Gümőkór

Full text search

Gümőkór
(tuberkulózis). A kutya ~ját két Mycobacterium faj: a Mycobacterium tuberculosis (főleg az ember ~jának előidézője) és a Mycobacterium bovis (az emlősök ~jának okozója) válthatja ki. Az eb leggyakrabban beteg embertől v. szarvasmarhától fertőződhet. Hazánkban meglehetősen ritkán fordul elő, mert az eb viszonylag ellenálló a kórokozókkal szemben, másrészt nálunk gyakorlatilag a szarvasmarha-~t felszámolták, s így elég csekély a fertőződési lehetőség.
A kutya ált. szájon át v. légzés útján fertőződik; a szervezetbe került baktériumok a bejutás helyén gócot alakítanak ki. Az ott levő nyirokcsomók megbetegednek, elváltoznak, egyes esetekben betokozódnak, elmeszesednek. Ha a szervezet » ellenálló képessége gyenge, akkor a mikrobák elszaporodnak, bekerülnek a vér- és a nyirokáramba; az állatban sok helyen szinte egyszerre ~os gócok keletkeznek (korai generalizáció). Előfordulhat az is, hogy a kórokozó nem egyszerre, hanem szakaszosan kerül a véráramba, így a régebbi ~os elváltozások mellett friss gócok is kialakulnak (késői generalizáció).
Mivel a ~ a legtöbb esetben lassan alakul ki és zajlik le, a kutya sokszor hónapokon keresztül üríti a kórokozókat és fertőzi a környezetét. A beteg eb kezdetben fáradékony, néha lázas, étvágya változó. Ha tüdő~ban szenved, köhög, ha bél~os, akkor emésztési zavarokkal küzd. Az állat előbb-utóbb súlyosan lesoványodik és elhullik. A gyógykezelés értelmetlen, mivel a gyógyult állat is üríti a kórokozókat. Sajnos az egyetlen megoldás az eb kiirtása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me