A fogazat

Full text search

A fogazat
A kutyának 42 foga van: 12 metszőfog, 4 szemfoga, 16 előzápfoga, 10 zápfoga. Minthogy a fogak nem egyforma munkát végeznek, felépítésük eszerint különbözik.
Alakjukra és helyükre való tekintettel megkülönböztetünk:
metszőfogakat (dentes incisivi),
jelölésük: I;
szemfogakat (dentes canini),
jelölésük: C;
előzápfogakat (dentes praemolares),
jelölésük: P;
utózápfogakat (dentes molares),
jelölésük: M.
A felső fogsor az áll közötti csont és az állcsont fogmedreiben, az alsó fogsor az állkapocs fogmedreiben helyezkedik el. (Sokan - még a kinológiai szakkönyvek is! - helytelenül az állkapcsot "alsó állkapocsnak", az állcsontot "felső állkapocsnak" mondják.)
Megjelenésük ideje és élettartamuk szerint megkülönböztetünk tej- és maradó fogakat. A tejfogak fiatal korban (4 hónapos korig) kisebb számban találhatók. Igen gyorsan kopnak, gyökerük felszívódik, a megmaradt részt a valódi fog kinyomja. A maradó fogak erősebbek, nagyobbak, hosszabb ideig - illetve rendszerint az állat élete végéig - megmaradnak.
A kölykök fog nélkül születnek, pontosabban a tejfogak már születéskor megvannak a fogínyben, de csak 3-3,5 hetes korban hasadnak ki. Leggyakrabban először a szemfogak, majd a metszőfogak bújnak ki. A fogváltás 3,5-4 hónapos korban kezdődik, és 6-7 hónapos korra befejeződik.
Az állkapocs tejmetszőfogai és -szemfogai néhány nappal a felsők után jelennek meg. A tejszemfogak és a szélső tejmetszőfogak valamivel korábban jelennek meg, mint a többi tejfog. Az egy hónapos kölyöknek már megvan az összes elülső tejfoga. A tejmetszőfogak 3,5-4 hónapos korban váltódnak alul és felül egyaránt, szinte egyidejűleg: először a fogófogak, néhány nap múlva a középső, majd a szélső metszőfogak. A szemfogak 5-6 hónapos korban váltódnak, először a felsők, majd 10-12 nap múlva az alsók. A szemfogak váltódásánál gyakori a kettős szemfog, azaz a tejszemfog nem hullik ki, hanem beékelődik a valódi szemfog mellé.
Az előzápfogak közül az alsó P1 fog nem váltódik, hanem 5-7 hónapos korban kihasad. Az utózápfogak nem váltódnak, csak hasadnak.
A nagy testű kutyák fogai hamarabb váltódnak, mint a kis termetűeké. A kölyök soványsága, betegsége, valamint a fülek kupírozása késlelteti a fogak váltódását és növekedését.
A normális, egészséges kutyának 12 hónapos korában valamennyi maradó foga kiváltódik. Azok a fogak, amelyek még nem kezdtek kopni, üdék, csillogók és fehérek.
Az elülső fogakat, amelyek a táplálék átharapására szolgálnak, metszőfogaknak nevezzük. Az állkapocsban alul 6, az áll között csontokban felül 6 metszőfog van. Ezek mögött alul és felül mindkét oldalon 1-1 szemfog következik. Ezekkel képes a kutya a megragadott tárgyakat szilárdan tartani. Az alsó szemfogak szorosan záródnak a felsők előtt, mind a 4 szemfog hosszú és erős gyökerével mélyen ül a fogmederben.
A kutya zápfogait elő- (premolárisok) és utózápfogakra (molárisok) osztjuk fel.
Az egészséges kutya fogai hófehérek. A sárgulás vagy a feketedés a fog megbetegedéséről és romlásáról tanúskodik.
A felső és az alsó fogsor záródási formáját harapásnak nevezzük. A kutyafajták nagy többségénél - zárt szájban - az alsó metszőfogak belső oldalával. A fogsorok mozgása az olló működésére emlékeztet. Ezt nevezzük normális, szabályos harapásnak. Az ettől eltérő harapás hibának számít, és kiállításon a bírálati vagy a tenyészszemle eredményét nagymértékben leronthatja.
A kutyatenyésztés gyakorlatában a normális harapástól a következő eltéréseket találjuk:
harapófogó-harapás;
aláharapás (pontyfogsor);
túlharapás (csukafogsor);
bulldogharapás.
A harapófogó-harapás az, amikor az alsó és felső metszőfogak rágófelületükkel a száj zárásakor találkoznak. Ilyenkor a metszőfogak rágófelülete gyorsan kopik, a szemfogak és az előzápfogak állapotában azonban nincs észrevehető változás. A harapófogó-fogazat leggyakrabban akkor fordul elő, ha az állkapocs kissé hosszabb és a metszőfogak hibásan dőlnek.
A kutya fogazata
Az aláharapás esetében az állkapocs fejletlensége miatt az alsó metszőfogak a felsők mögé záródnak. Az ilyen harapásnál az állkapocsban ülő szemfogak nem záródnak szorosan a felső szemfogakhoz, vagy ha mégis, akkor a felső szemfogak szorosan hozzányomódnak az alsókhoz, ezáltal koptatják azoknak elülső felületét. Az aláharapás a hosszú arcorri részű kutyák és a fejlődésükben visszamaradt kölykök sajátja. Ez a hiba általában már a fogváltás előtt, 2 hónapos korban jelentkezhet. Helyes táplálással (satnya kölykök esetében) az aláharapást 1 éves korra rendbe lehet hozni. Az öröklött aláharapás természetesen nem javítható.
A túlharapás a fogak olyan elhelyezkedése, amikor csukott szájban az állkapocs metszőfogai a felsők előtt helyezkednek el. Túlharapásnál az első szemfogak előbbre állnak, és szorosan hozzásimulnak a felső szélső metszőfogakhoz, amelyek így gyorsan kopnak. Ezt általában az állkapocs metszőfogainak szabálytalan, túlzottan megdőlt helyzete idézi elő.
Fogmutogatós boxer
A bulldogharapás esetében az állkapocs normális hosszúságú, de az eleje kissé felemelkedő. Az állcsont viszont - amelyben a felső fogak nagy része helyezkedik el - megrövidült, fejletlen. Bulldogharapásnál az állkapocs metsző-, sőt szemfogai is a felső metszőfogak előtt vannak.
A kutyatenyésztésben régóta ismeretes az a törekvés, hogy a legtöbb fajta fejét meghoszszabbítsák, és ezáltal a fajtát nemesebbé tegyék. A kísérletezések során azonban hamarosan kiderült, hogy mindez hiábavaló fáradozás.
A boxertenyésztők is régóta próbálkoznak a fajta fejének rövidítésével. Évtizedek során a felső állcsont engedett is ezeknek a törekvéseknek, az állkapocs viszont nem. Ezért gyakori e fajtán a hosszabb állkapocs kialakulása. A tenyésztők belenyugodtak a természet ellenállásába, s mivel volt és van is bennük humor (épp úgy, mint kutyáikban), a fogazatnak ezt a rendellenességét: a túlharapást a fajta igen fontos ismérvének írták le, és standardban rögzítették...
A legtöbb új kutyatulajdonos, mivel rendszerint 2-3 hónapos kölyköt vásárol, csak később - a fogváltás után, 7-8 hónapos korban - észleli kedvencének foghiányát. Sőt legtöbbször már csak a kiállítási körben a bíró fedezi fel, s ennek az a következménye, hogy a kutyát a tenyésztésből kizárják. Nincs az a szolid lelkületű tulajdonos, aki ezt a sérelmet zokszó nélkül eltűri. Senki sem szereti, ha dédelgetett kedvencét háttérbe szorítják.
A metsző- és a szemfogak hiánya nemigen fordul elő; annál gyakoribb viszont az elő- és az utózápfogak hiánya.
A kutya alsó P1 fogának semmi különösebb szerepe nincs a rágásban; igen apró, szinte alig látszik. Miután ez a foghiány számos fajtára jellemző, feltételezhetjük, hogy ez éppen azért alakult így, mert az előzápfognak nincs komoly szerepe a rágásban.
Minthogy a kutya a húsevők családjába tartozik, metsző- és szemfogaival tépi szét a táplálékot, és igen felületes rágás után nyeli le. A metszőfogak súlyosabb rendellenességei viszont már zavarják a kutyát a táplálkozásban, s rövidebb-hosszabb idő után emésztőszervi zavarokat is okozhatnak. A fogszuvasodás általában csak 8 éves kor után szokott előfordulni, de ebben a korban is ritkán, ha a kutyát megfelelően, szakszerűen etetik. Gyakoribb eset a metszőfogak erős kopása, meglazulása, majd kihullása. A fogkő ugyancsak idősebb korban képződik. A fogak ápolásával a gazdának egyébként különösebben nem kell törődnie, ha helyesen táplálja kedvencét, időnként azonban ajánlatos állatorvossal megvizsgáltatni a kutya fogazatát.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me