ÚJ IDŐK - ÚJ KUTYÁK

Full text search

ÚJ IDŐK - ÚJ KUTYÁK
Az állatok őrzése, majd a hajtása később lassan elvesztette jelentőségét. Megszűntek a nomád vándorló nyájak, a téli legeltetések, zsugorodtak az összefüggő nagy legelőterületek is. Egyre inkább a földet, pontosabban az értékes vetést kellett a jószágtól megvédeni...
Eltűntek a nyájak ellenségei is. Rohamosan javult a közbiztonság, a ragadozó állatokat pedig kiirtották vagy legalábbis visszaszorították a lakatlan hegyvidékekre és a nagy erdőségekbe. Mindenekelőtt a medvét, majd a hiúzt, amelyre még a 15. század végén is sok országban úgy tekintettek, mint a legfélelmetesebb ragadozóra. Németországban például egy időben a juhászok fő ellensége a hiúz volt, mert nem elégedett meg egyetlen állat elragadásával, hanem amikor csak tudott, több állatot is szétmarcangolt, és csupán a vérüket nyalta fel, illetve fölfalta a legjobb falatokat, a nagyobb részt pedig otthagyta. Előfordult olyan eset, amikor egyetlen hiúz egyetlen éjszaka 40-50 juhot is megölt.
Belga pásztorkutyák (Festmény) Az előtérben groenandael és tervueren
A farkas ugyancsak rettegett ellenfél volt. 1649-ben például Hannover városa nem tudta báránytizedét megfizetni, mert a farkasok valamennyi juhot széttépték. 1723 és 1737 között 3400 farkasért fizettek ki lőpénzt Poroszországban. Az áldatlan állapotok megszüntetésére a kormányzat általános farkasvadászatokat rendelt el, ami meglehetősen nagy terhet rótt a birtoktulajdonosokra, a parasztokra, sőt a kisebb városok polgáraira is: e vadászatok alól csak a köztisztségviselőket, az orvosokat és a terhes nőket mentették fel. Egy 1572-ből származó rendelet például részletes utasításokat tartalmazott arról: hogyan kell irtani a farkasokat, többek között a juhászok készítette csapdákkal.
Ahogy a ragadozók lassan eltűntek, és megszűntek a nomád vándorló nyájak, ahogy összezsugorodtak az összefüggő nagy legelőterületek, a nyájőrzés mellett inkább a terelésre tevődött át a hangsúly. Az igazi terelőkutyákat elsősorban a juhászok alakították ki, hiszen a juhnyájakat változatlanul egész évben kihajtották, különösen a parlagon heverő területeken, a kaszálókon, a lecsapolt lápréteken, röviden: minden művelés alatt álló föld közvetlen közelében.
Csendélet a távoli tajgán
A juhok természetesen igyekeztek betörni a csábító vetésbe, és ezt a juhász egyedül nem tudta megakadályozni. Szüksége volt a kutya segítségére. A nehéz testű, nagy termetű és ennek következtében lassú mozgású kutyák nem voltak alkalmasak erre a feladatra, a vetések megvédésére. Gyorsabb és mozgékonyabb ebekre volt szükség, amelyeknek ráadásul a harapásuk sem volt olyan erős és veszélyes, vagyis nem okozott komolyabb sérülést, ha megragadták és megbüntették a fegyelmezetlen juhokat. A kutyák bundája is átalakult némiképpen. A bozontos szőrzet ugyanis elég nagy hátrányt jelentett, különösen akkor, ha a kutyának keresztül-kasul kellett rohannia csalánon és bogáncson, tüskén és sövényen. Nedves időben vaskos agyaggöröngyök ragadtak bele a bozontos szőrű kutya bundájába, télen pedig jégcsapok lógtak róla. A szükség tehát rákényszerítette a juhászokat arra, hogy közepes nagyságú, gyors, éles szimatú, értelmes, figyelmes, mindig munkára kész kutyákat alakítsanak ki, szilárd testalkattal, inkább sima vagy rövid, durva szőrű bundával. Ez a folyamat - mármint a nagy testű nyájőrző kutyák felváltása terelőebekkel - persze nem ment végbe egyszerre, és nem mindenütt egy időben. Németországban mintegy két és fél évszázaddal ezelőtt kezdtek megjelenni az első terelőkutyák.
Franciaországban egy bizonyos Rosier abbé beszél először 1809-ben a "felügyelőkutyáról", Angliában pedig Caius azt írja Az angol kutyaféleségekről szóló, 1756-ban kiadott könyvében, hogy a szigetországban már 1570-ben kis termetű terelőkutyákat állítottak szolgálatba...
Semmiféle írásos dokumentumokkal nem rendelkezünk arra nézve, hogy pásztorkodó nomád őseink mellé - a csorda, a gulya, a nyáj őrzésére, valamint terelésére - mikor került az őrző-védő kuvasz, a tekintélyt parancsoló komondor és a mindig nyüzsgő, munkára kész puli. Azt viszont tudjuk, hogy a 17-18. században a spontán kereszteződött puliból egy ugyancsak kiváló terelőfajta alakult ki, a pumi, s csupán 1930-ban írták le először a harmadik terelő pásztorkutyánkat, a mudit.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me