rőf

Full text search

rőf főnév -öt, -je [e] (régies)
1. Országonként változó régi hosszmérték, amellyel főleg szövetet, kelmét, szalagot mértek; a kifeszített karon a hüvelyk hegyének távolsága a mell közepétől: kb. 60–78 cm. Rőfre méri a pántlikát.
2. jelzői használat(ban) Ilyen hosszúságú. Egy rőf szalag.  Milliók vannak hazánkban, kik egy rőf posztót egész éltükön át nem vesznek. (Kossuth Lajos) Az árok itt az úton egy rőf mély legyen. (Gárdonyi Géza)
3. Ilyen hosszúság.  Indúl a szavazás. A nemesség névsora – számos | Rőfre menő – ott reszket a küldöttségi kezekben. (Arany János) Pár kurta rőf a szoba hossza, Megférnek a jó emberek! (Juhász Gyula)
4. Rendsz. kisebb egységekre beosztott, négyszögletes rúd, főleg szabók, kereskedők mérő eszköze. Rőffel a kezében kiállt a boltajtóba.  Szapora léptekkel csörtetett elő … dühösen lógatva egyik kezében a rőföt. (Mikszáth Kálmán) || a. (ritka) Méterrúd.
5. (átvitt értelemben, ritka) Az a mérték, amelyhez cselekvést, megítélést, magatartást szabnak.  A nőknek más rőfük van. (Vas Gereben) Boldizsár elszegődi a fejdelem komornyikját, szakácsát. Zsigmond hasonló rőffel fizet. (Kemény Zsigmond)
Közmondás(ok): Nem rőffel mérik az embert: nem a termet magassága az irányadó az emberek helyes megítélésében.
Szóösszetétel(ek): rőfszámra.
rőfnyi; rőföl.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me