Adakozás

Full text search

Adakozás 1. Valamely vallási közösség önkéntes adományainak rendszeres vagy alkalmi összegyűjtése kultikus célokra, vagy a szervezett szegénygondozás, ill. az alkalmilag ínséget szenvedők megsegítésének céljára. Mint minden olyan esetben, amikor az ember valamit kegyességi megfontolásokból ad, az adakozás hátterében is az a gondolat áll, hogy minden Isten tulajdona, az ember mindent Istentől kapott, és ezért javaiból Istennek visszafizetni tartozik részben hálából, részben Isten tulajdonosvoltának megvallása- és elismeréseképpen (1Móz 12,17; Zsolt 85,13; Jer 27,5 stb.). A terminológiai átfedések azt mutatják, hogy nem könnyű minden esetben elhatárolni egymástól a javak kegyességi szempontból meghatározott átadásának különböző válfajait. Mégis megállapítható, hogy az adakozásnak két alapvető kritériuma van: egyik az önkéntessége, ez különbözteti meg a kötelezően előírt szabályok teljesítésétől (2Móz 35,29; 5Móz 16,10; vö. ADOMÁNY, ÁLDOZAT, TIZED), másik a szervezettsége, ez határolja el az egyéni jótékonykodástól (vö. ALAMIZSNA).
Izráelben önkéntes adományokat is kértek a szent sátor elkészítésének céljaira (2Móz 25,1; 35,29), a templom fenntartására és javítására (2Krón 24,4k; Ezsd 2,68k; Zak 6,9kk). Mindezek kiegészítették a király e célra fordított javait, ill. a kötelezően megállapított TEMPLOMADÓ fizetését. A szervezett szegénygondozásra a kezdeti időben azért nem volt szükség, mert a nagycsaládokon belül e kérdés megoldódott, amit kiegészített a föld termése egy részének a szegények számára történő, előírt meghagyása, ill. az egyéni jótékonyság (vö. ALAMIZSNA).
A templom céljaira történő adakozás rendjének biztosítása érdekében Jóás júdai király idejében a templom bejáratához nyílással ellátott ládát helyeztek el, s az abban összegyűlt adományokat a papok és a királyi hivatalnokok együtt vették számba (2Kir 12,10kk).
2. Jézus idejében tizenhárom adománygyűjtő persely volt felállítva a templomban az adományok gyűjtése céljából. Jézus elítéli azt a gyakorlatot, amely a jócselekedetek, köztük az adakozás képmutató, öndicsőítő gyakorlásában nyilvánult meg (Mt 6,1kk). Az adakozásban elsősorban nem az összeg nagysága, hanem az adakozásban megnyilvánuló lelkület a fontos. Ezt a szempontot erőteljesen hangsúlyozza Jézus a szegény asszony példájához fűződő tanításában (Mk 12,41 par).
Az ősgyülekezet életének első időszakában önmagán belül megvalósította a vagyonközösséget, így a szociális kérdések radikális megoldásának útján indult el (ApCsel 2,45; Vö. ApCsel 5,1kk). A későbbiek során ez a gyakorlat nem vált általánossá, sőt, a szociális feszültségek a gyülekezeten belül is kiéleződtek (1Kor 11,17; Jak 2,1kk). Az adakozás szükségességéről, és arról, hogy azt nem elegendő külsőlegesen gyakorolni, több helyen is szól az apostoli tanítás (1Kor 13,3; 1Tim 6,18; 1Jn 3,17 stb.).
Különleges alkalma volt az adakozás gyakorlásának az a gyűjtés, amelyet Pál végzett az ínséget szenvedő jeruzsálemi gyülekezet részére. Erre a gyűjtésre Pált az apostolok tanácskozása mintegy elkötelezi (Gal 2,10). Pál a gyűjtést Akhájában és Macedóniában a gyülekezetek között végzi, erőteljesen hangsúlyozza az adakozásban megnyilvánuló lelkület milyenségének fontosságát (Róm 15,25kk; 2Kor 8,1kk).
Ebben az adakozásban az anyagi segítségnyújtáson túlmenően a jeruzsálemi gyülekezet különleges helyzetének elismerése is megnyilvánul (Róm 15,27).
SzCs

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me