Lukácsy,

Full text search

Lukácsy, 1. Kristóf, kat. pap, egyházi és történetiró, szül. Bethlenben (Szolnok-Doboka) 1804 márc. 30., megh. Szamosújvárt 1876 okt. 24. Középtanodai és bölcsészeti tanulmányait Szamosújvárt és Gyulafehérvárt, a teologiát pedig a bécsi egyetemen végezte. 1826. Bécsben örmény kat. pappá szenteltetett fel, mely időtől 1837-ig Szamosújvárt mint segédlelkész működött. 1837-1853-ig gyula fehérvári papnöveldei tanár. 1853-1856. u. o. gimnáziumi igazgató tanár volt. 1856-1876. mint szamosújvári örmény kat. plébános és főesperes működött. Korán kezdett s nagy nyelvismerettel biró irodalmi működésének eredményeként: A magyarok őselei, hajdankori nevei és lakhelyei (eredeti örmény kútfők után Kolozsvár 1870) cím alatt a magyar tudományos akadémia által elismeréssel kitüntetett munkáját adta ki. Ezenkivül Bécsben 1859. Historia Armenorum Transsylvaniae címen latin nyelven forrásmunkát tett közzé. További munkái: Adalékok az erdélyi örmények történetéhez; Világosító Szent Gergely élete; Örmény-magyar-latin szótár (kéziratban). 40 000 frt vagyonát az általa alapított és Világosító szent Gergelyről nevezett örmény kat. fiuárvaintézetnek hagyományozta.
2. L. Sándor (hutirai), kertész, gyümölcsész és szakbeli iró, szül. Tápió-Sápon (Pest) 1815 jan. 20., megh. Budapesten 1880 dec. 14. Ügyvédségre készült, de e pályával felhagyva, kertészettel és gyümölcsészettel s ennek irodalmával foglalkozott. Már 1848 előtt faiskolát rendezett be Káposztás-Megyeren. A szabadságharc után Rákos-Palotán alapított anya-gyümöcskertet és faiskolát és 1856. a Belgazdasági kis közlönyt, 1857. A kerti gazdaság és Népkertészetet alapította. Nagy buzgósággal kifejtett tevékenysége 1858. a Magyar kertészeti társulatot hozta létre, melynek elnöke Prónay Gábor báró, L. pedig titkára lett. A társulattal kapcsolatban kertészeti és gyümölcsészeti központi csarnokot alapított, melynek Komáromban fiókcsarnoka s az egész országban kiterjedt ügynökségi hálózata, Rákos-Palotán pedig a L.-tól megvett faiskolája és gyümölcstelepe volt, melyhez faápolókat képző intézetet csatoltak. A hatvanas évek utolján L. a vallás- és közoktatási és a földmivelésügyi minisztériumoktól közösen megbizást kapott mint miniszteri biztos, hogy a községi faiskolák ügyét előmozdítsa, mely tisztet haláláig viselte. Saját szerkesztésü lapjaiban megjelent nagyszámu cikkein kivül főbb művei: A magyar nők házi könyvtára (Pest 1854, 3 füz.); Selyem- és eperfatenyésztés (u. o. 1857); Gyümölcsfaiskolák (Lucas Ede útmutatása nyomán hazai viszonyainkra átdolgozva, különösen a községi faiskolák vezérkönyveül. Számos fametszettel, u. o. 1859); A nemzet gazdasszonyai egyesületének alakításáról és eddigi működéséről jelentés (u. o. 1861); A szőllő kerti mívelése (Rajzokkal. Hazai viszonyainkra átdolgozva, u. o. 1863); Méltóságos várbogyai Bogyay Lajos úr badacsonyi szőllőgyüjteményének lajstroma (az 1863. tenyészet és termés után észlelte, leirta és kiadta, u. o. 1863); A kertészet évkönyve (u. o. 1863); A magyar Alföld befásítása (Gyakorlati utasítás hazánkban tenyésző fák és bokrok nevelésére, kiültetésére, tenyésztésére, hasznosítására s a kártételek elleni megvédésére, u. o. 1864); Emlékirat a magyar gyakorlati kertiparegyesületnek a honatyák tiszteletére Pesten 1865-iki karácsony ünnepek alatt rendezett kiállításáról, jegyzette az egyesületi vezérigazgató L. (u. o. 1866); Gazdasági kis káté (Tankönyv a népiskolák használatára. I. rész. Gazdasági ipar elemi ismertetése, u. o. 1869); L. kertészeti első jelentése (u. o. 1870); A fatenyésztés (Olvasókönyv a népiskolák használatára, útmutatásul a gyümölcsfák és gyümölcsöző bokrok, dísz- és gazdasági fák szaporítására, tenyésztésére, ápolására és hasznosítására. Kiadja a földmivelési-, ipar- és kereskedelmi m. kir. minisztérium. Vác 1871); Nyilvános jelentés a községi faiskolák állapotáról (kézirat helyett, Budapest 1875). Szerkesztette a Kertigazdaság és Népkertészet 1857-től haláláig; a Belgazdasági kis közlönyt 1856-64-ig; a Gazdasági utasításokat 1869-70. Kiadta a Kerti gazdasági könyvtárát I-V. és a Magyar kertészeti társulat 1859-iki évkönyvét. V. ö. Galgóczy, Emlékkönyv V.
3. L. Sándor, szinműiró, szül. Aradon 1835 febr. 15. Az ottani gimnáziumban járt iskolába, de tanulását megszakította a szabadságharc, melynek lezajlása után, szüleinek teljes elszegényedése miatt, csakhamar kénytelen volt végképen szakítani az iskolával. Igy lépett a szini pályára (1851) s pár év alatt már tekintélyes állást foglalt el a vidéki szinpadokon mint szinész és rendező. 1873. a fővárosi istván-téri Miklós-szinházhoz szerződött művezető rendezőnek, 1876 márc. 1. óta pedig a budapesti népszinház rendezője. Szinműirói pályája a hatvanas évek elején kezdődik. Darabjai rövid időn nevesek és kapósak lettek a vidéken: három-négy szinműve is jelent meg évenkint. Volt darabja, mint például A zsidó honvéd, mely országszerte rendkivüli sikert aratott. A népszinházhoz történt szerződése után mint népszinműiró A vereshajuval köszöntött be, mely darabjának sikerét az is bizonyítja, hogy már közel jár századik előadásához. Különböző sikerrel irta azután Csirkefogó, A pók, Zsandár, Kósza Jutka, Ágnes asszony, Szomszéd uram kakasa, A szerelem sötét verem, Árva Zsuzska, Isten keze, Rebeka, Zsuzsika, Az asszony verve jó c. népszinműveket, a Székely Katalin, Titkos csók, Tél és tavasz és Libapásztor c. operettszövegeket és 100 év címen a magyar szinészet százéves fennállásának megünneplésére előadott korrajzot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me