Mérges növény

Full text search

Mérges növény (planta virosa, venenata, toxifera, l. a mellékelt két képet), az, melynek valamelyik részében méreg (l. o.) termelődik.
A M. és nem M. közt azonban szoros határt szabni nem lehet. Némelyik növényben ugyanis van anyag, mely, ha masszáját tisztára előállítják, iszonyu mérges hatást gyakorol, de magában a növényben ez a méreg oly csekély és ugy el van oszolva benne, hogy megízlelvén, a mérgező hatás észrevehetetlen, ártalmatlan, sőt kellemes ingerre v. jótevő orvoslásra enyhül. Ilyen értelemben sok orvosi és élvezeti szert nyujtó növényt (mák, dohány stb.) is a M.-ek közé számítanak, sőt a burgonyában is van a kész állapotában nagyon mérges szolaninnak a nyoma. Mérgesnek tehát közönségesen azt a növényt nevezzók, amelyben a méregből már annyi van, hogy ízleléskor kártevő hatása nyilatkozik. Amint a méreg hevességének és hatása módjának mindenféle fokozata van, ugy az igazi M.-ek között is van fokozat és átmenetel a mérgező tulajdonságára nézve. Ezért sok növényt, melynek káros hatása nem nagy, nem soroznak a M.-ek közé, p. az ibolyát, a folyókát vagy a paploncot, melynek tőkéje hánytató és hasmenést okoz. A M.-tag mosás, szárítás, főzés vagy pörkölés útján az elillanó méregtől megtisztítható, ekkor az a növényrész ártalmatlan, sőt nevezetes eleség is lehet, p. a kassavabokornak kéksavtartalmu, de lisztes gyökere (l. Manihot), amely Dél-Amerikában a népségnek mindennapi tápláléka, vagy a mi kontyvirágunk lisztes tőkéje, melynek keményítőjéből főzés és szárítás folytán a méreg eltávolodik, azután kenyérliszthez keverhető.
A legtöbb M. nevezetes orvosság, általános mondás: «a legnagyobb méreg a legjobb orvosság», mert a méreg eltalált mennyiségben gyógyít. A méreg anyaga a növényekben több vagy kevesebb, azért a hatása is kisebb-nagyobb, hevesebb vagy lassubb. Hatása szerint a M. bódító vagy narkotikus, izgató-bódító, izgató, részint maró, részint összehúzó. Narkotikus bódító vagy altató a babérmeggy, keserü mandola, beléndfű, a mérges saláta, állítólag a tiszafa levele, a mák; csípős narkotikus az anyarozs, sok bolond gomba, a nyílméreg, halgyilok, a strichnos, kikirics, hunyor, Veratrum, a sisakvirág, nadragulya, maszlag, dohány, bürök, gyűszüvirág, tengeri hagyma. Izgató méreg van a kabakbogyóban, a magvarugóban, a jalappában, strucdinnyében, a gummiguttiban, a farkashársban, ricinusban, kutyatejben, a lóciprusban, szömörcében, a kökörcsinben, a vérehullóban, boglárkában stb.
A szisztematikailag közelről rokon M. gyakran ugyanolyan módon hat, p. a kutyatejfélék vagy a folyókafélék valamennyi M.-e meghajtó, a boglárka valamennyi faja többé-kevésbbé csípős, a csucsorkafélék többé-kevésbbé bódítók. Azt a növényt, melynek mérges tulajdonsága még nincs kétségtelenül bebizonyítva, de amelylyel óvatosan kell bánni, gyanusnak (p. suspecta) mondjuk (harmatfű, gyujtovány, szarkaláb). A konkolyt, vadócot meg a csormolyát inkább az anyarozs keverte a mérgesség hirébe. Sok M. ható anyaga többnyire az egész génuszban meglevő alkaloid, még pedig a sejt nedvében feloldva vagy pedig a növény tejében. Máskor a mérgezés párolgó olajtól vagy más indifferens v. extraktiv anyagtól ered, ezért egyik-másik M. már kellemetlen szagával is elárulja magát (maszlag, beléndfű). A mérges tulajdonság gyakran a növénynek valamennyi részében vagy csak egyik-másik részébenképződik. Gyakran a földbeli rész: a gyökér, tőke, gumó stb. mérges, vagy a gyümölcs, avagy a mag, a fáknak gyakran a kérge is. Némely méreg azonban anövénynek csak egy szervében keletkezik, a többi része ártalmatlan vagy csak kis mértékben mérges.
M. az egész földkerekségen nő, de a leghathatósabb a forró vidéken és hihetőleg több M.-ünk (maslzag, ebszőllő, nadragulya?) innen ered, mint amennyit gondolnánk. Mindenflórának megvannak a maga M-ei. A hazai M. többnyire vadon nő, de néhány kerti növényünk is mérges (sisakvirág, gyűszüvirág). A vadon termő M. részint valóságos gyom, mezőn, kertben nő (vadóc, ádáz, bürök, kutyatej, ebszőllő), részint a réten (kikirics, boglárka), az erdőben (paris, nadragulya, hunyor, a legtöbb bolond gomba), sőt a hegyen meg a havason is nő (a sisakvirág, farkashárs, boglárka, szarkaláb). Egy része szemetes, romladékos stb. helyen, vagy az ember hajléka körül él (maszlag, beléndfű), kevés terem a mocsárban (csomorika, bösövény, vizi Lobelia).
A legtöbb M. a virágzók körébe tartozik, a kriptogamák közt csak a gombák közt van M. A virágzó M. mintegy 48 családba tartozik. A hazai M.-ek legtöbbje, a bolond gombán kivül, a boglárkafélék, ernyősek meg a csucsorkafélék családjába tartozik. A kutyatejnek mindegyik faja mérges. A természetes rendszerben a M. következőképen oszlik el, a hazait *-gal jelöljük. Az első latin név a Lexikonban a részletesebb leirásra is rávezet.
Mérges növények
1. A gombák, l. Bolond gombák.
a) A leveles gombák közül az *Agaricus muscarius L., *A. phalloides Fr., *A. vernus Fr., *A pantherinus DC., *A. rimosus Bull., *A. fascicularis Huds., *A. torminosus Schaeff. (l. Galóca), *Russula emetica Fr., *Cantharellus nurantiacus Fr., *Boletus Satanus Lenz., *B. luridus Schaeff, B. pachypus F., Calocera viscosa Fr., a *házi gomba, Scleroderma vulgare Fr.
b) a hasas gombák közül a *Phallus impudicus L.
c) a morzsagombák közül az *anyarozs (Claviceps purpurea Tul., Sclerotium Clavus DC., Spermoedia Clavus Fr.).
2. A nyitva magzók közül a *tiszafa levele, fiatal hajtása, de nem a gyümölcse, a *lóciprus, kivált a levele meg a hajtása.
3. A pázsitfélék közül állítólag a *szédítő vadóc magva, a Festuca quadridentata Kunth.
4. Az alismaceák (l. Hidőrfélék) közül az *Aisma Plantago L., A. natans L. és *A. ranunculoides L., kivált a tőkéje meg a levele.
5. A kontyvirágfélék közül az *Arum maculatum L. (I-ső melléklet), *Calla pulustris L. minden része, kivált a tőkéje.
6. A liliomfélék közül a *Paris quadrifolia L. (l. az I-ső mellékleten) valamennyi része, kivált a tőkéje meg a gyümölcse, a *Tulipa silvestris L., a császárkorona, a *Fritillaria Meleagris L., a Gloriosa superba L., Scilla maritima L.
7. A kikiricsfélék közül a *kikirics (I. melléklet), minden része, különösen a gumója meg a magva, a *Veratrum albumL. és *V. nigrum L. gyökere, a *V. Sabadilla Reta, magva Mexikóban.
8. A nősziromfélék közül az *Iris Pseudacorus L., *I. Sibirica L., *I. pumila L.
9. A hóvirágfélék közül a Buphane toxicaria Herbert gyökeréből lesz a busmannok méregnyila, a *Narcissus pseudonarcissus L., N. poëticus L.
10. A kenyérfafélék közül az Antiaris toxicaria Lechen, kérgének teje (jávai méregfa v. upasfa).
11. A kenderfélék közül a *kender szára és levele, a *komló virágzatja.
12. A sóskafélék közül a *Polygonum hydropiper L. füve.
13. A farkasalmafélék közül a *mogyoróalja, a *farkasalma.
14. Az alkörmösfélék közül az *alkörmös levele, gyümölcse meg a gyökere.
15. A boglárkafélék közül a *Clematis erecta L. meg a *bércfolyondár valamennyi része, kivált a levele, a *szellőrózsának meg a *kökörcsinnek (I. melléklet) valamennyi faja, kivált a szára meg a levele, az *Adonis valamennyi faja, kivált a gyökere, valamennyi boglárka, különösen a *Ranunculus sceleratus L. *R. acer L., *R. flammula L., *R. Lingua, végre a *R. Thora L. a havason, minden része, Helleborus viridis L. (II. melléklet), *H. purpurascens W. et Kit. *H. dumetorum W. et Kit, *H. odorus Kit, a H. niger L. (II. melléklet), *H. macranthus Freyn., kivált a gyökerük, a *harangláb minden része, a Delphinium Staphisagria L., Európa D-i részén, a magva a *sisakvirág valamennyi faja, különösen a gyökere meg a levele (l. a II. mellékletet). Az Aconitum luridum Hook. et Thom., A. palmatum Don., A. ferox Wall. és *A. Napellus L. tubere aconiti Indici v. bish néven az indusok nyílmérge. Az utóbbi jarba ré néven az erdélyi oláhságnak is méregszere. A *gólyahir zöld része, a *Thalictrum flavum, a *zergeboglár tőkéje, a *békabogyó valamennyi része, meg a bazsarózsa tőkéje is mérges.
16. A menispermaceák közül az Anamirta Cocculus Wight. K.-Indiában, a magja.
17. A mákfélék közül a *vérehulló valamennyi része, de kivált a gyökere, a *kerti mák teje.
18. A füstikefélék közül a Corydalis luten DC. zöld része.
19. Az ibolyafélék közül a *Viola odorata L., *V. hirta L., *V. palustris L. és *V. canina L. zöld része.
20. A harmatfűfélék közül a *Drosera rotundifolia L., *D. longoolia L.
21. A szegfűfélék közül a konkoly magva gyanus.
22. A mandolafélék közül a keserű mandola magva (l. az Eleségnövények II. mellékletén); a babérmeggy levele (l. Borostyánmeggy), a *madármeggy (l. o.) valamennyi része, kivált a magva.
23. A vitorlásviráguak közül a *koronafürt szára és levele, az *aranyzápor (Cytisus Laburnum L.) magva és gyökere, a Physostigma venenosum Balf. magva (Guinea benszülöttjeinek istenítélete).
24. A Caesalpiniaceák közül az Erythrophleum Guinense Don, kérge (monkone-kéreg) Szenegambia népének nyílmérge és istenítélete.
25. A kecskerágófélék közül az *Evonymus Europaeus L. és *E. verrucosus L. termése, a *Staphylea pinnata L. magva.
26. A kutyafafélék közül a *Rhamnus Frangula L. és *Rh. catharica L. kérge és gyümölcse.
27. A coriariaceák közül a Coriaria myrtifolia L. (l. Csermirtusz) levele meg a gyümölcse.
28. A kutyatejfélék valamennyi faja (I. melléklet), akár hazai, akár más földségbeli (l. Ebtejfűk), nevezetesen a teje, a hippomane Mancinella (l. o.) teje, különösen a gyümölcse, a vakítófa teje, a ricinus (l. o.) magva, a Manihot (l. o. és az Eleségnövények I. mellékletén), a Crotontiglium L. magva, a *Mercurialis perennis L. és *M. annua L. valamennyi része, a Hura crepitans teje.
29. A szömörcefélék közül a Rhus toxicodendron L. É.-Amerikában, a Rh. varieloba Steud. Kaliforniában, a japáni firniszfa (Rh. vernicifera DC., Rh. juglandifolium Don.) meg az amerikai firniszfa (Rh. vernix L., Rh. Venenata DC.); minden részökben mérges tej van.
30. A sapindaceák közül a Paullinia australis St. Hil. és P. Cururu L. (vurare nyílméreg a tejében, D.-Amerika).
31. A gyántatermők közt a Garcinia Ceylanica Roxb. Cejlonon, a G. v. Hebradendron Cochinchinense Lindl. Sziámban és Kokhinkhinában, valamint a Hebradendron cambogioides Grah. Cejlonon; tejnedve a mérges gummigutti.
32. A babérfélék közül a kámforfa.
33. A farkashársfélék közül a *Daphne Mezereum L. (II. melléklet), *D. Cueorum L. és *D. laureola L. valamennyi része, különösen a kérge meg a magva.
34. A pozsgafélék közül a *Sedum acre L. zöld része.
35. Az ernyősek közül a Hydrocotyle vulgaris L. füve, az *Astrantia maior L. minden része, kivált a tőkéje, a *békakorsó levele és tőkéje, a *csomorika (I. melléklet) minden része, kiváltképen a tőkéje, az *ádáz (I. melléklet) minden része, kivált a levele meg a szára, az *Oenanthe fistulosa, *Oe. Phellandrium (l. Bösövény), az Oe. crocata L. (Európa D-i részén) minden része, a *Chaerophyllum temulum L. gyökere, szára, levele, a bürök (I. melléklet) szára meg a levele, az *Anthriscus silvestris.
36. A borostyánfélék közül a *borostyán bogyója.
37. Az erikafélék közül az *Andromeda polifolia L. meg a *Ledum palustre L. szára és levele.
38. A primulaceák közül a *Cyclamen Europaeum L. gumója.
39. Az apocyneák közül a Strychnos nux vomica L.(varjuszem), a St. Tieute Lechen, a St. Guyanensis Mart. (urari, kurare), S. Ignatii Berg. (Ignatia amara L.). A kurareméreg, továbbá a Str. Castelnaeana Wedd., Str. Gubleri Planch. és Str.toxifera Schomb. fajokból is való. A cerbera Ahovai L. C. Thevetia L., C. Tanghin (Tanghinin Madagascariensis Pet. Th.), a Toxicophloea Thumbergii, a busmannok nyílmérge, az oleander.
40. A krepinfélék közül a *méreggyilok tőkéje, az *Asclepias Syriaca L. meg a Periploca Graeca L. teje.
41. A folyókafélék közül a Convolvulus Scammonia L. gyökere Kis-Ázsiában és Sziriában, az Ipomoen purga vagy Jalapa L. és más rokon faj gyökere Mexikóban, a *Convolvulus arvensis L. és *C. sepium L. füve és gyökere.
42. A csucsorkafélék közül az *ebszőllő (II. melléklet) és *Solanum Dulcamara L. minden része, kivált a szára, levele és gyümölcse, a *nadragulya (II. melléklet) gyökereés gyümölcse, a Mandragora officinalis L. gyökere, a *maszlag (II. melléklet) minden része, kivált a magva, a kerti Datura arborea L., a *beléndfű (II. melléklet) valamennyi része, kivált a gyökere meg a magva, a dohányfajok levele, a *zsidócseresznye.
43. A tátogatók közül a *gyűszüvirág valamennyi faja, kivált a Digitalis purpurea L. (II. melléklet) valamennyi része, kivált a levele, a *Gratiola officinalis L. (l. Istenkegy) valamennyi része, kivált a gyökere, a *Pedicularis palustris L. és *P. silvatica L. szára és levele, a Duboisia Hopwoodii F. v. Müll. ága csúcsa, ingerlő szer Queenslandon. Gyanus a *gyujtovány, a *csormolya meg a *kakascimer.
44. A ragadványfélék közül az ipekakuanha gyökere.
45. A bodzafélék közül a *gyalogbodza gyökere és levele, a *Lonicera Xylosteum bogyója.
46. A tökfélék közül a *Bryonia alba L. és *B. dioica L. gyökere, a balzsamuborka, a *magvarúgó meg a strucdinnye gyümölcse.
47. A lobeliaceák közül a Lobelia Dortmanna L. részeinek teje, a L. ivflata L. valamennyi része, különösen a szára É.-Amerikában, L. siphilities L.
48. A fészkesek közül az olasz Crepis lacera Ten. valamennyi része, kivált a levele, a lactuca virosa L. (I. melléklet) meg a *L. Scariola L. részeinek teje, különösen a levele.
Mérges növények

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me