Szaglás.

Full text search

Szaglás.
A ~ annyiban tér el a » hallástól és a » látástól, hogy bizonyos tevékenységhez kötött, azaz csak légzéskor érezhető a szag. A szagérzékelést gyakoribb belégzéssel a kutya fokozni is tudja, ez az úgynevezett szimatolás.
A szagokat - a hangokkal és a színekkel ellentétben - még napjainkig sem sikerült megbízhatóan rendszerezni. Ezért a különböző illatokat legtöbbször azok után a tárgyak és anyagok után nevezték el, amelyekhez a meghatározott szagok rendszerint tartoznak.
Azt szokták mondani, hogy a kutya az orrával gondolkodik. Ebünk életében egészen különleges szerepe van a ~nak. Ennek megfelelően szagérzékelése és szagmemóriája szinte már a csodával határos.
Azt mondják, a só szagtalan; oldatban a só valóban az, legalábbis az ember számára. Ám bármely kutya azonnal megérez 5000 dm3 vízben feloldott egyetlen kanál sót; a kénsavat pedig 1:10 000 000-s oldatban is felismeri.
Már a legfiatalabb kölyökkortól kezdve az orr a kutya legfontosabb érzékszerve. Fodormentával, kámforral és ammóniával végzett kísérletek során bebizonyították, hogy a kölyökkutya ~a már közvetlenül születés után is jó, és rendkívül gyorsan fejlődik. A parányi kis élőlényt a ~a segíti abban, hogy megtalálja az anyja emlőjét, később alomtársait, az ételt, szeretett gazdáját, más kutyák vizeletét, végül az orra segítségével "vesz szemügyre" szinte mindent.
A kutya az emberrel ellentétben analizálni is képes a szagokat. Azok a benyomások, amelyek az állatban egy-egy illat nyomán kialakulnak, lehetővé teszik számára, hogy egyszerre érzett sokféle szag között is megkülönböztetéseket tehessen. Egy ilyen, ún. környezeti szagfestmény persze nem alkalmas arra, hogy a formáról és a távolságról is tájékoztatást nyújtson, bizonyos értelemben sokkal tökéletesebb annál az információnál, amihez pl. mi juthatunk érzékszerveink segítségével.
A különböző fajta kutyák szagkapacitása más és más (még egy-egy fajtán belül is óriási eltérések lehetnek), ám a szagok megfejtésének képességével bizonyos mértékig minden kutya rendelkezik.
Ha a kutya orrának azt a területét, ahol a szagot szállító levegő keresztülhalad, kiterítenék, akkora lenne, mint az állat egész bőrfelülete. (Összehasonlításul: az emberé csupán akkora, mint egy átlagos nagyságú postabélyeg.) Nem csoda hát, ha a kutya valóban egy másik világban, a szagok világában él. Szaglószervének teljesítőképességével egyébként számos kutató foglalkozott. A vizsgálódások két fő irányát egyrészt a fiziológiai, másrészt az anatómiai, ill. a szövettani vizsgálatok alkotják. Sokáig pl. nem tudták, hogy a beáramló szagmolekulákkal hány szaglósejt áll szemben, hány szagmolekula kerül a szaglóhámra, és még ma is eléggé kérdéses, hogy van-e összefüggés a szaglósejtek száma és a ~ élessége között? Azt viszont a különböző vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy az ún. szaglómező kiterjedése minden kutyában más és más. A német juhászkutyában pl. 150, a boxerben 122,5, a foxterrierben 83,3 az airedale terrierben 83,5, az angol buldogban pedig 42,5 cm2.
Szövettani vizsgálatok alapján azt is megállapították, hogy pl. a német juhászkutya szaglósejtjeinek száma 224 millió 800 ezer, a foxterrieré pedig 147 millió 200 ezer. Ha a szaglósejtek számában a szaglóképesség kifejeződését látjuk - ami nem teljesen elvetendő elgondolás -, akkor a nagyobb fejű kutyáknak valószínűleg jobb szaglóképességet kell tulajdonítanunk. Ezt a feltevést azonban még különböző élettani vizsgálatoknak kellene bizonyítani.
Megoldatlan probléma az is, hogy miként érzékelhetnek a kutyák a szaglósejtek közvetítésével olyan sokféle jellegű és intenzitású szagot? Elképzelhető-e, hogy a különböző gáznemű anyagoknak különféle szaglósejtek felelnek meg?
Az utóbbi évtizedek kísérletei arról tanúskodnak, hogy a kutya szaglóérzékét módosítani és fokozni is lehet. Bebizonyosodott pl., hogy az eb még az áramot is megérzi. Erről úgy győződtek meg, hogy a földbe fektetett kábelt egy hosszú szakaszon lemez alá rejtették, és áramot bocsátottak át rajta. A kutya pontosan követte a rejtett kábel útját. Mihelyt az áramot kikapcsolták, az állat képtelen volt felderíteni, hogy az elrejtett szakaszon merre húzódik a kábel.
Az utóbbi időben felmerült az a gondolat is, hogy az ember és a kutya egyéni szaglósejtjei érzékenységüket tekintve eléggé hasonlóak, a kutya nagyobb ~teljesítménye csupán annak tulajdonítható, hogy nagyobb a szaglómezője, amely sokkal több sejttel veszi fel az ingereket.
A ~ egyébként a kutyák - és egy egész sor, ún. szagló állat - társas életében a » kommunikáció egyik legfontosabb közege. A szagok elsősorban kémiai jelenségek, a ~t ezért kémiai érzékelésnek is nevezhetjük. Több rendeltetése van: nemcsak az egyedek megkülönböztetésére szolgál, hanem az egyes élő szervezetek érzelmi állapotát is felismerhetővé teszi; segít a táplálékszerzésben, az elszakadókat visszatereli a közösséghez, jelzi a birtokolt terület határait; a szag hívja fel a figyelmet az ellenség közeledésére is.
A ~ szerve az orr; nyálkahártyájának felső területén van a szagingereket érzékelő szaglóhám. Az innen kiinduló szaglórostok a szaglóideghez, ez pedig az agyban levő szaglóközponthoz juttatja el az érzékelt illatokat.
A hallás- v. a látásingerekkel ellentétben a szagingerek sokkal kevésbé ellenőrizhetők és szabályozhatók. A ~ tanulmányozásával együtt járó nehézségekhez az is hozzájárul, hogy - ha kutyákról van szó - gyakorlatilag lehetetlen ~uk kifinomultságának tökéletes mérése. Találóan állapította meg egyszer egy neves kinológus: "úgy beszélünk a kutya szaglásáról, ahogy a színvak beszél a színekről..."
Tkp. még a ~ mechanizmusának leírása körül is sok a kérdőjel. Számos kutató szerint az illatanyagok molekuláit az orrüregben levő szaglóhám érzéksejtjei veszik fel és innen a szaglóidegen keresztül jutnak el az agyba. Mások azt feltételezik, hogy a szag rezgés útján terjed; így a különféle illatanyagok molekulái különböző rezgésszámmal terjednek, és a kutya csak olyan rezgésszámú molekulákat érez, amelyekre a szaglóhám felületén elhelyezkedő érzéksejtek rezonálni képesek. Az így felfogott rezgéseket a szaglóideg továbbítja az agyba. Ma még túl korai lenne bármelyik elmélet mellett is állást foglalni, hiszen a tudományos kutatás napról napra újabb eredményekről ad számot.
A kutya a szagok világában él

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me