Babeziózis

Full text search

Babeziózis
Okozó: Babesia canis. Tünetek: fáradékonyság, változó hőmérséklet, véfestékvizelés. Védekezés: a fertőzött helyek elkerülése, a kullancs gyors eltávolítása, gyógyszeres kezelés.
A bajt - amelynek okozója a vörösvérsejtekben élősködő véglény (egysejtű parazita) - kullancsok terjesztik. Az ivarérett nőstény kullancs úgy fertőződik, hogy fertőzött vért szív. Mint hogy a babesiák bizonyos fejlődési átalakulások után belekerülnek a kullancs petéibe is, utódai mind lárva, mint nimfa korukban fertőzhetik a kutyákat. A babesiák a kullancsban, valamint petéiben is áttelelnek, éppen ezért az előző évben fertőzött kullancsok tavasszal, nyáron és ősszel folyamatosan fertőznek.
A körte alakú babesiák a vörösvérsejteket támadják meg és rombolják szét azáltal, hogy azokban megtelepednek és szaporodnak. A következmény: vérfestékvizelés, magas láz, étvágytalanság, aluszékonyság.
A betegség rendszerint magas (40-42 °C-os ) lázzal kezdődik. Az akut esetek gyakran halállal végződnek. Az elhúzódó enyhe fertőződés során az állat fáradékony, testhőmérséklete hol magas, hol normális. Súlyosabb esetekben vérfestéket vizel.
Hazánkban Somogy és Baranya megye egyes területein észlelték a betegséget. Az itt élő kutyák ismételt fertőződések miatt immúnissá váltak. Az újonnan ide került ebek viszont könnyen megbetegedhetnek. A betegséget átvészelt állatok rendszerint hosszabb ideig, néha évekig parazitagazdák maradhatnak.
A kutyákat lehetőleg tartsuk távol a fertőzött helyektől. Ha mégis kullancs kerül rájuk, gyorsan távolítsuk el. Ma már rendelkezünk olyan gyógyszerrel, amellyel az időben diagnosztizált babesiosist minden további nélkül kikezelhetjük.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me