Kutyaviadalok kora

Full text search

Kutyaviadalok kora
A kortárs szerzők műveiből megtudhatjuk, hogy a kutyaviadal Angliában például a 18. század elején volt népszerű, a század későbbi folyamán azonban a bull-baiting (bikacsipdesés) és a berabeiting (medveharapdálás) a háttérbe szorította. A 19. század elején azonban ismét divatba jött, és immár a rendezvények állandó programpontja. A 19. század fordulóján terriervért vittek bele a bulldogba, a küzdelmekre ugyanis gyorsabb, mozgékonyabb, fordulékonyabb ebeket kerestek. A bull baitinggel ellentétben itt már nem az ellenfélbe való belekapaszkodás számított, a kutyaviadalt ezzel nem lehetett döntésre vinni. A harci bulldogból kialakul az új gladiátor, a bull és a terrier, s ezzel Angliában is elkezdődik a kutyaviadalok virágkora. Az állatok bátorsága fölött érzett öröm, a versenyszenvedély, a kegyetlen látvány nyújtotta élvezet, no meg a nép szociális helyzete - ezekben keresendők eme küzdelmek nagy népszerűségének gyökerei.
Az új harci kutya, a bull és a terrier kialakítása - mint már említettük - megnövelte a dogfight, azaz a kutyaviadal vonzerejét. Ezek a kutyák a bulldogtól örökölték a harckészséget, küzdeni akarást és a fájdalmak iránti érzéketlenséget, a terriertől pedig a gyorsaságot és egy új harci technikát. Ez változatosabbá, következésképpen a nézők számára érdekesebbé tette a viadalt, a tenyésztők számára pedig lehetőséget nyújtott, hogy híres győzteseket neveljenek, kutyáikat egyre újabb és újabb versenyeken indítsák, s hatalmas summákat seperjenek be.
Angolbulldog-kennel (karikatúra 1846-ból)
Az 1825-ös "Sporting Magazine" egyik számából idézzük a következő harci tudósítást: "Kutyaviadal! 1825. január 18-án, kedd este a »Westminster-Pitet« zsúfolásig megtöltötték a főváros kutyarajongói. Látni akarták »Bonny« és a fekete újonc, »Gas« küzdelmét, akit tulajdonosa, Charley mutatott be. A nevezési díj 40 sovereign (mai német pénzben körülbelül 50 márka) volt.
Valamennyi technikai feltétel a nézők teljes megelégedésére szolgált. A ringet elegáns gyertyás csillár és pazar viaszgyertyák világították be. Az ebeket 8 órakor remek kondícióban vezették fel a küzdelemre tulajdonosaik, Bonny volt a favorit 3:1 arányban, a fogadásokat még 10 perccel a küzdelem kezdete előtt is egyre-másra kötötték. Ez annak a bizalomnak a tanúbizonysága, mely Bonny eddigi sikerein alapult. A pártatlan nézők mindazonáltal megállapíthatták, hogy az újonc Gas igen tüzes állat, s nagy harci kedv szorult belé. A párbaj egy órán és 50 percen keresztül folyt, végül Bonnyt eszméletlenül vitték ki a ringből, meleg fürdőbe tették, s azonnal bekötözték. Közel háromszázan jöttek el a viadalra."
A tudósítás a viadal alapelemeiről is említést tesz.
"A) Nevezési díj mindkét tulajdonostól. A győztes gazda kapja a vesztes által befizetett összeget.
B) Fogadás. A kutyák korábbi küzdelmeiről adott tájékoztatók alapján, valamint saját benyomásaiknak megfelelően a fogadók jelentős összegeket tesznek az ebek győzelmére vagy vereségére. A fogadás tétje jelentősen növeli a nézők izgalmát és idegfeszültségét, s az egész hangulat erősen emlékeztet a modern ló- és agárversenyek légkörére.
C) Belépőjegyek. Háromszáz néző jött el e viadalra a Westminster-Pitbe 1825. január 18-án. A belépőjegyek árát a küzdelem jelentősége szerint emelték, a befolyt összeg pedig a Pit tulajdonosát illette, bár részben a győztes is részesedhetett belőle."

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me