Fajta.

Full text search

Fajta.
~ról kizárólag a háziállatok esetében beszélünk; olyan rendszertani egység, amelybe viszonylag egységes jellegű állatok tartoznak, meghatározott színbeli, alaki, viselkedési jellemzőkkel, s ezek alapján a » faj többi ~itól megkülönböztethetők. A fajt faji bélyegek, a ~t a szűkebb állományra jellemző bélyegek határozzák meg.
A kutya faj, amelyen belül ~ pl.: a » boxer, a » dobermann, a » dog, a » puli, a » komondor, a » kuvasz.
A ~tisztaság azt jelenti, hogy az adott kutya mindazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek ~ját jellemzik, s emiatt minden más ~ egyedeitől megkülönböztethető. A ~ra jellemző bélyegeket az úgynevezett ~standard foglalja össze; egy-egy ~n belül szín-, szőrzet és nagyságváltozatok különböztethetők meg. A » schnauzert pl. három nagyságban - törpe, közép és óriás, valamint két színváltozatban - szürke és fekete, illetőleg a törpeschnauzert még fekete-ezüst és fehér - tenyésztik.
A ~ tulajdonságai kizárólag akkor rögzíthetők és javíthatók, ha szigorú követelmények alapján tenyésztik a kutyákat, és az utódellenőrzés során kizárják a ~hibás, gyenge alkatú és vérmérsékletű kölyköket, egyedeket.
A ~ leromlik, ha a rossz minőségű egyedeket tenyésztik tovább, v. ha a szaporodást a véletlenre bízzák. Ilyen esetben egyre gyakrabban bukkannak fel alkati és küllemi hibák, öröklött betegségek, monorchizmus, kriptochizmus (» Rejtettheréjűség), köldöksérv, ferde állkapocs, lógó nyelv stb.
Az egyes ~k tehát változékonyak; fejlődhetnek v. leromolhatnak.
A ~k szakszerű tenyésztői munka hatására elvileg állandóan tökéletesedhetnek, ezért a standard előírásokat nem szabad formálisan alkalmazni. Ügyelni kell arra, hogy egy-egy ~n belül kényszerű rokonpároztatás és esetleg más ~kal való » keresztezés nélkül oldják meg a tenyésztést.
A kutya ~k a tenyésztői munka színvonalától és jellegétől függően három csoportra oszthatók: természetes v. primitív, átmeneti, valamint tenyésztett v. kultúr~kra.
A természetes v. primitív ~k főként a természetes kiválasztódás során alakultak ki valamikor az ősidőkben. Ezeket az állatokat mindenekelőtt az alacsony termékenység jellemezte. Nehezen lehetett őket idomítani, és viszonylag gyenge szálakkal fűződtek az emberhez. A kanok nagyok és erősek, a szukák viszonylag finomak, gyenge csontozatúak voltak. Ezek a ~k, hiányosságaik ellenére is nagy értéket képviseltek: igénytelenek és szívósak voltak, kiválóan alkalmazkodtak a rendkívül mostoha körülményekhez.
A primitív kutya~k napjainkra már majdnem teljesen kihaltak; talán még hasonló színvonalon állnak az eszkimó kutyák, és nem is olyan túl régen ide tartoztak a kaukázusi és közép-ázsiai juhászkutyák is. A megfelelő táplálási, tartási, tenyésztési és nevelési feltételek következtében azonban ezek az ebek ma már inkább az úgynevezett átmeneti ~k közé sorolhatók.
Az átmeneti ~k jellegzetes vonása, hogy nem rendelkeznek teljesen kialakult ~bélyegekkel, s rövidebb-hosszabb céltudatos tenyésztői munka szükséges ahhoz, hogy elérjék a nemesített kultúr~ színvonalát.
A tenyésztett v. kultúr~k a céltudatos tenyésztői munka és az optimális életfeltételek eredményei. Tenyésztésük alapvető feltétele a teljes értékű táplálás, a jó tartási körülmények, valamint a szakszerű tenyésztői munka.
Az egyes kutya~k a primitívtől az átmenetin keresztül a kultúr~ig rendkívül hosszú utat tesznek meg. Az újonnan kialakított ~k ált. egyszerre érik el a tenyész~k színvonalát; ez törvényszerű, hiszen egy-egy új ~ kialakítása mindig összefüggésben van a tartás és a táplálás legjobb körülményeivel, valamint a tenyésztői tevékenység új, korszerű módszereivel. (ilyen ~ pl. az » airedale terrier, a » dobermann.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me