Ftálsavak

Full text search

Ftálsavak (Phtalsavak) vagy benzoldikárbonsavak; a benzolból e kétalju savak ugy származnak, ha 2 hidrogént 2 karboxilcsoporttal (COOH) helyettesítünk, tehát képletük C6H4. COOH
COOH
Mint valamennyi benzolszármazéknál, amelyekben két gyök a helyettesítő, itt is 3 izomervegyület lehetséges. E savak az orto vagy a közönséges, az izo és a tereftálsav.
Ortoftálsav C6H4(COOH)2 (1, 2). Képződik a naftalin és több származékának, ugyszintén az alizarin salétromsavval való oxidációjakor. Többnyire naftalintetrakloridból C10H8Cl4 salétromsavval való oxidációkor kapják. Szintelen, fényes kristálykákból áll, amelyek forró vizben, borszeszben és éterben könnyen oldhatók. Hevítve 184°-on megolvadnak, erősebb hevítéskor vizet veszít és ftálsavanhidriddé C6H4(CO)2O alakul. Ez utóbb említett vegyület hosszu tüalaku kristályokban kristályosodik. O. p. 128°, f. p. 277°. A ftálsavat benzoesav készítéséhez, továbbá a ftáleinek előállítására használják.
Izoftálsav C6H4(COOH)2 (1, 3). Az izoxilolból krómsavval való oxidációjakor képződik, ugyszinte, ha kolofoniumot salétromsavval oxidálunk. Szintelen tüalaku kristályokból áll, hideg vizben alig (7800 sr.), forróban inkább oldódik. Erősebb hevítéskor megolvad és változatlanul szublimál. Báriumsója vizben igen könnyen oldódik, mig az orto- és tereftálsav báriumsói vizben csaknem oldhatatlanok.
Tereftálsav C6H4(COOH)2 (1, 4). Először a terpentinolajnak salétromsavval való oxidációjakor kapták, képződik továbbá paraxilolból is. Többnyire a tömény illó olajából (cimol és kuminol elegye) kapják azt krómsavval oxidálva. Fehér por, vizben, borszeszben és éterben ugyszólván oldhatatlan, a hevítéskor felszállad, anélkül hogy megolvadna.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me