mozgás

Full text search

mozgás főnév -t, -ok, -a
Általában a mozog igével kifejezett cselekvés, tevékenység ill. jelenség, folyamat; az a tény, hogy vki, vmi mozog.
1. Vmely testnek más testekhez viszonyított folyamatos helyváltoztatása. Centrifugális mozgás; centripetális mozgás; direkt mozgás; egyenes vonalú mozgás; egyenletesen gyorsuló mozgás; forgó, görbe vonalú, gyors, gyorsuló mozgás; pergő mozgás; periodikus mozgás; rezgő mozgás; viszonylagos mozgás; az égitestek, a levegő, a víz, a vonat mozgása; a mozgás átvitele, meglassulása; mozgásba hoz vmit; mozgásba jön; mozgásban tart vmit; mozgásban van. Helye van a mozgásra. || a. (filozófia, tudományos) A világegyetemben végbemenő mindenfajta változás és folyamat mint az anyagnak örök létezési formája. Abszolút mozgás; anyagi, egyetemes mozgás; fizikai v. molekuláris mozgás: a molekulán belül hő-, fény-, elektromos stb. jelenségekben megnyilvánuló folyamatok összessége; a mozgás alapformái. A világban levő anyag. Az anyag mozog: mozgás nélkül nincsen anyag.
2. Embernek v. állatnak hely(zet)változtatása, ill. ennek (vmely jellemző) módja. Araszoló mozgás; a sportoló, a táncosnő mozgása; a kacsa, a párduc mozgása; a fiatalember könnyed mozgása. Túl van a hetvenen, de mozgása még ma is friss, fiatalos. A versenylovak mozgása csupa ritmus.  Be szép a siető | lányok | mozgása, a könnyü ruhák | lobogása. (Szabó Lőrinc) || a. Emberi, állati test, növény vmely részének v. részeinek folyamatos hely-, ill. helyzetváltoztatása. Kifejező mozgás; a fák mozgása a szélben. Arca csupa élénkség, csupa mozgás. A növényeken különféle mozgásokat figyelhetünk meg, pl. a Nap felé fordulást, a kehely bezárulását.  A kisagyban a mozgást szabályozó központ megbénult. (Kosztolányi Dezső) || b. Az egészség, a felfrissülés érdekében végzett testmozgás (pl. séta, testi munka, sport). Íróasztal mellett dolgozó embernek szüksége van egy kis mozgásra.  Tudom, sikerűltén sohasem örűlök, Szándékomnak tán már elején kidűlök: De hiú tett is jobb áldatlan panasznál: Űz gondot unalmat, és a mozgás használ. (Arany János) || c. (bizalmas) Mozgás!: <indulatszó-szerű haszn:> siess(ünk)!, siessetek!, igyekezz(ünk)!, igyekezzetek!; élénkebben, frissebben (mozogjatok)!  A mai nap már elveszett. Még csak három van: csütörtök, péntek, szombat. Vasárnap vége. Mozgás. (Kosztolányi Dezső)
3. (kissé bizalmas) Élénk tevékenység; mozgolódás; élénkség, elevenség. Erős mozgás. A vizsgák időszakában nagy a mozgás az egyetemen. A régebben olyan kihalt város most csupa mozgás.  Reggelre nagy … mozgásra ébredt Noszty Feri. Talpon volt az egész ház. (Mikszáth Kálmán)
4. Motoszkálás, ill. ennek zaja, zöreje. Valami mozgás hallatszott a szobából.
5. (átvitt értelemben is) Helyváltoztatási, ill. cselekvési lehetőség. Szabad mozgást biztosít vkinek; nagyobb mozgás v. szabad mozgást enged vkinek.
6. (átvitt értelemben, tudományos) Időbeli változások folyamata. A társadalom folytonos mozgásban van. A dialektikus materializmus a természetet és a történelmet mozgásában tanulmányozza.
Szóösszetétel(ek): 1. mozgásfényképezés; mozgásinger; mozgásjelenség; mozgásképesség; mozgáskör; mozgásköz; mozgáskultúra; mozgásmennyiség; mozgástan; mozgástér; mozgásütem; 2. földmozgás; hernyómozgás; hullámmozgás; kígyómozgás; körmozgás; légmozgás; testmozgás.
mozgási; mozgású.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me