Névadás

Full text search

Névadás
A kutya neve - nagyjából hasonló módon, mint az emberé - két részből áll. Az egyik a törzskönyvi név (ez megfelel a családi névnek), a másik pedig a hívónév (a keresztnév), amit gazdája ad az állatnak. A törzskönyvben szereplő többnyire cifra és hivalkodó nevet általában csak olyankor használjuk, ha ismerőseink előtt dicsekszünk a kutya előkelő származásával vagy ha kiállításra benevezünk. Hétköznapi használatra ez a név nem alkalmas, elvégre kissé furcsán hangzana - talán még a kutya számára is -, ha így szólnánk az állathoz: "Witherford Hot Chestnut, mars a helyedre!"
A gazda tehát kutyájának új hívónevet választhat. A névadás sok fejtöréssel járó ceremóniájába természetesen nem kívánunk beleszólni, még csak tanácsot sem adunk, ezt mindenki döntse el saját maga - ízlése, fantáziája, kívánsága szerint. Arra azonban nem árt ügyelni, hogy a hívónév kevés mássalhangzót tartalmazzon, és lehetőleg egy vagy két szótagból álljon, vagyis rövid és jól kimondható legyen.
Régebbi hazai szakmunkák szerzői szerint egyébként hajdanában a magyar pásztorkutyák elnevezésében fontos szerepük volt például a folyónevek: Tisza, Bodrog, Aranyos, Kőrös, de gyakran adtak a pásztorok hívónevet az állat külső megjelenése alapján: Hattyú, Kócos, Buksi, Talpas, - vagy a pásztorkutyák ellenségei után: Betyár, Zsivány, Bitang, Rabló és így tovább. A neves természettudós, Herman Ottó A magyar pásztorkutyák nyelvkincse című könyvében pedig egyenesen mintegy hatszáz kutyahívónevet sorol fel. Nézze el nekünk az olvasó, ha ettől mi ezúttal eltekintünk.
Gyorsan megtanulja a nevét
A kiskutya gyorsan megtanulja a nevét, ha valahányszor magunkhoz hívjuk, a neve hangoztatása közepette egy finom falattal jutalmazzuk. Ezzel egy időben hívójeleket is alkalmazhatunk: "gyere ide", "hozzám" - vagy esetleg fütyülhetünk, pisszeghetünk is, ha ezt a módszert célravezetőbbnek találjuk. Amikor már jól tudja a nevét, a következő lépésként ismertessük meg a tiltó hangjelekkel. Nagyon fontos ugyanis, hogy mielőbb megtanulja: mi az, amit megengedhet magának, és mi az, amit nem!
Tiltó hangjeleket ugyancsak tetszés szerint választhatunk: "pfuj", "nem szabad", "rossz" stb. Fontos az, hogy lehetőleg mindig azonos kifejezést használjunk a tiltásra, illetve a bátorításra. Legyen viszont némi különbség a hangerőben és a hanglejtésben, hogy a kutya már ebből is tudhassa: engedélyről vagy tiltásról van-e szó. A tiltás hangjelét egyébként kézjellel tehetjük még nyomatékosabbá, vagyis amikor "nem szabad" vagy "rossz" hangjelet adunk, emeljük fel tiltó mozdulattal a kezünket is.
A tiltást és a bátorítást egyébként jól begyakorolhatjuk a kiskutyával olyankor, amikor enni adunk neki. Amikor a táplálékot "feltálaljuk" és a kölyök enni próbál, a "fuj", "nem szabad" szavak kíséretében tartsuk távol a táltól. Amennyiben mégis hozzányúl az ételhez, mutatóujjunkkal gyengéden pöcköljük meg az orrát. Némi kivárás után "szabad" vagy "a tied", "vedd el" hangjelre megengedhetjük, hogy egyen.
Egy-két nap alatt megtanulja, hogy csak engedélyünk után nyúlhat az ételhez. Ez egyébként nem csupán engedelmességi gyakorlatnak jó, de hasznosnak bizonyul majd a későbbiek során is. A gondos - és óvatos - gazda ugyanis feltétlenül megtanítja a kutyáját arra, hogy kizárólag az ő kezéből, illetve csakis az engedélyével (vagy hozzátartozóitól) fogadhat el ennivalót. Jó, ha a kutyának ez előbb-utóbb szinte a vérévé válik!

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me