Sajtó

Full text search

Sajtó v. prés(l. a mellékelt képet). A mezőgazdaság és mezőgazdasági iparban a S.-k két csoportját alkalmazzák: az u. n. nyomó S.-kat, melyek vagy különböző anyagoknak kisebb térfogatra való összeszorítására használtatnak, vagy arra valók, hogy növényi sejtekből a folyadékot kisajtolják s szűrő S.-kat, melyek folyadékokból a szilárd részek kiválasztására szolgálnak.
I. A nyomó S.-k különösen a borászatban, olajgyártásban, répaszesz- és cukorgyártásban lé előállítására, tejgazdaságban a sajt préselésére, mezőgazdaságban széna- és szalmapréselésre alkalmaztatnak. Mindezen S.-k különböznek egymástól részint a kosár v. sajtolószekrény alakja és anyagában, részint a nyomószerkezetben. Különböző anyagok nagyobb vagy kisebb, folytonos v. fokozódó nyomást igényelnek, ami szerint a nyomószerkezet is változik, mely egyúttal a S. jellegét is megszabja. Igy a nyomó S.-knál megkülönböztetünk hidraulikus S.-t (l. Viz-sajtó) és csavar.-S.-t, valamint különbséget szokás tenni álló és fekvő S., továbbá kézi és transzmisszióval hajtott S. között. Csavar-S.-nál a nyomólapot csavarorsóval szorítjuk a sajtolandó anyaghoz és pedig vagy ugy, hogy

1. ábra. Duscher-féle borsajtó.
a csavarorsót forgatjuk szilárdan rögzített csavarházban, vagy pedig a csavarházat forgatjuk s igy kényszerítjük az orsót tengelyirányu elmozdulásra. Egyszerü emeltyüs csavar-S.-knál a csavarház egy vagy több tokot tart, melybe emeltyükart helyezve a csavarházat elfordíthatjuk. Hogy a csavarházat kis helyből lehessen körülforgatni, az tányéralakura készül és több bevágással láttatik el, melyekbe az emeltyükar kilincse felváltva kapaszkodhatik. Arheingaui S.-nál ez a kilincs ékalakra készül, melynek átváltásával a mozgásirány megváltoztatható. Áttéti emeltyüvel biró csavar-S.-knál nagyobb nyomás elérésére kétkaru vagyis áttéti emeltyüt használunk, melynek fogási pontját a nyomólap egyik oldalán levő kar csapja alkotja. Hogy tetszés szerint kisebb és nagyobb nyomást lehessen gyakorolni: az öntött vastányérnak, mely a csavarházat alkotja, tokjai is vannak s igy egyszerü emeltyüvel is forgatható. Az áttéti emeltyü alkalmazásánál a zárókilincsek rugóval szorított egyik vége a tányér kerületén levő fogazásba kapaszkodik. Ellenkező irányu forgás létesítésére a rugót át kell váltani. A különbzéki emeltyüvel biró csavar-S.-k egyik alakját, a Duscher-féle bor S.-t mutatja az 1. ábra. A lapos csavarház A mélyedésekkel bir, melyekbe B felső emeltyü tárcdsaszerü részéből kilincsek érnek le. A kilincsek 45° alatt lejtősen készülnek s igy a haladási irány megváltoztatásánál átváltandók. A csavarház tárcsájában (2. ábra)

2. ábra. Csavarház.
8 üreg készül, mig az emeltyütárcsa (3. ábra) csak 7 nyilással és ugyanannyi kilincscsel bir, miáltal a kilincsek váltakozva működnek. A nyomás nagyobbítására B felső különbzéki emeltyün kivül még C áttéti emeltyü (4. ábra) alkalmaztatik, melynek karjait D csap áthelyezésével változtatni lehet, ugy hogy ezen S.-val háromféle nyomást idézhetünk elő. A nyomólapot felülnézetben mutatja az 5. ábra.

5.ábra. Nyomólap felülnézete.
Könyökemeltyüvel biró csavar-S.-knak az az előnye van, hogy a nyomás eleintén csekély, azután mindinkább fokozható. Hátrányuk, hogy drágábbak és komplikáltabbak, mint más szerkezetü S.-k. A 6 és 7. ábra

6-7. ábra. Könyökemeltyüs borsajtó.
mutat ily könyökemeltyüs szerkezettek biró bor-S.-t. Kerékáttétellel biró csavar-S.-knál a csavarház ugy készül, mint a kúpkerék s a vizszintes hajtótengelyen elhelyezett fogaskerékkel van kapcsolásban. Az áttétel rendszerint ugy készül, hogy többféle nyomást lehessen létesíteni. A 8. és 9. ábrában bemutatott kerékhajtásu borprésnél is a hajtótengely eltolásával kétféle áttevést létesíthetünk. A kerékáttételes szerkezetek az előbbieknél drágábbak, azért ritkán alkalmaztatnak. A kifejthető nyomóerő áttéti emeltyüs bor-S.-nál nagyság szerint 10-50 ezer kg. között változik, mig különbzéki emeltyüs S.-nál ugyanazon méretek mellett 50-100 ezer kg. nyomóerőt is kifejthetünk. Hogy a nyomás folytonosan ható legyen, az összes nyomó S.-knál a nyomólap és fenék közé több tekercsrugót lehet elhelyezni, melyek a nyomást még akkor is folyttatják, midőn a külerő már megszünt hatni. Folytonosan ható nyomószerkezetet alkot az egyszerü emeltyü, amennyiben a hosszabb karon alkalmazott kisebb erővel, pl. súlylyal elérhetjük, hogy a rövidebb karon kapcsolt nyomólap aránylag nagy erővel sajtol. Ezen emeltyü-szerkezet önállóan is használatos mint u. n. bálványprés, de lehet összetettebb S.-nak is része, hol az emeltyü-szerkezet alkalmazása a nyomás szabályozhatóságának és folytonosságának elérésére irányul.

3. ábra. Emeltyütárcsa.
A sajtolandó anyag szerint megkülönböztetünk bor-S.-t, olaj-S.-t, sajtprést, széna- és szalma-S.-t stb. Bor-S.-k rendeltetése, hogy a szétzúzott szőllőfürtökből a mustot kisajtolják. Itt fontos az, hogy vasrészek a musttal érintkezésbe ne jőjjenek, különben fekete törés áll be; ezért a S.-kosár tölgyfalécekből készül, melyeket levehető erős abroncsok tartanak össze, amelyek közötti hézagokon a must kifolyhat. A bor S.-k többnyire csavar S.-k, csak igen nagy borgazdaságokban alkalmaznak néhol hidraulikus bor-S.-kat, melyekkel több mustot lehet nyerni, mint közönséges csavar-S.-kkal.

4. ábra. Áttételi emeltyü és csap.
Olaj-S.-knál a kosár basból készül és számos fúrattal van ellátva, melyeken az olaj kinyomulhat. Aránylag nagyobb nyomóerőre szerkesztetnek, mint a bor-S.-k, azért nagyobbrészt hidraulikus S.-k. Gyakori a vizszintes elrendezés is, ilyen a 10. ábrában bemutatott olaj-S. kézi hajtásra. Sajtprés segélyével teszik tömötté a sajtot s adják meg annak a kivánt alakot. Jó sajtprésnél a nyomásnak szabályozhatónak kell lenni, mert a sajt a sajtolás kezdetén enyhébb nyomást igényel mint annak végén. Ilyen szerkezettel bir a 11. ábrában bemutatott sajtprés, melynél a nyomás szabályozását az emeltyükarok megrövidítésével v. hosszabbításával eszközölhetjük.

11. ábra. Sajtprés.
A széna- és szalma-S.-k arra szolgálnak, hogy a szénát, illetőleg szalmát eredeti térfogatuk 1/4-1/6-ára sajtoljuk össze; ilyenformán a sajtolt anyag könnyebben kezelhető, raktározható, olcsóbban szállítható. Túlzásokba menni nem szabad, mert különben az anyag minősége szenvedke kárt, észszerü határnak tartják a szénát annyira összepréselni, hogy mo>3-je mintegy 300 kg.-ot nyomjon. A széna-S.-k szerkezetre nézve időszakosak v. folytonosak, az alkalmazott mekanizmus csavar-, emeltyü-, lánckerék-, csigamű- és fogaskerékáttéteknek kombinációja, hatásukra kézi erő, lóerő v. még gőzerő is alkalmazható. Időszakosan dolgozó S.-knál a csomagra szükségelt mennyiséget egyszerre teszik ki fokozódó nyomásnak, mig a csomag a megkivánt térfogatra összeszorul; a folytonosan dolgozó S.-knál adagonkint sajtolják össze a szénát s az előzőleg préselt csomókhoz nyomják. A 12. ábra mutat egy időszakosan

12. ábra. Időszakosan dolgozó szénasajtó.
dolgozó széna-sajtót kézi erőre, mely szerkezetnél a nyomó mekanizmus felvonó készülékek módjára kettős kerékáttételből és csigaműből áll. E S.-val 4 munkás 10 munkaórában 5-5,5 tonna szénát képes összesajtolni. Folytonosan dolgozó Dederick-féle széna-S.-t mutat a 13. ábra.

10. ábra. Vizszintes olajsajtó.
II. Szűrő S.-k. Nagy szerepet játszanak a cukorgyártásban: részben a cukorlé tisztítására, részben az iszapból a cukormaradék kisajtolására találván alkalmazást. A szűrő S. két támfal között összeszorított s vezetőrudakra támaszkodó négyszögletes vagy köralaku keretekből áll, melyek között lyukgatott lemezek és szűrőrongyok helyeztetnek el. A keretek által elzárt térbe az iszapos folyadék nyomással vezettetik be, mely nyomás körzetében a tiszta lé a szűrővásznon áthatol és külön csapon lefolyik, mig az iszap közbe-közbe mint összeálló u. n. iszapkenyér visszamarad. L. még Cukor.
Kovácsoló S.-k, azok a S.-k, melyekkel az izzó kovácsvasat nagy nyomás mellett alakítják. Erre a célra rendszerint viznyomásu

13. ábra. Folytonosan dolgozó szénasajtó.
(hidraulikus9 S.-kat használnak. Az első szerkezetek egyike Haswell Johntól való, ki 1861. az osztrák államvasút-társaságnak 16 000 mázsa nyomással ható hidraulikus kovácsoló S.-t készített. A kovácsoló S.-t rendszerint lokomotiv- és vagon-alkotórészek gyártására használják, mert a vasúti gépészetnek igen sok egyforma kovácsolt járómű-alkotórészre van szüksége, melyeket legcélszerübben odorok segítségével készíthetünk; az odorok pedig sokáig megtartják alakjukat, ha a beléjök tett izzó vasat nyomásssal (nem ütéssel) alakítjuk. Azonban a kovácsoló S. nagyobb kovácsolt daraboknak nyujtással és duzzasztással való készítésére is igen használható, mert minél nagyobb a darab, annak ütéssel való megmunkálása annál tökéletlenebb és nyomással való alakítása annál tökéletesebb.

8. ábra. Kerékáttételü csavarsajtó.
Manapság a nagyobb kovácsműhelyekben gyakran akadunk oly kovácsoló S.-kra, melyek 2 000 000 kg. nyomást is képesek kifejteni. A hidraulikus kovácsoló S.-t rendszerint 5 fő rész alkotja. Az állvány tartja a nyomóhengert, melybe a dugattyu jár és ez alatt van a munkadarab tartására való üllő. Az ötödik fő részt alkotja a nyomóvizet szolgáltató gőzgép és csővezeték. - S. a nyomdászatban, 1. Gyorssajtó és Könyvnyomtatás; az irodalomban, l. Hirlap és Sajtójog.

9. ábra. Kerékáttételü csavarsajtó.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me