Rangsorvita.

Full text search

Rangsorvita.
A kutyák közötti ranglista ált. harc nélkül jön létre. Nyílt, kemény, drámai összeütközésekre ezeknél az ált. nem különösebben agresszív természetű állatoknál elsősorban olyankor kerül sor, amikor a kanok a tüzelő szuka kegyeiért versengenek. Az egymást ismerő ebek között a kapcsolatok inkább különféle megnyilatkozások - magamutogatások - eredményeként alakulnak ki. A ~ olyan összeütközések során keletkezik, amelyeknél nehéz különbséget tenni a játék és az enyhe agresszió rövid, pillanatnyi kitörései között. A barátság egyébként sokszor csupán abból áll, hogy nem vesznek egymásról tudomást v. - ha véletlenül találkoznak - heves, boldog farkcsóválás és néhány másodpercnyi szimatolás után különböző irányba távoznak, de eredményezhet ez a barátság intenzív játékot v. közös vadászatot is.
A ~k az alomtársak között már 5-6 hetes korban megkezdődhetnek játékos harcok formájában, de ilyenkor még verekedés közben sem sebzik meg egymást. A háborúskodás persze meglehetősen lármásan folyik: dühödt morgások, ugatások, panaszos kiáltások közepette. A harcias fajták (foxterrier, dobermann, boxer) 7-8 hetes kölykei között viszont már elég sűrűn előfordulhat olyan küzdelem is, amelyben a kiskutyák fájdalmat okoznak egymásnak. A boxerkölykök pl. gyakran úgy megrázzák egymást, hogy a gyengébb idegzetű tulajdonosban megfagy a vér. Ezekben a verekedésekben tkp. már a » hatalmi rangsor, a fölé- és alárendeltség kialakításának kezdeteit fedezhetjük fel.
A kölyökkori ~k mindenekelőtt arra szolgálnak, hogy a játékos küzdelemben a fajtatársak közötti harcias összeszólalkozást gyakorolják. Már csak azért is, mert a ~k csak nagyon ritkán folynak életre-halálra, nagy általánosságban inkább sok-sok rituális viselkedésmódot (» Ritualizáció) tartalmaznak, és ezt meg kell ismerni, be kell gyakorolni a kiskutyáknak. A kölykökben eleinte csupán a készségek működnek, magát a harc technikáját, a magamutogató rítusok "szabályait" sok-sok összecsapásban kell finomítaniuk, tökélyre vinniük. A kölykök ~i elsősorban még a testi erőn múlnak, később ezt a primitív formát felváltja a magabiztosság és az egyéniség érvényesülése. A felnőtt kutyák között a legtöbbször már az ismerkedés, az üdvözlés szertartása kezdetén a puszta "fellépés" alapján tisztázódik a rangsor kérdése.
A látszólag ijesztő és vad összecsapásoknak fura módon nagyobb a füstjük, mint a lángjuk. Az akár percekig tartó szörnyű hörgések, morgások közepette lezajló verekedések után alig találunk a kutyán néhány felületi horzsolást, harapást. Az ebek "nézeteltéréseit" ugyanis számos olyan speciális » ösztöncselekvés szabályozza, amely konfliktusos helyzetekben csökkenti a verekedés veszélyét, ill. a harc során visszatartja az állatokat attól, hogy egymást súlyosan megsebesítsék. (Persze ilyen esetek is előfordulnak, de többnyire csupán akkor, ha a verekedő felek közül legalább az egyik hiperagresszív, abnormálisan harcias eb.) A harc ugyanis hamarosan » megadási pózzal ér véget az alárendelt (gyengébb) eb részéről, és így a veszélyes helyzet fokozatosan feloldódik.
A harciasság, a behódolás és az alázat jelei közötti különböző fokozatok: a test elülső részének lehajlítása, a hátulsó lábak között tartott farok csóválása, a fülek hátracsapása, a szájszöglet állása, az állat hanyatt fekvése.
Ezekben a helyzetekben is akadhatnak kivételek; megfigyelték pl., hogy a boxerek - e közismerten harcias ebek, az ősi hadikutyák leszármazottai - között gyakran tör ki gátlástalan harc, ilyenkor nincsenek tekintettel még a behódolási pózra sem. A boxer sohasem hagyja abba a harcot hirtelen, úgy, ahogy ez más fajtáknál megfigyelhető. Ált. azt mondhatjuk, hogy négylábú kedvenceink harcai, verekedései, ~i eléggé szigorú szabályok szerint zajlanak.
Rangsorvita szabadon

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me