a [4]

Full text search

a [4] indulatszó
I. (népies) <Nyomósító szó, rendsz. rövid felelet v. az állítmányt rövid alakban megismétlő szó után.>
1. <egyes számú 3. személyű igével kapcs., némileg rokon jelentésben az az mutató névmással.> Elvitte magával, el a.  Ha az alföldön útazik az ember, … a kocsmárosokkal is meggyűl a baja … Fizetned kell, hogy szóljon hozzád egy-két szót, enni pedig fizetésért sem ád. Nem a. (Petőfi Sándor)
2. <Első, második személyű igét tartalmazó kifejezés tagadásában mutató, vonatkoztató érték nélkül:> bizony. Nem hallgatok én rá, nem a.  Tán disznótorra készültök? – Nem a! – mondja a gyerek. (Tömörkény István)
3. A biz a [abbiza], (régies írva: a biza is): <ráhagyás, helyeslés kifejezéséül:> úgy bizony.  Alig hisz szemének. „A biza, a biza! Eszemadta ékes helyes királyfia!” (Vajda János)
II. (népies) <Távolra mutatással kapcsolatban használt nyomósító szócska a mondat végén, ritk. önállóan is:> ni. Ahol a! Nézd a! Oda tedd a! Ott a! Ott van a!  Hazánk némely vidékén a ni! rámutató szócska helyett egy a mondat végéhez ragasztott rövid a és e hangzik … például: … „Ott mén-a! Itt fekszik-e!” (Arany János) Elkapja Szélpál karját s a vízre mutat, kiáltva: – A! – Valóban. Lassan fölmerül a sárga hullámokból egy fej, de ismét eltűnik. (Tömörkény István)
III. (Suttogó vagy halk hangon ejtett rövid hang, gyakran a felemelt ujj figyelemkeltő mozdulatával) (tájszó, főként gyermeknyelv) <Vmely hangbeli jelenségre figyelmeztető, odahallgatásra felhívó szóként.> A! Hallod? A! Valami zörög ott!  A magyar gyermek már az első gagyogásnál saját szavakat használ … „pá” a szava, ha köszönt, tompa „a-a”, ha figyel valamire. (Jókai Mór)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me