halál

Full text search

halál főnév -t, -a
1. Az élő szervezet, főleg az emberi szervezet életműködésének végleges és teljes megszűnése; meghalás. Csendes halál; ® erőszakos halál; (régies) fekete halál: kolera, pestis; hirtelen halál; ® hősi halál; korai halál; ® könnyű halál; rút, szép halál; ® szabadító halál; ® természetes halál; a halál angyala ¬; halál fia ¬; a halál kapuja ¬; a halál küszöbén; halála órájában; a halál pillanatában; ® élet-halál kérdése; ® élet-halál ura; élet és halál v. élet-halál között ® lebeg; ® hatvan és a halál közt; beáll a halál; ® eléri a halál; vkinek a halála a fejére ® száll vkinek; a halál révén ¬ van v. áll; ® követ vkit a halálba; halálba ® süllyed; halálig (kitart vki, vmi mellett): a) a halál bekövetkezéséig; b) (átvitt értelemben) a végső lehetőségig, körömszakadtáig; halálán ® van; ® elkészül a halálra; ® életre, halálra; vmilyen halált ® hal; halálát ® leli; halált ® okád; ® várják a halálát; a halállal ® küzd; ® viaskodik a halállal; a halállal ® vívódik; (szójárás) egy ® életem, egy halálom. Szóláshasonlat(ok): bizonyos v. biztos, mint a halál: kétségtelenül b.  Óh halál, a szelid álomnak testvére! … (Csokonai Vitéz Mihály) Gyertyaláng egész világunk, Egy fuvallat a halál. (Kölcsey Ferenc) Ne ily halált adj, istenem, Ne ily halált adj én nekem. (Petőfi Sándor) És ez így megy mindörökkön … Így ölelkezik | a földön Születéssel a halál. (Vajda János) A halál gyors és jótékony. (Móricz Zsigmond) || a. Az a tény, hogy vki meghalt; haláleset.  Rossz, beteges krumpli ha terem, sok halál van. (Mikszáth Kálmán)
2. Kivégzéssel járó büntetés, kivégzés; halálbüntetés. ® Golyó általi halál; ® kötél általi halál; halál reá! v. Halál a fejére!: ki kell végezni! meg kell ölni!, öljétek v. öljük meg!; halálra ítél vkit; halálra ítélt rab; halált mond ki (® kimond) vkire v. vkinek a fejére; halált mond rá.  „El kell fogni Toldit! halál a fejére!” (Arany János) || a. Halálra ítélt beteg: olyan b., akinek felépülésére, meggyógyulására nincs remény; gyógyíthatatlan b.
3. Végveszedelem, halálos veszedelem. A halál torka ¬; halálba ® küld; a halálba ® megy; visszaránt vkit a halál torkából ¬.  [Toldi] a halálból Lajost kiragadta. (Arany János) Tíz jó évig a halálban, Egy rossz karddal száz csatában. (Ady Endre)
4. (átvitt értelemben) Vminek megszűnte, pusztulása, elévülése. A természet halála; nemzetek, népek halála; eszmék, kultúrák halála.  Vagy jőni fog, ha jőni kell, A nagyszerű halál, Hol a temetkezés fölött Egy ország vérben áll. (Vörösmarty Mihály) Még nincs itt az évnek a halála, még zöldül valami! (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben) A pusztulásnak, be nem következésnek, elévülésnek az okozója. A késedelmeskedés az ügy sikerének a halála.  A tett halála az okoskodás. (Madách Imre) || b. (átvitt értelemben, ritka) Vmely személy bukásának, kudarcának, belső összeomlásának okozója. Ez az utolsó intézkedés volt a halála.  Féltem, hogy a felelet halálom lesz. (Csiky Gergely)
5. A halál (1) megszemélyesített alakja, amelyet rendsz. kezében kaszát tartó csontváz képében ábrázolnak. A halál csontkeze ¬; a halál kaszája ¬; a halál trónusa ¬; vmibe ® beleszól a halál; szemét v. száját (örökre) ® bezárja v. lezárja a halál; ® elviszi a halál; ® elragadja a halál; ® legyőzte a halál; a halál lekaszál ¬ vkit; ® arat a halál; ® kaszál a halál; ® szembenéz a halállal. Szóláshasonlat(ok): olyan v. olyan sápadt, mint a halál: nagyon leromlott állapotban van, nagyon sápadt.  Ezer felé bús harcmező a hon, Arat rajt a halál irtóztatón. (Petőfi Sándor) Azt hittem, hogy maga a Halál [jelent meg] és csak azért öltötte magára a sok ruhát, hogy undok csontvázát fel ne ismerjük. (Kuncz Aladár)
6. (átvitt értelemben, bizalmas, túlzó) Halála vkinek vmi: a) rendkívül leverő, szinte megsemmisítő hatással van rá vmi; b) bosszantja v. untatja vmi. Az a halálom, ha ellentmondanak.
7. Halálra: a) annyira, hogy vki belehal; halálra ® sebzett; halálra ® gázol; halálra éheztet, kínoz, gyötör vkit; halálra sújt vkit: agyonüt vkit; b) (túlzó) rendkívül nagymértékben; halálra bosszant vkit; halálra dolgoztat vkit; halálra ® hűl; halálra ijed, rémül; halálra búsulja magát; halálra mérgelődi magát; halálra neveti magát; halálra ® rémít; halálra ® rémül; halálra ® sápad; halálra ® szörnyed; halálra ® válik.  Micsoda muris egy dolog … Halálra kacagták magukat. (Kosztolányi Dezső) || a. Halálra keres vkit: a) vkit keres, hogy megölje; b) (túlzó) izgatottan, sürgősen mindenütt keresi. || b. (átvitt értelemben) Halálra vált: életveszélyes helyzetben az ijedelemtől halálsápadttá vált <személy, arc>. Halálra vált arc; halálra váltan.
Szólás(ok): ugat (belőle) a halál kutyája: a) (népies) közeli halálát sejtetőn, hosszan elnyújtva köhög; b) (tréfás) erősen köhög; (népies, tréfás) jó volna halálnak v. halál postájának: nagyon lassú, mindennel késik. Közmondás(ok): halál ellen nincs orvosság: egyszer mindenkinek meg kell halnia.
Szóösszetétel(ek): 1. halálangyal; halálfájdalom; halálfáradt; halálfehér; halálgyötrelem; halálhideg; halálhírnök; halálhuszár; halálítélet; haláljóslat; halálkeserű; halálkín; halálkoponya; halálköltészet; halálmerevség; halálok; halálordítás; halálország; halálsikoly; halálszínű; haláltárna; haláltusa; halálvágy; 2. döghalál; éhhalál; emberhalál; kereszthalál; kínhalál; máglyahalál; mártírhalál; tetszhalál; tűzhalál; vértanúhalál.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me