VALAHOL A SKÓT HATÁRON...

Full text search

VALAHOL A SKÓT HATÁRON...
A rendőrkutyák elődei feltehetően azok az angol vérebek lehettek, amelyek 400 évvel ezelőtt a skót határon az állattolvajok, vadorzók nyomát követték. A kutyák ilyenfajta tevékenységére vonatkozó legrégibb írásbeli dokumentumok egyike 1718-ban Nürnbergben látott napvilágot Vadászati és erdészeti jog címmel. Ebben a figyelemre méltó munkában található egy fejezet "Az ellopott tárgyat és magát a tolvajt is felkutató kutya kiképzéséről". A mintegy 270 évvel ezelőtt megjelent közleményből egyebek között megtudhatjuk, hogy: "Angliában vannak olyan kutyák, amelyek a tolvajt mindenütt képesek követni, még akkor is, ha az már hajóra szállt, sőt vízbe ugranak, a hajó után úsznak, s ha felveszik őket a hajóra, az emberek között megtalálják a bűnözőt..." Alig néhány évvel később Az erdő és vad barátainak kézikönyve című német nyelvű mű azzal a kérdéssel foglalkozik: vajon a kutyák a betörőt vagy a gyilkost képesek-e megtalálni? Ebben az írásműben a következőket olvashatjuk: "Ha egy jó vizsla több óra múlva is képes felfedezni és jelezni azt a helyet, ahol a fácán mintegy 10-12 lépést tett meg kemény talajon, s ha egy kopó azt a nyomot, amit egyszer megtalált, száz más keresztező nyom között is követi, miért ne tudná ezt a kutya az ember lábnyomaival is megtenni?"
A kutyák eme tevékenységével kapcsolatban persze bőségesen akadtak ellenvélemények is Egy 18. századi vadászati munkában például ezt olvashatjuk: "Számomra csaknem lehetetlennek tűnik, hogy a kutya segítségével egyes - és jól jegyezzük meg: teljesen ismeretlen - embereket a megbízhatóságnak azzal a látszatával kutassuk fel, mint amilyen vitathatatlanul megkövetelendő egy részletes nyomozás törvényes végrehajtásánál. Így például azon a helyen, ahol valamilyen gyilkosságot, útonállást vagy más hasonló bűncselekményt követtek el, a szabadon engedett nyomkövető kutyák valószínűleg a legközelebbi - teljesen ártatlan! - emberre vetnék magukat, aki véletlenül éppen arra jár, ahelyett hogy az ismeretlen, messze eltávozott tettest üldöznék, és milyen megbocsáthatatlan hiba származhatna ebből?!"
Hát igen. Ezek a több évszázados régi közlemények szemmel láthatóan a túlzott optimizmus és a teljes pesszimizmus között ingadoznak, ami tulajdonképpen érthető, hiszen akkoriban még édeskeveset tudtak a kutya képességeiről, viselkedéséről, szimatmunkájának élettani, anatómiai feltételeiről, "hátteréről".
A kutya nyilvánvalóan igen értelmes állat (talán jobban érti az ember világát, mint az ember a kutyáét), de intelligenciája - és ezt sohasem szabad szem elől téveszteni - teljesen vagy nagymértékben különbözik az emberi értelemtől. A legügyesebb és ragyogóan kiképzett rendőrkutya valóban meglepő nyomkövetésekre képes, de ugyanakkor igen kevés fogalma lehet arról, hogy milyen emberi célokat szolgál ezzel a tevékenységével. Ezt a tényt azokban az időkben bizony sokszor figyelmen kívül hagyták vagy tagadták, aminek az lett az eredménye, hogy Angliában például gyanúsítottak vagy vádlottak (megszökött néger rabszolgák stb.) életét és szabadságát veszélyeztették - gyakran igen kíméletlenül! - vérebek "tanúvallomása" alapján. Akadtak bíróságok, amelyek a kutya által szolgáltatott bizonyítékok megbízhatóságát mint "köztudomásút" fogadták el, és figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy egy "kutyatanút" nem lehet keresztkérdésekkel "kifaggatni". Más bíróságok viszont egyáltalán nem voltak hajlandók elfogadni bizonyítékul a kutya munkáját...
Dokumentumértékű felvétel a századfordulóról: civil ruhás angol rendőr vérebekkel követi a bűnöző nyomát
A komolyabb rendőrkutya-kiképzés kezdeti lépéseinek színhelye Belgium volt, ahol az 1890-es években jelentek meg az első nyomkövető kutyák, és a század utolsó éveiben a genti rendőrség által kiképzett kutyákat hamarosan megismerte csaknem az egész világ. Sok kiképzett ebet exportáltak Nagy-Britanniába, Franciaországba, Oroszországba, ahol ezek a kutyák kitűnő munkát végeztek, és megérdemelt sikereket arattak. Angliában 1897-ben alakult meg a Vérebtenyésztők Társasága, célul tűzte ki ember felkutatására képes vérebek kiképzését.
A nyomozókutya az ember egyéni szagnyomát mélyre tartott orral követi
A német rendőrségre is hatottak a belga rendőrkutyák munkájáról szóló beszámolók, ők is megkezdték a kísérleteket. Elsőként egy kis német városka, Hildesheim hatóságai próbálták ki társként a kutyákat éjszakai őrségben a rendőr mellett. Hildesheim példáját más városok is követték: engedélyezték, hogy a rend őrei "vad és éber" kutyákat vigyenek magukkal szolgálati útjaikra. Az ilyen kutyákat rendőrkutyáknak, az új mozgalmat pedig rendőrkutya-mozgalomnak nevezték el. Erre a szolgálatra egyébként a német juhászkutyát, a dobermannt, a rottweilert, az airedale terriert, az óriásschnauzert és a boxert találták a legalkalmasabbnak. 1902-ben megalakult a német rendőrkutya-egyesület, amely 1911 -ben már háromezer tagot számlált, és megindították A rendőrkutya című folyóiratot.
Az út persze göröngyös volt... Az akkori eredményeket és kudarcokat (mert ilyenek is akadtak bőven) évtizedekkel később némi joggal a nyomozókutya-kynologia vajúdásának nevezték. Éppen ezért talán nem teljesen érdektelen, ha beszámolunk egy tulajdonképpen mulatságos kudarc történetéről.
Az emelet sem akadály a rendőrkutyának! (Több mint 60 éves archív felvétel)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me