Bolhásság.

Full text search

Bolhásság.
Kutyáknak a rovarok (Insecta) osztályának bolhák (Aphaniptera) rendjébe tartozó fajokkal való fertőzöttsége. Nemcsak kutyákon, hanem más emlősökön és madarakon is élősködnek bolhák; hozzávetőleg ezer bolhafaj ismert, ebből Közép-Európában kb. 60 él. Nem gazdaspecifikusak, vagyis eredeti gazdájukon kívül más élőlényeket is felkeresnek; a kutyabolha pl. emberen is, és fordítva, az ember bolhája a kutyán is élhet; a kutyán élő bolha egyébként a Dipylidium caninum (uborkamag alakú galandféreg) köztigazdája lehet.
Oldalirányban lapított testű rovarok; a nőstény bolhák ált. nagyobbak, mint a hímek, a potrohuk is hosszabb. Alakjuk a szőrzetben való gyors előrehaladásra és tartózkodásra alkalmazkodott; szájszerveik lefelé állnak, vérszívásra alkalmas, szúró-szívó szájszervek. Lábaik erősek, karmokban végződnek, a hátulsó lábszárukkal ugranak. Teljes átalakulással fejlődnek; a pete elég nagy, kb. 0,5 mm, ovális, sárgásfehér, gyöngyházfényű, felszíne tapadós, ragadós. A lárva lábatlan, szem nélküli, szőrös; háromszor vedlik, majd bebábozódik. Bábtokját nyálból szövi. A sárgásfehér színű báb hasonlít a kialakult bolhához.
Vérszívás közben a bolha két hátulsó lábára támaszkodik, potrohát fölemeli, s a bőrt fogazott állkapcsaival vágja át. Egyszerre kb. 0,5 mm3 vért szív; ez a művelet 10 perctől akár két és fél óráig is eltarthat. Egy-egy vérszívás alatt a bolha ötször-hatszor ürít gyorsan beszáradó kátrányszerű cseppeket, majd friss vérrel kevert székletet, amelyet messze maga mögé fecskendez. A gyorsan megalvadó vérrögök - ezek a friss, fekete, szurokszerű gömböcskék - a kutya bőrén találhatók meg. A frissen kifejlődött bolha jobban tűri az éhezést, mint az, amelyik már táplálkozott. Kedvező körülmények között a legtöbb bolha 1-3 hónapig is elél táplálék nélkül.
A szőrben ügyesen mászik gyorsan halad előre. A sima felszínen ugrál v. szalad elég ügyetlenül. Áldozatát "pattogva" éri el, ugrással is menekül.
A legtöbb bolha 5-10 cm magasra és 10-30 cm távolságra ugrik.
A kutyabolha kozmopolita, vagyis természetes gazdája a kutya de könnyen átmegy macskára, rókára, apróbb rágcsálókra, sőt az emberre is. Legtöbbször az állat hasán tartózkodik, az embert viszont a lábszárán csípi meg de az emberen nem telepszik meg. Ha a bolhák nagyon elszaporodnak, ugyancsak megkínozhatják az ebet. Ahol a kutya piszkos, elhanyagolt, nem cserélik ki alatta az almot, ill. nem mossák ki rendszeresen fekhelyét, jól érzik magukat a bolhák. Különösen a homokos fűrészport v. a nedves talajt szeretik. Fejlődési idejük aránylag rövid: 2-3 hét is lehet, de 11-140 napig is eltarthat; könnyen terjednek, mert a mindenhova beszaglászó kutya összeszedi és magával hurcolja őket. Kiirtásuk aránylag könnyű, mivel ellenálló képességük csekély. A napfény mind a bolhának, mind a lárvájának halálos ellensége; a kiszáradást és a meleget rosszul tűrik. A különböző vegyszerekre is elég érzékenyek.
A bolha megfogása és elpusztítása egymagában nem elegendő, kivéve akkor, ha már az első behurcolt példányt sikerül elpusztítanunk, és tenyészését, szaporodását ezzel megakadályoznunk. Ált. azonban a kutya környezetében kikelő lárvákat is el kell pusztítani, mert csak így érhető el a teljes bolhamentesség.
A bolha életciklusa:
A bolha nősténye (1) lerakja a petéket a földre (2) vagy a kutyaólban, s ezekből egy hét leforgása alatt kikelnek a lárvák (3), melyek begubóznak. Két vagy három hét múlva a báb (4) a gubó belsejéből felnőtté alakul. Minthogy a kutyabolha közvetítő gazdaállata a Dipylidium caninumnak lárva állapotban, igyekezni kell a fertőzés kockázatát a minimumra csökkenteni. Egyébként a kutyabolha megfertőzheti az embert, s az emberbolha (Pulex irritans) ugyancsak élősködhet kutyán.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me