Pénzverés.

Full text search

Pénzverés. A fémötvözetekből kivert, határozott súlylyal és finomsággal biró pénzeket pengő pénzeknek nevezzük, a papirospénzek ellenében. A pénzláb szabályai szerint vert pénzeket folyó pénzeknek, a pénzlábnál csekélyebb értékü kisebb pénznemeket váltó pénzeknek nevezzük. A pénzek veretésére arany vagy ezüst használtatik; váltópénzek veretésére az ezüstnek csekélyebb értékü ötvözetét rézzel vagy más olcsó fémmel, vagy ezeket az olcsóbb fémeket tisztán használják. A pénzek valamivel kevesebbet érnek, mint névértékük, ezt az értékkülönbséget nevezik pénzverői nyereségnek, melynek oly magasnak kell lennie, hogy a pénzverés munkálatainak költsége benne fedezetet találjon. E fedezeten tul nem szabad emelkednie a pénzverői nyereségnek, mert akkor nem fogadják el a pénzt teljes értékben külföldön; de kisebbnek sem szabad lennie, mert akkor a külföldön beolvasztják a pénzt és eltünik a forgalomból. L. Éremügy.
A P. feladata az aranyat vagy ezüstöt a törvény által meghatározott alakban, súlyban és finomságban előállítani és értékéről kezeskedni. E végre összeolvasztják az aranyat vagy ezüstöt annyi rézzel, hogy az ötvözetnek a törvényben meghatározott finomsága meglegyen; ha az ötvözet megömlött, próbát vesznek belőle, többkevesebb réz hozzáadásával kiigazítják addig, mig a kellő finomságot el nem érte, és azután mig a kellő finomságot el nem érte, és azután vasmintákba rudacskákat öntenek belőle; e rudacskák 40-50 cm. hosszuak, vastagságuk és szélességük a verendő pénz szerint különböző; e rudacskákat azután többszörös hevítés mellett annyira kinyujtják acélhengerek között , hogy vastagságuk a verendő pénz vastagságával megegyezzen. ha ez megtörtént, szétvágják a rudakat 11/2-2 m. hosszu darabokra, még egyszer meghevítik és azután kivágják belőlük egy nyomó művel a lapkákat, melyek már most nagyságukra és súlyukra nézve nagyon keveset különböznek a veretendő pénzdaraboktól. A lapkakivágásnál fenmaradó vágadékokat újra beolvasztják. Egy óra alatt 6-7000 darab lapkát lehet kivágni. A kivágott lapkák nagyságukra nézve egészen helyesek, de súlyra nézve még nem tökéletesek, mert a rudacsok a nyujtás alatt néhol kelletén tud megvékonyodnak, helyenként pedig vastagabbak maradnak; a kivágott lapkák súlyát tehát helyesbíteni kell. E végre a lapkákat egyenkint súlymérőre teszik, a könnyüket újra beolvasztják, a nehezebbeket pedig lereszelik addig, mig a mintasúlylyal tökéletesen meg nem egyeznek. Ez a súlyhelyesbítés igen sok ember alkalmazását kivánja, s hogy ezt elkerülhessék: szerkesztettek olyan gépeket, melyek a lapkákat három osztályba (könnyü, jó, nehéz) osztályozzák; de e gépeket nem igen kedvelik, mert az osztályozás után mégis csak az emberek kezébe kell adni a lapkát helyesbítés végett.
A helyes lapkák újra hevíttetnek és azután az edző edénybe jutnak, hol higított kénsavban megtisztulnak nemcsak a hevítések alatt képződött oxidoktól, hanem a higított kénsav feloldja az ötvözetet alkotó réznek egy részét is ugy, hogy az edzésből kivett lapkák felülete sokkal finomabb mint az egész lapka. A lapkák tehát az edzés alatt könnyebbek lesznek és valamivel finomabbak is; ez okból a lapkák súlyát eredetileg ugy kell meghatározni, hogy az edzés után meglegyen a kellő súlyuk és finomságuk. A lapka kiveretése előtt néha a széleket készítik el; azután a lapkák a verő gépbe jönnek, hol két homoruan kivésett acélbélyeg között erős nyomást gyakorolnak rájuk. A legrégibb időkben kalapácscsal verték a pénzeket, 9-10 ütés kellett egy darab pénz elkészítésére; később hengerek közt nyomták a pénzre a bélyeget; ezután csavaros sajtókkal verték a pénzeket, mint még most is ugy verik az emlékpénzeket, melyek a rendes pénznél nagyobbak és domborubbak szoktak lenni. Mostanában már nem használják pénzverésre a csavaros sajtót, hanem könyökemeltyükkel működő verőgépeket, melyeket emberi vagy gőzerővel hajtanak. Ulhorn készítette legelőször az ilyen gépeket, melyek olyan pontosak, hogy azonnal megállanak, ha a lapka nem fekszik a kellő helyen. Ez a gép percenként 36-40 nagy pénzt, 50-55 közönséges nagyságut és 60-75 kis pénzt ver ki. L. még Érmek és Hamis pénzverés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me