Borkősav.

Full text search

Borkősav. Dioxiborostyánkősav, (Dihidroxil borostyánkősav, Acidum tartaricum). A borostyánkősavból vezethető le, annak két hidrogenjét hidroxil (OH) csoporttal helyettesítve. Ezért tud. neve dioxi v. dihidroxil borostyánkősav.
Többféle módosulatai ismeretesek, amelyek kémiailag nem, de fizikai sajátságaikban (különösen a poláros fényre gyakorolt hatásukban) különböznek. (Fizikai izomeria.) Az ismeretes módosulatok: A poláros fény síkját jobbra fordító borkősav (közönséges B.). A poláros fény síkját balra fordító borkősav, az u. n. szőllősav. A poláros fényre nem ható borkősav, v. mezoborkősav.
A közönséges vagy jobbra fordító B. sok savanyu gyümölcsben előfordul, rendesen a savanyu kálium és kalcium sója társaságában; így különösen a szőllőbogyóban, a tamarindában. Scheele állította elő először 1769-ben; de már Duhamel és Marggraf a borkő alkatrészének tekintették. A savnak és sóinak összetételét Gay Lussac, Thénard, Berzelius, Dumas és mások vizsgálták. Optikai sajátságait Biot (1815) és különösen Pasteur (1841-től) tanulmányozták. A közönséges B.-at borkőből készítik, úgy hogy megtisztított borkövet krétaporral és vízzel főznek, amikor aztán szabályos borkősavas kalcium és szabályos B.-as kálium keletkezik. A folyadékhoz most klórkalcium oldatot elegyítenek; ilyenkor a szab. B.-as kál. is elbomlik és a leváló csapadék az összes B.-at tartalmazza. A B.-kalcium sóját híg kénsavval főzik és a leváló gipszről leszűrt oldatot erősen besűrítik. Több napi állás után a B. színtelen, átlátszó, egyhajlásu prizmákban kiválik. (Minthogy a gyári előállításakor ólommal bélelt edényeket használnak, az árubeli B. gyakran ólommal szenynyezett.) F. s. 1·764. Vízben (15°-on 0.756 s. r.-ben) és borszeszben jól, éterben alig oldódik. Enyhe hevítéskor (170°) az amorf metaborkősavvá, erősebb (180°) hevítéskor diborkősavvá, utóbb B. anhidriddá alakul; még erősebben (180° túl) hevítve elbomlik és más bomlástermékek mellett piroszőllősav, piroborkősav és pirotartrilsav keletkeznek. Nálunk Liebermann Leó foglalkozott a borkősav száraz lepárlási terményeinek a vizsgálatával. Reakciói: hevítve égett cukor szagot áraszt; töményebb vizes oldata káliumacetát borszeszes oldatával erősen összerázva kristályos csapadékot (borkő) ad. Mészvizzel túltelítve fehér csapadék (kalcium tartrát) keletkezik. Használják hűsítő és pezsgő italok (pezsgőpor) készítéséhez. A kelmefestésben is alkalmazzák. A mindennapi életben rozsda- és tintafoltok eltávolítására veszik igénybe. Lázas bántalmaknál hűsítő gyógy szernek rendelik. A m. gyógyszerkönyvben hivatalos; ne legyen mészszel; ólommal v. más nehéz fémmel, tov. kloridokkal és kénsavval ill. szulfátokkal fertőzve. Olcsó sókkal (timsó) hamisítják.
Balraforditó B. A szőllősavból készül oly formán, hogy ennek nátrium-ammonium sóját vízből kikristályosítjuk. A kivált kristályok egymástól különböznek, mert míg egy részük jobboldali hemiédriát, addig más részük baloldali hemiédriát mutat. A kristályokat külön válogatva belőlük jobbrafordító ill. balrafordító B.-at készíthetünk. A balrafordító B. nagyon hasonlít a közönségeshez, csakhogy oldata a poláros fény síkját annyi fokkal fordítja balra, mint a hány fokkal a közönséges jobbra. Sói is nagyon hasonlók a köz. B.-éhoz, gyakran izomorfok is egymással, de ellenkező hemiédriás lapokat mutatnak. A két sav oldatának összekeverése utján a szőllősav áll elő. A szöllősav kis mennyiségben a szőllő nedvében is előfordul és a borkő átkristályosításakor kapott anyalugban e sav savanyu káliumsója foglaltatik; e só t. i. vízben jóval könnyebben oldódik, mint a borkő. Előállítása hasonló a közönséges B.-éhoz. Mint emlitettük, alkalmas módon az alkatrészeit képező jobbra és balrafordító B.-re szétválasztható. Egy molekula kristályvízzel kristályosodik és száraz levegőn könnyen elmállik. Oldata a poláris fényre hatástalan. Mezo- v. inaktiv (a poláros fény síkjára nem ható) B. A közönséges B.-ból úgy képződik, ha azt vízzel 165°-on (zárt edényben) több napon át hevítjük. A szőllősavhoz hasonló sajátságu, de optikai sajátságaira nézve egymástól különböző, savakra szét nem bontható tov. sói is különbözők a szőllősavétól. A közönséges B. sói. A B. kétbázisú sav lévén, kétféle sót, szabályost és savanyút képez. Az alkalifémek szabályos sói, a kálium, nátrium, litium, rubidium, cézium és az ammónium tartrát mind vízben könnyen oldhatók; a savanyu sói közül a nátrium és litium hidrotartrát vízben elég könynyen oldódik, míg a többieké nagyon nehezen. Egyéb fémek tartrátjai vízben úgyszólván oldhatatlanok. Sói közül a legfontossabbak a káliumhidrotartrát (l. Borkő), a szabályos kál.-tartrát (l. Kál. tartrát) a kál. nátrio-tartrát ((l. Seignette só) és a kál stibil-tartrát (l. Borkő hánytató). A köz. B.-nak összetett éterei is ismeretesek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me