Kinin

Full text search

Kinin (chinin), C20H24N2O2. Alkaloida, melyet a kinafa kérgéből Pelletier és Caventon állítottak elő 1820. Kémiai összetételét Liebig, illetőleg Pegnault állapították meg. Az alkaloidának előállítása manapság rendesen annak szulfátjából történik, melynek meleg vizes oldatából ammoniával választják ki. A kiváló amorf csapadék egyidei állás után kristályossá válik és
C20H24N2O2.2H2O-vá
alakul. Vizzel való kimosás után alacsony hőmérséken megszárítják.
Az igy előállított kristályviztartalmu K. fehér, laza por. Kémhatása lúgos és az alkaloidák többi általános kémhatását is mutatja. Ize nagyon keserü. Hevítéskor 57°-on megolvad, azután kristályvizét elveszítve megszilárdul, végül 172°-on újból megolvad; e hőmérséken tul hevítve megszenesedve elbomlik. Vizben alig oldódik, 1 sr.-ének feloldására közel 2000 sr. hideg és 1000 sr. forró viz szükséges. Borszesz, éter és kloroform könnyen oldják. Ugy a K., mint sói oldatai a poláros fény síkját balra fordítják. A K. vizes oldatát kénsavval megsavanyítva szépen fluoreszkál. Tömény kénsavban szintelenül oldódik. A K. vagy sóinak vizes oldatához klórvizet, azután ammoniát elegyítve a folyadék szép smaragzöld szinüvé válik (Thalleiochin-reakció). Jellemző a K.-re nézve, hogy kinaalkaloidák között ugy ammoniában, mint éterben a legkönnyebben oldható, ugy hogy ez alapon azoktól megkülönböztethető, illetőleg tisztaságára megvizsgálható. A K. sói közül megemlítjük a következőket:
Szabályos kénsavas K. (chininum sulfuricum), (C20H24N2O2)2H2SO4.8H2O. E só a K. sói közül a legfontosabb; gyárakban rendesen e sót készítik kinakérgekből és ebből a tiszta K.-t, illetőleg a K. más sóit. Gyógyszerül is leggyakrabban e K.-sót használják. Előállításának lényegéről már a cinkonin gyártásának leirásakor megemlékeztünk (l. Cinkonin). Tisztán előállítva laza, tűalaku kristálykákból álló tömeg. A levegőn igen könnyen elmállik, miért is az árubeli készítmény rendesen csak 7 molekula kristályvizet tartalmaz. 100°-on kristályvizét teljesen elveszti. Vizben kevéssé oldódik, 1 sr. hideg vizből 800 sr. kell fololdására, forróban könnyebben, 25 sr.-ben. Vizes oldata kéken fluoreszkál, íze nagyon keserü. A vizben való oldhatósága nagyon fokozódik, ha vizhez kevés higított kénsavat is elegyítünk, mert ilyenkor a vizben igen könnyen oldható savanyu kénsavas K. keletkezik. A magyar gyógyszerkönyvben hivatalos. Fontos, hogy az olcsóbb társ-alkaloidák szulfátjaival (kinidin, cinkonin, cinkonidin) ne legyen szennyezve, illetőleg hamisítva. Ugyszinte vizzel megnedvesített készítménynyel is gyakran találkozunk. A készítmény jóságának és tisztaságának megvizsgálását illetőleg a m. gyógyszerkönyvre utalunk.
Savanyu kénsavas K. (chininum bisulfuricum), C20H24N2O2.H2SO47H2O. E só előállítása a szabályos sóból egyszerüen ugy történik, hogy arra forró vizet öntenek és azután annyi kénsavat cseppentenek a folyadékba, amig a kininszulfát éppen feloldódott. A kihülés után a savanyu kénsavas K. kikristályosodik. Szintelen, fénylő rombos prizmákból áll. Vizben könnyen oldódik; oldata savanyu kémhatásu és méregkeserü ízü. A magyar gyógyszerkönyvben szintén hivatalos.
Sósavas K. (chininum hydrochloricum), C20H24N2O2.HCl.2H2O. E készítmény előállítása kétféleképen történhetik. Vagy ugy, hogy tiszta K.-nel sósavat telítenek és az oldatból a képződött sót kikristályosítják, avagy kénsavas K. oldatához egyértékü báriumklorid-oldatot elegyítenek s a leváló báriumszulfátról leszűrt oldatból a sósavas K.-t kikristályosítják. Szintelen, tűalaku kristálykákból áll. Vizben, borszeszben és kloroformban könnyen oldható. Vizes oldata nem fluoreszkál. A magyar gyógyszerkönyvben hivatalos.
Csersavas K. (chininum tannicum). E vegyület sárgás-fehér csapadék alakjában leválik, ha a kininsó oldatához csersavsó-oldatot elegyítünk. A magyar gyógyszerkönyvben az íztelen csersavas K. (chininum tannicum visipidum Rozsnyay) a hivatalos, mely készítménynek előállítási módját Rozsnyay aradi gyógyszerész állapította meg. Ugyanis az árubeli már kinintannátok íze keserü, mig a Rozsnyay előirása szerint előállított készítmény íztelen, aminek az a nagy előnye, hogy gyermekek is szivesen beveszik, ha a cukorka- v. csokoládé-bonbonokba vagy belevegyítve (Rozsnyay-féle kinincukorkák és csokoládé). A magyar gyógyszerkönyv előirása a Rozsnyay megállapította eljárás.
K. orvosi tekintetben. A K. élettani hatása tekintetében az u. n. protoplaszma-mérgek közé tartozik; ezért is, különösen az édesvizi infuzoriumokra nézve, erőre a sztrichninnel vetekedő méreg (Binz 1867). Ebből magyarázható az alkoholos, tejsavas, vajsavas erjedést gátló hatása is, minthogy az ezen erjedéseket okozó apró gombákat elöli. A fehér vérsejtek amébaszerü mozgását megszünteti, azoknak kivándorlását a hajszáledények falazatán (gyulladásnál), valamint számukat csökkenti. A szervezetbe véve aránylag elég gyorsan kiürül, részben változatlanul, részben dihidroxilkinin alakjában. A kiválasztó utakat nagyobb dózisai olykor megtámadják és nehéz vizelést, hólyaghurutot okoznak; némely ember rendkivül érzékeny (idioszinkraziás) iránta, s ilyeneknél az idegrendszer erős megtámadás folytán az u. n. kininrészegség (cinchonismus) fejlődik ki; melynek szimptomái: nehéz hallás, fülzúgás, fejfájás, szédülés, hányás, hasmenés, bódulat; igen nagy dózisokra görcsök és halál is következhetik be, s még gyógyulás esetén is süketség, rossz látás vagy éppen vakság maradhat vissza. Kisebb dózisok a szivet izgatják és a vérnyomást emelik; nagyobbak ellenben a szivműködés gyérülését és a nyomás sülyedését okozzák. A lélegzések száma nagy dózisokra megritkul; a halál is lélegzési bénulás által következik be. A lázcsökkentő hatás minden valószinüség szerint az anyagforgalomra való gátló hatás következménye; e mellett bizonyít az is, hogy a láz csökkenése a bevétel után csak 8-12 óra mulva következik be, és hogy a hatás reggel - mikor a testhőmérsék spontán csökkenésével összeesik - erőteljesebb, mint este. Binz szerint az anyagforgalom csökkenése a szervezetben végbemenő oxidációk gátolásán alapszik, melyet Rossbach (1872 aképen magyaráz, hogy a K. szorosabban köti az oxigént a hemoglobinhoz, ugy hogy ez azt nem adhatja át oly könnyedén a test szöveteinek. Orvosi célból a K.-t mindazon esetekben adhatjuk, melyekben a keserü szerek javalvák (l. Amara); azonkivül fehérvérüségnél, különböző idegbetegségeknél (Vidtánc stb.), de legelső sorban váltóláznál, ahol eddig kimagyarázhatalna módon, de valószinüleg az e betegséget okozó mikroorganizmusok kifejlődésének és szaporodásának meggátlása által sajátlagos szer, specifikum gyanánt hat, és nemcsak a már megjelent betegséggel képes sikeresen megküzdeni, hanem az eleve el is hárítja, s ez által is megbecsülhetetlen szolgálatot tesz a K. a trópusokban utazó fölfedezőknek, hadat viselő katonaságnak. Más lázaknál (ízületi csúz, járványos agyhártyagyuladás stb.) szintén jó sikerrel jár az alkalmazása; de korántsem oly csalhatatlanul, mint a maláriánál.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me