Memória.

Full text search

Memória.
A kutya emlékezik, főként határozottan kellemes v. különösen kellemetlen dolgokra; ha játékos hangulatba kerül, rendszerint nem elégszik meg azzal a tárggyal, amely éppen elérhető távolságban van, hanem többnyire igen tudatos módon előkeresi azt a speciális játékot, amit különösen szeret. Hasonlóképpen mindig pontosan visszaemlékszik arra, hol ásott el csontot, hol laknak a környéken ismerős kutyák és macskák. Gyakran egész élete végéig emlékezik különböző tárgyakra, eseményekre, tapasztalatokra v. személyekre; különösen akkor, ha az élmény igen erős volt. Az eb ált. egész életében felismeri a számára kedves személyeket, és soha sem felejti el azokat az embereket, akikkel túlzottan kedvezőtlen tapasztalatokat szerzett. Mindebben elsősorban "szag~ra" támaszkodik.
Sok bizonyíték szól amellett, hogy a kutyák ált. képtelenek egyszerű összefüggések megértésére. » Kiképzés nélkül egyetlen állat sem képes pl. arra, hogy egy hozzáférhetetlen húsdarabot a rákötött zsinór segítségével maga felé húzzon. Viszont az a képessége, hogy ismeretlen terepen egyetlen, ún. tájékozódó pillantás után a rövidebb utat választja, nemigen értékelhető másként, mint értelmes elhatározásként. Végeztek olyan kísérleteket is, amelynek során az eb képes volt arra, hogy egy útvesztőszerűen elhelyezett ajtórendszeren áthaladjon, ahol a középső ajtót egy másik állásba kellett hoznia ahhoz, hogy elérhesse a következő ajtót. A kutya megoldotta a feladatot, vagyis "belátta", mit kell tennie a sikerért. Igaz, az ajtók működéséről (kinyitásáról) voltak már tapasztalatai, amelyeket felhasznált és értékesített a kísérlet során.
Azt, hogy a kutyának milyen jó a ~ja, a következő kísérlet is meggyőzen igazolja. Három edény közül az egyik alá helyeztek egy darab húst a néhány méterrel odébb kikötött kutya szeme láttára. Amikor az állatot - harminc perc múlva - szabadon engedték, habozás nélkül ahhoz az edényhez sietett, amely alatt a húsdarab volt. Hasonló jellegű kísérletek során az ebek megtanulták, hogyan kell kinyitni a ketrec ajtaját, hogy a benne elhelyezett húshoz jussanak. Az állatok nagyon jól emlékeztek rá, hogyan nyitották ki korábban a drótajtót, de ha az ételt nem láthatták, arra már nem emlékeztek, hogy mit eredményezett cselekedetük. A kutya ugyanis csupán röpke órára képes egy emlékképet megőrizni. Vizsgálták azt is: vajon a kutya mennyire emlékszik vissza az alternatívákra. Elképzelhető-e pl., hogy bemenjen egy ajtón, végigmenjen a szobán, amelynek a szemközti falán két ajtó van, odamenjen az egyik ajtóhoz, megnyomjon egy emelőt, hogy az ételhez jusson, majd kimenjen a szobából, később visszatérve a másik ajtóhoz menjen, megnyomja az emelőt és megkapja az ételt. Más szavakkal: emlékezik-e a kutya az alternatívákra? Erre a kérdésre a kutatók igennel válaszolnak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me