Cukoradó

Full text search

Cukoradó. Adó alá a répacukor monarkiánkban először 1849-ben a novemb. 28-iki pátens alapján vonatott, még pedig ez alkalommal alternativ formában, a termény vagy a répa mennyiségének felmérése alapján. Németország már 1841. vonta a répacukrot adó alá, ugyancsak a nyersanyag alapján, mig Belgium 1843. hozta be a répaléadót és ehhez - minden hátrányai dacára - következetesen ragaszkodik.
Ezekben röviden bemutattuk a répacukor megadóztatásának főbb formáit. Mert a répacukrot vagy: a nyersanyag (répa) felmérése, vagy a félgyártmány (lé) cukortartalmának megmérése, vagy a készgyártmány (cukor) megadóztatása alapján lehet az állami pénzügyek számára igénybe venni. Minthogy azonban a belföldi teher a külkivitelt lehetetlenné tenné, mindenik adórendszerben, idővel, kifejlett az adóvisszatérítés rendszere; mely azonban, eleinte szándékosság nélkül, a gyártási tökéletesítés és verseny utján, később kiszámítva, a kivitel előmozdítása és a belpiac megkönnyítése szempontjából, valóságos kiviteli prémiummá változott. A gyártási tökély gyorsan haladt és pedig részben az adóteher kijátszása, illetőleg könnyebbítése érdekében, főleg ott, hol a nyersanyag vagy félgyártmány akár egyenes, akár átalány adó alá volt vetve. A különböző répanemek finomítása és cukortartalmának előmozdítása; a gépek tökéletesítése, nagyban előmozdította ugyanazon répamennyiségből nyerendő cukormennyiségnek fokozását és igy az adónak könnyítését. Ugyanez uton változott át az adóvisszatérítés is prémiummá, mert a répa nagy létartalma után kiszámított cukormennyiségre visszatérített adó mindig kedvezőbb arányu lett. Eleinte - Francia- és Németországban - husz mázsa répa után számítottak 1 mázsa cukrot, ez folyton szaporodott; ugy hogy a különböző adótörvények 14-12, 10, 81/2 mázsát vettek fel; holott a gyártási tökéletesítés ezen arányszámokat mindenütt megelőzte, ugy hogy most 51/2, 6-7 métermázsa répából is képesek 1 mmázsa cukrot előállítani.
Mindezen tapasztalatokat közelről láthattuk hazánkban és Ausztriában is, mely két országnak viszonyában az adóvisszatérítés, a répa cukortartalmának területek szerint való különbözősége, a fűtőszerek és napszámok különböző ára egyuttal szemlélhetővé és érezhetővé tette azon különböző tényezők hatását és pénzügyi eredményét, melyeket ennél a kérdésnél - még az adórendszer megállapítása szempontjából is - szem előtt kell tartani. Ez magyarázza meg egyuttal azt is, hogy az adórendszer annyi változáson ment át, mert nálunk a hibás rendszerek különböző pénzügyi és ellentétes gazdasági viszonyoknál fogva sokkal inkább és gyakrabban éreztették hatásukat, mint más országokban, főleg miután a pénzügyi nehézségek kérlelhetetlenül hajtották a kormányokat arra, hogy a répacukorból is kivegyék a jövedelmet és éppen ne türjék, hogy az ne csak kibujjék az adó alól, de ezenfelül még kiviteli jutalmat is élvezzen. Ezért volt leggyorsabb és legradikálisabb a cukoripar terén a változás és az adóügyben a rendszercsere, Ausztriában és Magyarországon. Mire, természetesen, befolyást gyakorolt az is, hogy főleg Ausztriában gyorsan és erőteljesen fejlett ki ez iparág és igy bő forrást nyujtott az adózásnak.
Az 1849-iki adórendszernek alternativáját az osztrák gyárosok gyorsan kizsákmányolták és a nyers anyag megváltása alapján adóztak 1865-ig. Igaz, hogy az átalányt folyton pótlékokkal emelték; de a gyártás tökéletesítése kijátszotta azt. 1865-1868-ig a terményadóval tettek kisérletet, de tökéletlen mérő eszközökkel és nagy visszaélésekkel, igy az államjövedelem apadt. Minthogy pedig idő nem volt a hibák alapos orvoslására és csak a jövedelem volt szem előtt, hazánkban és Ausztriában 1868. visszatértek a nyersanyag átalányozására. Ez hazánk rosszabb minőségü répája és tökéletlenebb gyári felszerelése mellett, azon arányban volt hátrányos reánk nézve, melyben fokozódott a termelés és az adóvisszatérítés kizsákmányolása Ausztriában; ami oly fokot ért el 1875-76-ban, hogy a cukoradót még felülmulta a visszatérítés; mihez mi a quóta arányában igazságtalanul járultunk. Az 1877-1879. években, a diffuseurök feltöltésének megszorításával, az adótételek emelése és a gyártás folytonos technikai ellenőrzése volt törvényekben és rendeletekben a törekvés, az adó összegének fokozása vagy megmentése végett. Eredménytelenül. Az ipar kijátszotta a pénzügyi rendszabályokat!
Ekkor került felül a régi adórendszer alapján az a különös kontingentálási rendszer, melyben a gyárosok biztosítottak egy fokozódó skála alapján, 10 milliótól 12,8 millióig emelkedő összeget a két államnak, melyben ezek a termelés arányában részesültek és miként az ez alapon való hozzájárulás lévén a prémiumhoz részünkről megállapítva, a legkirivóbb anomáliák megszüntek; de mesterséges uton; jövedelmi emelkedés és a gyártás szabad fejlődésének biztosítása nélkül.
Mikor az 1880: XLVII. t.-c. értelmében a gyárosok által elvállalt legnagyobb adóösszeg, évenkinti fokozódásban elérte a 12800000 frtot, 1888 augusztus elsejétől kezdve gondoskodni kellett a törvény reviziójáról. Ekkor határozta el magát az osztrák és magyar törvényhozás a gyökeres reformra és behozta a természetes alapra fektetett terményadót, mely az 1888: XVII. magyar törvényben lőn kerestülvíve. Ennek értelmében a cukor métermázsája 11 frt adó alá esik és a kiviteli prémium nyiltan a törvényben (a cukor minősége szerint) 1 frt 50-2 frt 30 krajcárban van megszabva. A régi rendszer egyik eszméje lőn csak fentartva, az t. i., hogy a kiviteli prémium egész összege az egész monarkiára 5 millióban lőn megállapítva; ami ezt meghaladja, azt a gyárosok termelésük arányában viselik ugy, amint a kontingentált adót ez alapon vetették volt ki. Ez az egyetlen intézkedés tartalmaz még mesterséges rendszabályt, máskülönben az uj adórendszer a legtermészetesebb alapon nyugszik és némileg kiegyenlíti a répaminőségben levő különbözetet is hazánk és Ausztria között. Ennek természetes és hasznos eredménye volt az, hogy a már 12 működő gyárra leapadt és 5 %-on alóli termelési arányra lesülyedt cukoriparunk lendületet nyert; 4 nagy gyár keletkezett és az adóban - a termelés arányában való részesedésünk, lassan bár, de évről-évre emelkedik. Most már a monarkia termeléséből 14,26 %-ot tesz ki és a magyar piacot egészen uralja, sőt keletre (Romániába) szép kivitele is van. És az állami bevétel 31/2 millióra; Magyarország kiviteli terhe pedig 713000 frtra emelkedett. Igy függ össze az adórendszer és annak pénzügyi eredménye: az ipar fejlődésével!
Németországon
mint említettük, 1841 óta a répamennyiségre volt az adó kivetve és pedig akkor azon alapon, hogy 20 mázsa répa ad 1 mázsa cukrot. 1869-ben azt már 12 mázsára redukálták, mindig 21/2 fillérrel terhelve a répát. Itt is az a viszony fejlett ki Dél- és Észak-Németország közt, mely nálunk, Magyarország és Csehország közt; a répacukor tartalmánál fogva É.-Németország előnyben volt, ott már 91/3 mázsából előállítottak 1 mázsa cukrot. Az adót emelték: 1886-ig már 80 fillérre lőn az adótétel fokozva; ez évben pedig 85 fillérre. A nálunk kifejlett túltermelés és egyenlőtlen adózás, az adóvisszatérítésben a sejtett prémium nagy mértékben kizsákmányolása még nagyobb mértékben mutatkozott Németországban. A cukoradó eredménye itt is - a termeléssel ellentétben - csökkent, úgyhogy a tiszta eredmény 1881-82-ben még volt 56,9 millió márka; 1887-88-ban lesülyedt már 6,6 millió márkára. Igy állott be szüksége itt is a reformnak, vagy - a pótadónak és a kiviteli prémium szabályozásának. Németország az utóbbi módhoz folyamodott. Behozta 1887-ben a cukorra a 12 márka fogyasztási adót és leszállította a kiviteli dijat, illetőleg adóvisszatérítést 8,50-10,65 márkára; de egyuttal a répaadót 81 fillérre tette. De, hogy a készletek kivitelét előmozdítsa, 1888 aug. 1-ig 17,25-21,50 márka megtérítést biztosított. Itt az a feltevés volt az adó alapja, hogy 10,63 mázsa répa ad egy mázsa cukrot, holott tényleg 7,79 mázsából állították ezt elő. Igy természetes, hogy a kiviteli prémiumnál 2,12-2,27 márka rejtett nyeresége volt a finomítóknak. Ez sem segített a bajokon és igy tért át 1892-ben a német kormány is a terményadóra. Ugyanis az 1891 május 31. törvény értelmében 18 márkában állapította meg egy mmázsa cukor adóját és a nyilt kiviteli prémium rendszerét fogadta el; azt 1-1,75 márkában szabván meg, az egyes cukornemek szerint mmázsánkint. De átmeneti időt adott 1892-95-ig 1,25-2 márka prémiummal. Igy pénzügyileg 97 millió márka jövedelmet remélt elérni, ami még a fogyasztási pótlékkal (mely 52 millió márkát adott) elért 1889-90. évi eredménynél is 31 millióval többet tesz ki. Tehát Németország is ugyanazon változásokon ment át a cukoradó tekintetében, mint monarkiánk.
Belgium
amióta (1843) behozta a répalé-adót, azt következetesen megtartotta; a tételeket fokozatosan emelte és folytonosan változtatta az adóvisszatérítési tételeket, hol azért, hogy a lappangó prémiumot lehetőleg korlátolva, az állam-jövedelmeket biztosítsa, hol azért, hogy a nemzeti követelményeknek (melyek az 1864-iki szerződés után gyakran meg lettek kisérelve, de eredményesen soha sem érvényesíttettek.) lehetőleg eleget tegyen. Erre (a tételek módosítására) a minisztériumnak törvényes felhatalmazása is van. A legujabb erre vonatkozó intézkedés az 1890 máj. 27. törvényen alapszik, melynek értelmében a négy hollandi tipus szerint, a 100 kg. nyers anyagból 72-84 kg. finomított cukor vétetik fel; az accise 36,40-50,56 frkban állapíttatott meg; a visszatérítés 45-54,10-59,66 frank. Ez a visszatérítés leszállítása, mert még ugyanazon év január 27-iki rendelet értelmében az 44,74-60,07 frank volt. De ez az adózás egyenlőtlenségét (az anyag, minőség és gyár szerint) épp úgy nem szünteti meg, mint a prémium bizonytalan és lappangó voltával járó hátrányokat.
Franciaország
már 1837. hozta be a cukoradót és pedig a nyers anyag bizonyos átalány alapján kiszámított terméke alapján. Tehát egyfelől a gyárak szigoru pénzügyőri ellenőrzés (exercise) alatt tartattak, és másfelől az adózás egyenlőtlensége meghonosíttatott, sőt mert a nyers és finomított cukor között az adótétel megszabásánál a kellő arány megtartva nem lőn; természetes folyománya volt ennek az, hogy a finomító gyárak külön váltak a cukorgyáraktól és (mert előnyben voltak) mesterségesen szaporíttattak. Minthogy az 1837-1857. közötti években csak a léadózás, 1857. alternative és a gyárak szabad választása szerint lé- vagy terményadózássá változott, amikor a gyárak 9/10-része az első rendszert fogadta átalányozással: 1860. ujra visszatértek az egységes termény-adóra; de a gyárosok folytonos panasza és különösen az 1883. évi cukorválság hatása alatt, az 1884. évi (jul. 10.) törvény ujra megengedte a gyáraknak a répaátalányozás alapján való adózást; sőt ezt az 1887-88-tól kezdve kötelezővé tette; igaz, hogy fokozódó terménymennyiséggel kezdve 6,25-től emelkedve (1890-91) 7,75 kilóig 1 mmázsa répa után; ez azonban tökéletesen megrontotta az adó pénzügyi eredményét és ezért hozták be 1887. ezen adón felül a 10 és később a 15 frankra emelt fogyasztási adót a gyárból forgalomba jövő kész cukor mmázsája után. Természetes, hogy az adóvisszatérítés is ezen hivatalos átlagokra lőn fektetve; de ennek természetes következménye a nagy lappangó prémium, mely a legtöbb gondot adja a francia törvényhozásnak az adótételek és kiviteli prémiumnak megállapításában.
Oroszországban
az átalányrendszer szintén különböző változásokon ment át, sőt a birodalom a répa minőségére és termelési viszonyokra való tekintettel zónákra volt osztva és ezeket az 1880. évi törvény 61/2-7-71/2 %-os nyeredék felvétele mellett megtartá; de az adótételt ez utóbbi törvény a cukorra alkalmazta 80 kopekkel; minek következménye az volt, hogy a valódi termelésnek 4-5/12 része esett csak adó alá. Éppen úgy mint nálunk apaszták a diffuseurök feltöltéseinek számát; sőt az 1880. évi törvény 1880/3 és 1883/86 közötti két periódust vett fel, fokozva így a diffuseurök nagyságát; mint a két időszak között a nyeredék mennyiségét és az adótételt 1886/9-re 85; 1889 augusztustól 1 rubelben állapítá meg; aminek eredménye a jövedelem fokozódása volt ugyan, de az adózás aránytalansága és a kiviteli prémium egyenlőtlensége és ellenőrizhetlensége megmaradt.
Anglia
Európában csak Anglia nem gyártja és nem adóztatja a cukrot, amennyiben 1874 óta még a vámot is megszüntette. Ennek eredménye a bevitel és fogyasztás óriási fokozódása volt, úgy hogy az 1860. bevitt 8817000 mmázsa 1890-ben 26994000-re emelkedett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me