kapitány

Full text search

kapitány főnév -t, -ok, -a
1. (régies) Százados (II).  Kapitány ur káromkodik, Hogy a lovam nem jól ugrik. (népköltés) Az ezrednél volt … egy kapitány, aki még nagyobb korhely volt, mint én. (Ambrus Zoltán)
2. (hajózás) A hajó parancsnoka.  Egykedvűen áll a kapitány a hídon. | Vén, viharverte, vaskezű legény. (Juhász Gyula) A hajó új kapitánya partra vitte a hajót. (Karinthy Frigyes)
3. (történettudomány) <Várban> a parancsnok.  [A várat] derekabb | Hős nem védhetné, mint kapitánya, Jakab. (Arany János) Tallóssy uram … Huszth várának vala kapitánya. (Jókai Mór)
4. (történettudomány) Hadvezér, katonai főparancsnok.  Egy országon két király … egy hadban két kapitány nem lehet. (Zrínyi Miklós)
5. (történettudomány, közigazgatás) <Egyes városokban hajdan> a közrend fenntartására ügyelő főtisztviselő. Csendőr, pandúr kapitány.  Volt nekem egy rigószőrű [= barna] paripám, Eladatta a szegedi kapitány. (Arany János)
6. (1945 előtt) A rendőrkapitányság vezetője. A kapitány parancsot adott ki rendőreinek.
7. (sport) Vmely csapatnak az a tagja, aki játékos társainak választása alapján a csapat érdekeit a pályán, a játékvezetőnél képviseli. || a. (sport) Szövetségi kapitány: vmely nemzeti válogatott csapat összeállításával és irányításával megbízott szakember.
Szóösszetétel(ek): csapatkapitány; főkapitány; hajdúkapitány; hajóskapitány; kunkapitány; rendőrkapitány; várkapitány; városkapitány.
kapitányi.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me