában a bőrkanapéra. A láthatatlan falak szétnyíltak, még az óra ketyegése sem hallatszott, és hangosan mondták:
– Fruzsina!
Mintha gyönyörködtek volna benne.
(1913)279

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me