Anát

Full text search

Anát 1. Anátnak hívták Sámgár bíró apját (Bír 3,31; 5,6), aki egyike lehetett az ún. Dinasztia-előtti bíráknak Izráelben. Egyesek szerint a »Sámgár, Anát fiá«-t így kell olvasni : »a bét-anáti Sámgár«, tehát a galileai kánaánita városból való volt.
2. Bét-Anát a kánaáni őslakók városa, akiket a honfoglalás után Naftáli törzse nem tudott kiűzni a lakóhelyükről (Bír 1,33).
3. Anát volt az az asszír-babiloni bálványisten, akit Ugaritban és Egyiptomban is tiszteltek. Nevét az ÓSZ nem említi, de hogy Kánaánban is ismert volt, azt igazolják az ilyen helységnevek, mint Anátót, vagy Bét-Anát (Bír 1,33; Józs 19,38; 15,59; Ézs 10,30). Ugyancsak említik az elephantinei okmányok, amelyek szerint az ottani zsidó katonai kolónia tagjai Jahve és Bétel mellett tisztelték Anát-Jahút és Anát-Bételt. Ezek szerint legalább bizonyos zsidó körökben egészen a fogság utáni korig szintén találkozunk tiszteletével.
A Kr. e.-i 2. évezred óta a termékenység istennője. Mint a háborúnak örvendő istennő az ugariti eposzokban tűnik fel, ahol testvérét és hitvesét Alijan Baalt az istenek elleni harcában segíti. Kultusza a Kr. e.-i 2. évezred második felében Egyiptomba is átjutott, ahol előbb a háború és a vadászat, majd később az ég királynőjeként tartottak számon. Képe számos egyiptomi emléken szerepel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me