Antiókhiai forrás

Full text search

Antiókhiai forrás Az ApCsel anyagát alkotó helyi gyülekezetek hagyományai közül az egyik, melyet Lukács, a történetíró, könyve készítése közben felhasznált, s amelyet az ókori egyháztörténet egyik kiváló szakértője nevezett el századunk elején »antiókhiai forrásnak«.
A következő részleteket vélte e forráshoz tartozónak: 6,1-8,4 (István vértanú története); 11,19-30; 12,25 (az antiókhiai gyülekezet alapításának és diakóniai szolgálatának története). Úgy vélte, hogy ez a forrás az ún. »jeruzsálemi forrás« hagyományanyagát vitte tovább, a Jeruzsálemből kiűzött HELLÉNISTÁK útján, akik egy része Antiókhiába menekült és szolgálatuk eredményeként ott alakult meg az első, túlnyomórészt pogányokból álló keresztyén gyülekezet. Szerinte a forrás legrégibb részei: 6,5 (a hét diakónus listája); 11,19 (adatok a pogányoknak szóló igehirdetésről); 11,26 (a »keresztyén nevezet eredete«); 21,7-16 ( AGABÓSZ próféta jövendölése és adományok Antiókhiából Jeruzsálemnek). Úgy vélte, ez a forrás sokat megőrzött a jézusi hagyományból (vö. 1Kor 11,23). Átadója ennek SILÁS próféta volt, aki Jeruzsálemből Antiókhiába települt (15,22).
A mai kutatók egy része megkérdőjelezi az antiókhiai forrás meglétét, s az ide sorolt szövegek sajátosságait Lukács forma- és stílusművészetével magyarázza.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me