szász

Full text search

szász főnév és melléknév
I. főnév -t, -ok, -a
1. A szászok: a) a németségnek egykor önálló államot alkotó, ma már csak nyelvjárásában elkülönülő, a poroszoktól délre és nyugatra lakó csoportja; b) (történettudomány) a középkor elején élt nyugati germán néptörzs, amelynek eredeti hazája az Elba és az Ems folyók, az Északi-tenger és a Harz hegység között volt. A frank uralom alá került szászok. || a. (Erdélyi) szászok: a XII. században a Rajna vidékéről Erdély déli részébe telepített német népcsoport. || b. (Szepesi v. szepességi) szászok: a XIII. században Németország több vidékéről Szepes megyébe telepített német népcsoport: cipszerek. || c. A szászok (főleg 1, 1a) közé tartozó személy, főleg férfi. Besztercei, brassói, lipcsei szászok.  Franciának látszott, de drezdai szász volt. (Mikszáth Kálmán)
2. (ritka, régies, irodalmi nyelvben) Germán férfi.  Kemény harcos a Detre szász: | Nem tőle jött hunokra gyász. (Arany János)
II. melléknév -ul, (-abb)
1. A szászok közé tartozó <személy> v. szászokból álló <csoport>. Szász asszony, polgár; szász lakosság, törzsek.  Apafi Mihály uram idejében sokat járt a szász választófejedelem Erdélyországban. (Jókai Mór) Mégis csak kemény faj ez a szász faj… (Mikszáth Kálmán)
2. A szászokra jellemző, hozzájuk tartozó, velük kapcsolatos, általuk használatos, náluk szokásos. Szász népviselet; szász nyelvjárás.  Szász szokás szerint legyen-e a párbaj vagy magyar szokás szerint?… (Mikszáth Kálmán)
3. A szászok történeti élete folyamán létrehozott. Szász ipar.
4. A szászok által lakott, ilyen területhez tartozó v. azzal kapcsolatos. Szász város.
5. Szászul: szász nyelvjárásban.
Szóösszetétel(ek): angolszász.
szászos; szászság.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me