cél

Full text search

cél főnév -t, -ok, -ja
1. Az, amire akarati tevékenységünk irányul, aminek elérésére törekszünk, amit meg akarunk valósítani. Ártó, bűnös, eszményi cél; ® feltett cél; magasztos, nemes cél; élete, jövetele célja; a cél érdekében; vki előtt vmilyen cél lebeg; ® a célból; megfelel a célnak; célra tör v. törekszik, vezet, visz; célul tűz ki vmit v. azt a célt tűzi ki, hogy …; célt ® ér v. célját éri; nem téveszti el (® eltéveszt) célját; minden cél nélkül; vminek céljából: végett, érdekében; abból a célból, hogy … Üdülés céljából tartózkodik itt.  A célod nem, de módjaid | útálhatom. (Katona József) Egy a célunk: a közös bilincset Összetörni. (Petőfi Sándor) Az élet küzdelem, S az ember célja e küzdés maga. (Madách Imre) A szeretet örök cél és erő. (Ady Endre) || a. Vminek a megvalósítására, elérésére irányuló szándék. (Vmilyen) célja ® van vkivel, vmivel; azzal a céllal jött, hogy …; nincs vele semmi célja.  Szeretném tudni, mi céllal, szándékkal jár a házamba … (Móricz Zsigmond) || b. Az, amiért vmi van, történik; értelem. Ugyan mi célja lenne; ennek nincs sok célja.
2. Vminek megszabott, meghatározott rendeltetése: az, amire vmit felhasználnak, igénybe vesznek. Kulturális cél; állami, honvédelmi, jóléti célokra; vmely célra felhasznál, fordít vmit.  A vérpad fenáll már … A teremnek fala merevűl fekete: … S ily célokra, mint ma, többször használtatott. (Arany János)
3. Vmely út, utazás, mozgás kitűzött, megszabott végpontja. Utazásunk célja Budapest; célhoz ér, jut; céljától eltérít vkit, vmit.  Ha valaha célhoz bír jutni ez ének: Köszöni e forrás csuda hévvizének. (Arany János) A célhoz jutott ember csendes örömével húzott egyet az eléje tett boros fazékból. (Gárdonyi Géza) Az Üllői út is mily végtelen | … Cél nélkül itt egy ember mendegél. (Kosztolányi Dezső)
4. Az a pont, amelyet dobással, lövéssel el akarunk találni. ® Élő cél; a cél ül ¬; célba dob, lő; célba talál: (átvitt értelemben is) a) éppen a kívánt eredményt, hatást éri el; b) vkinek a legsebezhetőbb, legérzékenyebb pontját érinti; ® túllő a célon; célra tartja a fegyvert; eltéveszti, elvéti a célt; célt ® téveszt; célt ® veszít. Hadászati célokat bombáztak.  Ki jól tudott lőni, ki meg baltával tudott célba hajítani. (Jókai Mór) || a. Az a tárgy, kül. tábla, alak stb., amelyet így el akarunk találni. Felállítják a célt.  A levegőbe nem akarok lőni. Csináljatok lányok valami célt. (Jókai Mór) || b. Célba vesz vkit, vmit: a) pontosan megcéloz vkit, vmit; pontosan céloz vkire, vmire (hogy lövéssel eltalálja).  Célba vette önmagát a tükörben. (Herczeg Ferenc) b) (átvitt értelemben) megjegyzéseit vki, vmi ellen irányítja.
5. (sport) A pálya végpontja <olyan versenyen, ahol minél rövidebb idő alatt kell eljutni bizonyos távolságra>. Célhoz ® jut. A cél előtt összeesett. ® Befut a célba. A célban tízen is mérték az időt.
Szóösszetétel(ek): 1. céljelző; célkarika; céllövölde; céltárgy; céltávolság; 2. életcél; közcél; öncél; végcél.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me